Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2013 Focus 1.6Tdci Rölantide Titreme

Erdem Kök

Soru

Değerli arkadaşlar öncelikle merhaba. Foruma yeni üye oldum umarım yanlış bir yere konu açıp bilgi kirliliği yapmamışımdır.

2013 Focus 3 dizel manuel 1.6 Tdci TrendX araç sahibiyim. 2 yıl ek garanti satın alarak aracımın garanti süresini uzattım.

Aracım şu an 45.000 kilometrede.

İlk bakımı olan 17.000 kilometrede rölantide aşırı titreme sorunundan dolayı motor takozu garanti kapsamında değişti. Ardından 32.000 kilometre bakımı için tekrardan aynı Otokoç servisine aracımı bıraktım. Rölantide aşırı titreme,ilk çalıştırmadan kısa bir süre sonra gaz yememe, tekleme sorunları olduğunu servis danışmanı görevliye belirtip sorunu çözmelerini rica ettim. Tekrardan garanti kapsamında aynı parça değişimi yapıldı. Aracı teslim aldım 7-8 ay kadar sorunsuz kullandım. İlk 2 bakımda aynı parça değişti, sizce normal mi diye servis görevlisine sorduğumda " bazen arızalı olabiliyor, biz garantiden değiştirdik, artık sorun olmaz " cevabını aldım. Ancak 45.000 bakımına yaklaştığında araç aynı sıkıntıları tekrarladı. Geçtiğimiz ay içerisinde 45.000 bakımı için tekrar aynı servise aracı bırakıp, danışman arkadaşa sorunun tekrarladığını ve çözüme kavuşturmalarını ilettim. Aracım 3 gün serviste kaldı, rutin bakım işlemine ek olarak yazılım güncellemelerinin yapıldığını, test edildiğini ve herhangi bir sorun olmadığı, titremenin Euro5 motora göre normal seviyede olduğu söylendi. Daha önceki her iki bakımda motor takozunun değiştiğini ve bir süre bu şikayetin ortadan kalktığını söylediğimde ise " biz Otokoç olarak bu parçanın değişiminden başka birşey yapamayız, Otosan'ın bu parçada iyileştirme yapması gerekiyor " bilgisi verildi. Ford Otosan ve Otokoç'a şikayetlerimi ilettim ama tatmin edici bir cevap alamadım, klasik müşteri hizmetleri cümleleri ile konuyu kapatıp, çözümden yana olmadılar. Böyle bir sorun yaşayan var mı ? Önerilerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 7 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

motor takozu ve gaz yememe titreşim deyince direk enjektörler ve maf sensörü map sensörü  arızası aklıma geldi ...ilk iş olarak maf sensörü map sensörü yakıt sisteminizi  enjektörlerinizi iyi tecrübeli bir  pompacıya  gözden geçirtin derim ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

forumda arama yaparak inceledim mağdur olan arkadaşlar var. Otosan ve Otokoç sorun olmadığı konusunda ısrarcılar. Rölantide titreme sorunu yazarak arattığımda motor takozu - aks keçesi gibi kronik sorunlar karşıma çıkıyor. Aracımın garantisi devam ettiğinden Otokoç dışında herhangi bir yere gitmek istemiyorum ama önerinizi dikkate alıp değerlendireceğim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
16 dakika önce, Erdem Kök yazdı:

forumda arama yaparak inceledim mağdur olan arkadaşlar var. Otosan ve Otokoç sorun olmadığı konusunda ısrarcılar. Rölantide titreme sorunu yazarak arattığımda motor takozu - aks keçesi gibi kronik sorunlar karşıma çıkıyor. Aracımın garantisi devam ettiğinden Otokoç dışında herhangi bir yere gitmek istemiyorum ama önerinizi dikkate alıp değerlendireceğim.

yetkili servise kontrol ettirin dediklerimi sorun devam ederse enjektörlerin ciddi kontrolü gerekli 2-3 Tane değişik program ve bilgisayarla ...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 saat önce, Serkan Karakoca yazdı:

yetkili servise kontrol ettirin dediklerimi sorun devam ederse enjektörlerin ciddi kontrolü gerekli 2-3 Tane değişik program ve bilgisayarla ...

Serkan bey, sürekli servise gidip sorun izah etmekten yoruldum. İlk bakıma giren aracın yağı,suyu değişir lastik havaları kontrol edilir olur biter. Motor takozu nedir ? Ardından ikinci bakım, aynı parça. 45.000 bakımı için 3 gün serviste kaldı, değişen birşey olmadı. Mahkeme yolu gözüktü :) 

--2 dakika sonra eklendi--
58 dakika önce, Erdem Kök yazdı:

Serkan bey, sürekli servise gidip sorun izah etmekten yoruldum. İlk bakıma giren aracın yağı,suyu değişir lastik havaları kontrol edilir olur biter. Motor takozu nedir ? Ardından ikinci bakım, aynı parça. 45.000 bakımı için 3 gün serviste kaldı, değişen birşey olmadı. Mahkeme yolu gözüktü :) 

İşin bir diğer komik yanı halen kullanılan Focus 2 aracımız mevcut 1.6Tdci Ghia, 80.000 kilometrede, 2008 model.

Bugüne kadar hiçbir sorunla karşılaşmadık. Bu örneği sorduğumda ise Otosan'ın verdiği cevap Focus 2 , Euro3 motora sahip olduğu için bu tür bir sorun yapmazmış.

Focus 3 , Euro5 motor olduğundan titremesi normalmiş. Motor teknolojisi gelişirken parça kalitesinin düştüğünü kendileri birebir yazılı olarak ifade etmişler açıkcası. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

focus 3 lerin çoğunda bu motor takozu sorunu sebebiyle rolantide titreme  var.3 farklı tdci focus 3 sahibi oldum ikisinde bu sorun vardı ,focus 3lerde bu sorun kronik . focus 2 ve 2.5 larda bu sorun yok .Bu sorunun motora bi zararı yok sadece rolantide fazla titriyor yalnız siz gaz yememe ve tekleme sorunundan bahs etmişsiniz o durum enjektörlerden kaynaklanıyor olabilir kontrol ettirmek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçmiş olsun. Gaz yememe ve tekleme motor takozlarından kaynaklanmaz. Kesinlikle enjektör veya yakıt konusunda bir sıkıntı var. Otokoçlar malesef diğer bayilerin yetkili servislerine göre daha duyarsız davranıyorlar. Bayilerin yetkili servislerini deneyin. Hala düzelmiyorsa Ford Direkt hattına başvurun, gerekirse konuyu kaleme alın ve Koç Holding'e mail atın. Garantiniz devam ederken muhakkak çözüm elde edin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.