Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kuga Aracımın Ön Lastiklerindeki Yıpranma

Turhan Onat

Önerilen Mesajlar

18 saat önce, Turhan Onat yazdı:

Tekrar merhaba,

Aldığım bilgiler doğrultusunda öncelikle Hankook TR distribörünü arayıp  konu uygunsuzluğu anlatıp İzmir içi hangi bayiye gitmem gerektiğin sordum. Burada özellikle gittiğim yerde karar aşamasının hemen alınması konusunu özellikle vurguladım. Batı lastik ana merkeze yönlendirdiler. Servis lastikleri gördükten sonra Hankook ana merkeze dönerek durumu aktardı  ve tamda istediğim gibi hemen değişim kararı alındı. Tabi yapılan sohbet de firma lastik üzerindeki hatayı üstlenmiyor, aynı lastiğin farklı araçlarda da kullanıldığı bu uygunsuzluğun sadece Ford Kuga araçlarda oluştuğu gibi bir yere getirdi konuyu. Ama Ford kesinlikle bize taviz vermiyor da dendi.

Sonuçta 4 lastiğim kullanma bedeli ödenmesi karşılığı  yine Hankook DyanproHP2 ( Bir sonraji jenerasyon lastik ) ile değişim yapıldı. Kullanma bedeli olarak 700 tl ödendi. ( pazarlıkla inilen rakamdır ) 

Konuya İlgili olan herkese teşekkür ederim. Bu arada Ford yetkili servisine hiç uğramadım. Onu da belirteyim.

Hankook servisi her 15k km de ön ve arkaların değişimini önerdi. İlk izlenimim bu lastiklerin daha yumuşak ve sessiz olduğu yönünde.

DSC_0641.JPG

DSC_0654.JPG

Turhan Bey merhaba,

Tam da benim prosedürden uygulamışlar, sizin adınıza sevindim. Bu sorunun nedenini hankook daki kişi şu şekilde açıklamıştı: ford kuga tasarımı aşamasında hankook firmasına özellikleri bildirmiş ve hankook da bu özelliklere göre üretime başlamış ancak ford projede revizyona gitmiş ve bu sorun ortaya çıkmış. Bu sorun sadece 2013 çıkışlı araçlarda yaşansa mantıklı gelebilirdi ama sizin araç daha genç diye biliyorum. Neyse, bu lastikler 3-4 yıl daha götürür sizi. Bu arada bu dynaprolar 4 mevsim özelliği iyi bir lastik olsa da kuru asfalt performansından hiç memnun değildim, uğultu ve dikey titreme sorunu vardı benim lastiklerde.

Kemal Güllü tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

43 dakika önce, Kemal Güllü yazdı:

hankook da bu özelliklere göre üretime başlamış

Lastik üreticileri ne zamandan beri marka/modele özgü üretim yapıyorlar?

Açıklama amacını pek aşmış...

44 dakika önce, Kemal Güllü yazdı:

dynaprolar 4 mevsim özelliği iyi bir lastik olsa da

Dynapro farklı serileri var HP ve HP2 yaz lastiği, kış ve çamur performansında beklenti içinde olmak çok yanlış olur.

Ancak yaz performansının iyi olmaması lastiği başarısız yapar bu durumda.

MT ve ATM serileri hem off road hem de kış lastiği olarak kullanılabilir, ama onlar da diş yapısı ile kuru asfaltta pek mutlu etmez.

46 dakika önce, Kemal Güllü yazdı:

dikey titreme

Bu nasıl bir şey? Yatay, dikey nasıl ayırıyorsunuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Cem Boneval yazdı:

Dynapro farklı serileri var HP ve HP2 yaz lastiği, kış ve çamur performansında beklenti içinde olmak çok yanlış olur.

MT ve ATM serileri hem off road hem de kış lastiği olarak kullanılabilir, ama onlar da diş yapısı ile kuru asfaltta pek mutlu etmez.

Daha önce de olmuştu, gene olur ..

2000 yılında firestone lastikli ford ekplorerlarda lastik patlıyor araba kontrolden çıkıyordu 200e yakın insan öldü. Önce firestone sorumululuğu aldı yanlış hatırlamıyorsam ama sonra başka markalarda aynı lastikte bu durumun görülmediğini sorunun explorer da olduğunu söyledi. 

Çok iyi hatırlıyorum çünkü aynı dönemde aldığım benim toledoda da firestone lastik vardı :( Ford CEOsu şutlanmıştı yanılmıyorsam..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

26.05.2017 - 10:29 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

Cem Bey merhaba, kısaca yazdıklarınıza yanıt vereyim. 

Ekspertizin açıklaması bana da mantıklı gelmedi zaten.

kugayı dynapro hp lastikler ile kar koşullarında test ettim ve 4 çeker katkısı ile birçok aracın kayarak ilerlemeye çalıştığı yerde aracım kaymadan, gayet stabil şekilde ilerlemişti. Sürekli kar yağmayıp da yılda birkaç kez karla karşılaşan yerler için idare edebilecek bir lastik bence ama yoğun kar koşullarında mutlaka özel lastikler gerekecektir.

Dikey titreme tamamen hissel :). TEM'de başka araçla ilerlerken hissetmediğim düzeyde düşük genlikli ve yüksek frekanslı hoplatmalar hissettiriyordu. Araç sola sağa yalpalama davranışı göstermiyordu hiç, sadece dikine titreme hissi vardı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

... işte tam da bu nedenler ile gidip Bridgestone / Lassa ile anlaşma yaptım.

Lastik ile ilgili sorun olduğunda müşterimi dışarıdaki Lastikçiye göndermekten nefret ediyorum. 

... her şeyden geçtim saçma - sapan konuşuyorlar. Sonra otur işin doğrusunu anlat.

- Yok Kuga için özel lastik üretmişler de sonra Ford onlara sormadan dizaynı değiştirmiş ... blabla. 

Üretici çeşitli spec'lerde lastik yapar, fabrikalar da onların teknik beklentilerini karşılayan lastikleri ölmüş eŞŞek fiyatına onlardan alır. Olay bu kadar basit ve net. Yıllık milyon! adette lastik siparişi veriyor elemanlar,

bkn : "205/65/R15 H serisinden bir milyon tane yaz bana!" hesabı ...

@H. Cenk Firestone ile Ford akraba  bkn. Martha Parke Firestone Ford  ... araları bozulana kadar çok sıkı! iş yapmalarının temel nedeni aralarındaki kan bağı. (yanlış hatırlamıyorsam H.Ford'un torunu Bill/William ile evliydi.)  ...şimdi birbirlerine selam bile vermiyorlar ; o ayrı. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Benim lastiklerde de aynı sıkıntı var

--33 dakika sonra eklendi--

Lastiklerle ilgili servise uğradım servis hankook bayisine gitmem gerektiğini söyledi.bolu hankook bayisine durumu aktardım.lastik durumunu fotoğraflarını,kilometre,ruhsat bilgilerini alıp ana merkezden gelecek cevaba göre dönüş yapacaklarını bildirdiler hayırlısı artık.Bu arada Turhan Beyede teşerkür ederim bu tür konularda deneyimlerini forumda paylaştığı için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
1 saat önce, Sedat Bayındır yazdı:

Bolu hankook bayi iki adet lastik iyi niyet kapsamında yeniliyor fakat iki lastiği karşılamıyor.iki adet lastik 880tl  yapacak birşey yok sipariş verdim hayırlısı

Zorlasaydınız keşke biraz. Neyse hayırlısı olsun artık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.