Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lpg'li Araç Muayene Değişikliği Hk.

Önerilen Mesajlar

Herkese merhaba,

Baktım ilgili konu varmı diye ama bulamadım yada ben göremedim. Varsa eğer konuyu bilgi vermeniz durumunda silebilirim.

Geçen ay arkadaşım lpg li aracı ile muayeneye gitti ve kaldı. Bilmeyen arkadaşlarımızın da tekrara düşmemesi için burada bilgi vermek istedim. LPG montajında aracın altında 3 adet kablo vs.. düzeneği spiral boru ile toplanmış şekilde yapılmaktaydı bugüne kadar. Tuvtürk yeni yönetmeliği gereği spiral  boru ile toplanmış bu 3 lü montaj sebebi ile araçları muayenede bırakmaktadırlar. LPG kitli araçlarınızı muayene götürecekseniz eğer tekrara kalmamak için öncesinde bir lpg ciye gidip bu spiral boruyu çıkartmanız gerekmektedir.

Aksi taktirde spiral borulu şekli ile muayeneden kalırsanız eğer tüvtürk bu düzenlemeden dolayı sizlerden sızdırmazlık raporu ekstradan istemektedir. İş yerinden başka bir arkadaşım diğer arkadaşım kaldığı için bu şekilde düzelttirdi ve tek seferde muayeneden geçti.

Belki faydası olur muayene girecek arkadaşlara.

Bilgilerinize

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Lpg'li Araç Muayene Değişikliği Hk. olarak değiştirdi
1 saat önce, İbrahim Hakverdi yazdı:

Herkese merhaba,

Baktım ilgili konu varmı diye ama bulamadım yada ben göremedim. Varsa eğer konuyu bilgi vermeniz durumunda silebilirim.

Geçen ay arkadaşım lpg li aracı ile muayeneye gitti ve kaldı. Bilmeyen arkadaşlarımızın da tekrara düşmemesi için burada bilgi vermek istedim. LPG montajında aracın altında 3 adet kablo vs.. düzeneği spiral boru ile toplanmış şekilde yapılmaktaydı bugüne kadar. Tuvtürk yeni yönetmeliği gereği spiral  boru ile toplanmış bu 3 lü montaj sebebi ile araçları muayenede bırakmaktadırlar. LPG kitli araçlarınızı muayene götürecekseniz eğer tekrara kalmamak için öncesinde bir lpg ciye gidip bu spiral boruyu çıkartmanız gerekmektedir.

Aksi taktirde spiral borulu şekli ile muayeneden kalırsanız eğer tüvtürk bu düzenlemeden dolayı sizlerden sızdırmazlık raporu ekstradan istemektedir. İş yerinden başka bir arkadaşım diğer arkadaşım kaldığı için bu şekilde düzelttirdi ve tek seferde muayeneden geçti.

Belki faydası olur muayene girecek arkadaşlara.

Bilgilerinize

İlgili yerin bir fotosunu koyabilirseniz daha güzel olur 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

Arabanın alt kısmında depodan ön motora kadar çekilen tesisat . LPG li araçlarda yeni taktıran varsa takılırken görmüştür, depo ile motor arasındaki tesisatın Spiral boru ile çekilen işlem. O üçlü tesisatın spiral boru içerisinde olmaması gerekiyormuş.

Örnek resim internette buldum. Ekliyorum.

Bilgilerinize

2017-05-29_15-44-56.jpg

2017-05-29_15-46-34.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

faydalı konu teşekkürler. bir bilgi eklemesi de ben yapayım. dolum ağzı genelde görünmesin diye tampon altına yapılırdı. yeni düzenlemeye göre tamponun üstüne veya benzin depo kapağına yapılması gerekiyormuş. araştırmalarıma göre daha önce lpg montajı yaptırıp işletenler bu düzenlemeden etkilenmiyormuş, yeni montajlar etkileniyormuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

30.05.2017 - 10:07 tarihinde, Bekir Ilk yazdı:

faydalı konu teşekkürler. bir bilgi eklemesi de ben yapayım. dolum ağzı genelde görünmesin diye tampon altına yapılırdı. yeni düzenlemeye göre tamponun üstüne veya benzin depo kapağına yapılması gerekiyormuş. araştırmalarıma göre daha önce lpg montajı yaptırıp işletenler bu düzenlemeden etkilenmiyormuş, yeni montajlar etkileniyormuş.

Böyle bir bilgi var fakat bir de istasyonda çalışan kişilerin yerine koyunca insan kendini eskilerinde dolum yeri yukarıda olsun istiyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Babamın lpg li olan arabasının önceki muayenesinde o borular açıktan gidiyordu, Tüvtürk muayene istasyonunda o boruların spiral boru içerisine alınması gerektiği söylendi ve gittik, sanayide ilgili işlemi yaptırdık. 

Şimdi de o boruyu söktürmemiz gerektiğini söylüyorlar. 

Halbuki görsellerden de görüleceği üzere gayet muntazam bir görüntüsü var. Keşke söktürülmese, ya da içerisinden geçen kabloyu haricen bir boru içerisine aldırsalar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O borunun sökülme hadisesi şöyle aslında. Normalde spiral borunun içinden giden boru tek parça yani eksiz ve yamasız olması lazım. Çünkü içinden lpg geçiyor olsa bir ek ve yama ordan sıkıntıya sebep olur bu yüzden de bir çok tehlike ortaya çıkar. İşte bunları düşünmeyen usta görünümlü kasap 1 metre fazla boru harcamamak için o boruya yama yapıp spiral borudan geçirmiş ve bu olay tespit edilince bundan sonrakiler spiral boru içine alıp gizlemesin diye spiral borudan geçirmeyi yasaklamışlar. Bizde insan hayatı çok ucuz olduğu için ve insan hayatıyla oynamak kolay olduğu için malesef bunlarla karşılaşıyoruz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...

LPG sistemli araçlarda dikkat edilecek bir önemli nokta da şu.

2015 muayenesinde sorun değildi ama bu muayenede ağır kusur sayıldı ve bana 30 TL masraf çıkardı.

LPG tankının konulduğu kızak ile tank arasında mutlaka yalıtım sağlayan bir şilte olması gerekiyor.

lpg.JPG.7c0b4e1d7cfe945b7fa469754c1b56ba.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.