Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 1.6 Tdci MK3 Xenon Far Modifiyesi Sonrası Stop Ediyor?

Berat Hasbek

Soru

Konularda arattım ama bulamadım.

Aracımı 4bin km'de bir komşumdan aldım. 2014 model makyajsız dizel aracım 2015 trafiğe çıkışlı. Aracıma dün mercekli far taktım. Gündüz farı için paralel çekip aküye de + besleme yaptık. Sorunsuz çalıştırdık. Bununla alakalı mıdır bilmiyorum ama araç bugün sabah işyerine giderken stop etti. 4 viteste iken. Bakımını yaptırmamıştım belki mazot filtresindendir deyip mazot yağ hava filtresini değiştirdim. Yağını değiştik. Akşam maç dönüşü eve giderken aynısı yaptı. 3. Viteste iken stop etti. Arıza lambası yakmadı. Sadece stop ediyor. Tekrar çalışıyor. Sıkıntı neden olabilir başına gelen var mı? Ford yetkili servisi kapandı. Malesef götüremiyorum?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Kablo demetinde görülmeyen bir yerde şase yapıyor olabilir? (Orijinal farda sorun kalmaması iki far için kablodan geçen akım farklıysa yüksek akım geçince şase yapıp düşük akımda yapmaması?)

Far ve sinyal röleleri iki araçta da aynı mı?

Yine yazılım farklıysa can bus timingi modifiyeli far takılıyken sinyal verince sapıtıyor ve ecu koruma/kısa devre gibi bir duruma geçiyor olabilir.

Tamamen saçmalıyor olabilirim aklıma gelenleri yazıyorum sadece :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
55 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

sorun takar takmaz mı başlamıştı  @Berat Hasbek

bazen bi süre geçtikten sonra da sapıtabiliyor.

5dk kadar durdu araba çalışırken 4 lüler yandı sürekli.Soket dizilimine de baktık sorun yok. Valla stop etmesi çok ilginç.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
24 dakika önce, Doğan Kurban yazdı:

Valla stop etmesi çok ilginç.

ilginç ama arabanın neye nasıl tepki vereceğine çokta şaşırmamak lazım yani bi şekilde ciddi bi kısa devre görüp yangını önlemek amaçlı bcm tüm elektriği kesiyor olabilir.

bence sorun aküden gelen kabloda, yani o kablo bir şekilde bcmden gelen kablo üzerinde ters akım oluşturuyor. sistemi tam bilmediğim için ancak bu kadar yorum yapabiliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Ozan Kar yazdı:

ilginç ama arabanın neye nasıl tepki vereceğine çokta şaşırmamak lazım yani bi şekilde ciddi bi kısa devre görüp yangını önlemek amaçlı bcm tüm elektriği kesiyor olabilir.

bence sorun aküden gelen kabloda, yani o kablo bir şekilde bcmden gelen kablo üzerinde ters akım oluşturuyor. sistemi tam bilmediğim için ancak bu kadar yorum yapabiliyorum.

2 kablo var farlardan çıkan. Birisi akü + sına diğeri sigorta kutusuna drl için. Aynı kabloyu bağladım ben arabaya.Sokerlere baktık farın ve arabanın birebir aynı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 kablo var farlardan çıkan. Birisi akü + sına diğeri sigorta kutusuna drl için. Aynı kabloyu bağladım ben arabaya.Sokerlere baktık farın ve arabanın birebir aynı.

Beratın tesisatı bi elden geçirmek lazım bence. Bi yerde bir yanlışlık var sanki. Arac kendini korumaya aliyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
34 dakika önce, Yahya Akman yazdı:

Beratın tesisatı bi elden geçirmek lazım bence. Bi yerde bir yanlışlık var sanki. Arac kendini korumaya aliyor.

Orj tesisatın nesini elden geçirecen. Belki elm ile yapılması gerekli bişeyler vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Doğan Kurban yazdı:

abi bcmler farklı, akü +sından gelen kablodan bi şekilde kaçak oluyor ve senin araba buna tepki vermiyor ama diğeri veriyor. Bence sorun bu. Far içindeki bağlantıları tam olarak bilmeden daha fazla bişey diyemem. ELMden yapılacak bir şey yok benim bildiğim. Elm ile konfigrasyon değiştiriyoruz altı üstü, aracın standartında olmayan bir şeyi biz bunu böyle yaptık ona göre çalış diye ekleyemeyiz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Şimdi şöyle diyeyim. Farı ilk taktıgımızda araç stop halinde iken 4lüleri yaktık görmek için. Sonrasında akşam iş çıkışı eve gittim sağ sol sinyalde bir şey yoktu. Sabah işe giderken bir kaç kez vermiş olmam lazım sağ sinyali yapmadı ama iş yerine doğru yaklaşınca hatırlıyorum 2 kez yaptı. Ben mazot filtremi değilmemiştim ondan sandım. Böyle bir tepkime olacağını düşünmemiştim. Sonrasında 4lülerde yaptıgını farkettim. En sonda sağ sinyal verince stop ettiğini teyit ettim. Yani başlangıcında eve gittim ve muhakkak sağ farı kullanmışımdır. Sıkıntı yapmadı ilk takıp eve giderken.

Benim araç 1.6 tdci trendx. 2014 model. Bununda bilgisini vereyim.

Gerekirse bu pazar Ankaradayım. Bir buluşma artı sorun giderme işlemi olabilir ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.