Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 1

Focus 3 1.6 Tdci Enjektör Hatası

Erdem Samancı

Soru

Arkadaşlar merhaba,

Aranıza yeni katıldım fakat uzun zamandır forumu takip ediyorum. Forumda enjektorlerle ilgili bir çok konu var fakat aradığım soruna tam olarak cevap bulamadığım için sizlere danışmak istedim.

2011 model 123 bin km de olan aracımı bugün bakim icin servise (Trabzon Tunalar) götürdüm. Yakıt konusunda şikayetçi olduğumu bilgisayara bağlayıp kontrol edip edemeyeceklerini sordum. (Bu arada bakımla beraber karbon temizleme yaptırdım. Ustaya bu işlemin yakıtı düşürebilen ihtimalinin olup olmadığını sordum. Hayır aksine yakıtı artırır diye cevap aldım.) Bilgisayara bağladıklarında; enjektorlerde öğrenme hatasi aldıklarını ilettiler ve enjektorlerin programlanmasi gerektigi, bu programlama işleminin aracın km sinin 123 binde olduğundan dolayı riskli olacağını ve sonrasında aracın sesinde değişme (yanılmıyorsam sarsinti yapar dedi usta) olacağını bu yüzden de enjektorlerin değişmesi gibi bir sürece girilme ihtimalinin var olduğunu ilettiler. Açıkcası ilk kez bir dizel araç sahibi olduğum ve konu hakkında hiç bir bilgim olmadığı icin birşey söyleyemedim. Sizce uzun yolda 100 km sabit hızla (Samsun-Trabzon yolu yokuşsuz trafiksiz) ilerleyip 5.8 yakıt ortalaması yakalamamın sebebinin bu sorun olma ihtimali nedir? Söylenildiği gibi risk alıp programlama yaptirmali miyim? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Arkadaşlar tekrar merhaba,
Anlattığım bu işlemlerden sonra depoyu doldurup yakıt hesaplaması yaptım. Yol bilgisayarına göre 21km/h hız ortalamasıyla; 6.6 lt (depo ayni istasyon ayni pompa ile dolduruldu) yakıt sarfiyatı var suan. En azından yakıt olayını cozdum diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
45 minutes ago, Erdem Samancı said:

Arkadaşlar tekrar merhaba,
Anlattığım bu işlemlerden sonra depoyu doldurup yakıt hesaplaması yaptım. Yol bilgisayarına göre 21km/h hız ortalamasıyla; 6.6 lt (depo ayni istasyon ayni pompa ile dolduruldu) yakıt sarfiyatı var suan. En azından yakıt olayını cozdum diye düşünüyorum.

21kmh hep şehir içi demek, full şehir içinde bu ortalama normal. Geriye birtek titreme ve şakırtı mı kaldı? Şakırdama sıcakken yoksa eğer bence üstüne gitme. Motor kulaklarına baktır, bence titreme kulaklardan çıkacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10 saat önce, Servet Ö. yazdı:

21kmh hep şehir içi demek, full şehir içinde bu ortalama normal. Geriye birtek titreme ve şakırtı mı kaldı? Şakırdama sıcakken yoksa eğer bence üstüne gitme. Motor kulaklarına baktır, bence titreme kulaklardan çıkacak.

Şuan sadece titreme kaldı. Oda motor soğukken oluyor ve sonrasında hiç olmuyor.

Onun için de dediğiniz gibi bir kaç kontrol daha yaptıracağım.

Ayrıca konuya ilgi gösterip yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

100 bin km de f3 üm var 1900 2000 2100 devir arası sabit gaz giderken tekleme oluyor gaz kesiyor araba başka devirlerde olmuyor kalkışta hafid bir şakırtısesi geliyor dizel sesi de olabilir klima açıkken de rölantide çok titriyor araç enjektörlerden olabilir mi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.