Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 1.6 Tdci MK3 Xenon Far Modifiyesi Sonrası Stop Ediyor?

Berat Hasbek

Soru

Konularda arattım ama bulamadım.

Aracımı 4bin km'de bir komşumdan aldım. 2014 model makyajsız dizel aracım 2015 trafiğe çıkışlı. Aracıma dün mercekli far taktım. Gündüz farı için paralel çekip aküye de + besleme yaptık. Sorunsuz çalıştırdık. Bununla alakalı mıdır bilmiyorum ama araç bugün sabah işyerine giderken stop etti. 4 viteste iken. Bakımını yaptırmamıştım belki mazot filtresindendir deyip mazot yağ hava filtresini değiştirdim. Yağını değiştik. Akşam maç dönüşü eve giderken aynısı yaptı. 3. Viteste iken stop etti. Arıza lambası yakmadı. Sadece stop ediyor. Tekrar çalışıyor. Sıkıntı neden olabilir başına gelen var mı? Ford yetkili servisi kapandı. Malesef götüremiyorum?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Konularda arattım ama bulamadım.
Aracımı 4bin km'de bir komşumdan aldım. 2014 model makyajsız dizel aracım 2015 trafiğe çıkışlı. Aracıma dün mercekli far taktım. Gündüz farı için paralel çekip aküye de + besleme yaptık. Sorunsuz çalıştırdık. Bununla alakalı mıdır bilmiyorum ama araç bugün sabah işyerine giderken stop etti. 4 viteste iken. Bakımını yaptırmamıştım belki mazot filtresindendir deyip mazot yağ hava filtresini değiştirdim. Yağını değiştik. Akşam maç dönüşü eve giderken aynısı yaptı. 3. Viteste iken stop etti. Arıza lambası yakmadı. Sadece stop ediyor. Tekrar çalışıyor. Sıkıntı neden olabilir başına gelen var mı? Ford yetkili servisi kapandı. Malesef götüremiyorum?

Berat ne yaptın? Dedigimi denedinmi?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Herkese merhabalar.
Bende mercekli farlara geçtim. Çıkma farları Oktay beye gönderdim ve Doğan abinin sistemi beğenmiştim kopyasını yaptırdım. Farlar elime geçti. Araca taktık. Aracım 2014 makyajsız trendx. 2 kablo ile geldi drl için. Kalın kahverengi olanı aküden + beslemeli , diğeri de 15. Sigortanın yanında bulunan sigortadan bağlayarak sistemi kapattık. Tamam her şey güzel. Sinyal yanıyor xenon yanıyor gündüz farı yanıyor yalnızzzzzz. Aracı sürerken elim yanlışlıkla 4lü düğmeye değdi araç 4.viteste giderken stop etti. Tehlikeli arz edecek bir durumdu. İlk başta mazot filtresinden şüphelendim. Bakımı geçmişti. Bakımı yaptırdım. Dün yine yolda sevinç gösterilerine katılırken 4lülere basınca araç 3. Viteste stop etti. Benim kafa şarj etti ve araç yolda giderken 4lüleri yakınca stop ediyor. Şimdi sorum şu. Elmden 14# seçeneği alternatif hid yaptık. Sistemi denilen şekilde yaptık. Farlar çalışıyor Harika ama 4lülerde stop ediyor. Yardımcı olabilir misiniz acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Berat Hasbek yazdı:

Herkese merhabalar.
Bende mercekli farlara geçtim. Çıkma farları Oktay beye gönderdim ve Doğan abinin sistemi beğenmiştim kopyasını yaptırdım. Farlar elime geçti. Araca taktık. Aracım 2014 makyajsız trendx. 2 kablo ile geldi drl için. Kalın kahverengi olanı aküden + beslemeli , diğeri de 15. Sigortanın yanında bulunan sigortadan bağlayarak sistemi kapattık. Tamam her şey güzel. Sinyal yanıyor xenon yanıyor gündüz farı yanıyor yalnızzzzzz. Aracı sürerken elim yanlışlıkla 4lü düğmeye değdi araç 4.viteste giderken stop etti. Tehlikeli arz edecek bir durumdu. İlk başta mazot filtresinden şüphelendim. Bakımı geçmişti. Bakımı yaptırdım. Dün yine yolda sevinç gösterilerine katılırken 4lülere basınca araç 3. Viteste stop etti. Benim kafa şarj etti ve araç yolda giderken 4lüleri yakınca stop ediyor. Şimdi sorum şu. Elmden 14# seçeneği alternatif hid yaptık. Sistemi denilen şekilde yaptık. Farlar çalışıyor Harika ama 4lülerde stop ediyor. Yardımcı olabilir misiniz acaba?

en azından neden-sonuç ilişkisi çözülmüş :) burdan bir şey söylemek zor, ya oktay abi bi hata yaptı yada siz yanlış bir bağlantı yaptınız.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
en azından neden-sonuç ilişkisi çözülmüş [emoji4] burdan bir şey söylemek zor, ya oktay abi bi hata yaptı yada siz yanlış bir bağlantı yaptınız.

Oktay abi sizin gibi 5/6 araç yaptım dolusu da vardı boş versiyonu da hepsi aynı dedi. Ozan bir de şu var. Sigortadan çıkartıyorum deniyorum yine stop ediyor araç. Yine konuştum yine aynı sistem diyor. Yarın far soketlerini söküp tekrar deneyeceğim.

Berat ne yaptın? Dedigimi denedinmi?

Ne yaptıysam olmadı... oktay abi sinyalde sorun olsa tek sistem de olur diyor. Yarın far soketlerini çıkartıp deneyeceğim. Bakalım aynısını yapıyorsa farda sıkıntı yok ama taktıktan sonra oldu sıkıntı... inşallah düzelir.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bugun sabah işe giderken sağ sinyal verdiğim an araç stop etti. çalıştırdım ışıklara geldim tekrar denedim sağ sinyalde yine stop etti.ilk iş farları soketlerinden söküp denemek oldu. Sağ farı söktüm çalıştırdım sinyal verdim, 4lüleri yaktım stop etmedi. Muhtemelen yapılan işte sıkıntı var. Nedir olay anlamadım ama sıkıntı fardan kaynaklı oldugunu anladım. Eskileri taktım tamir için yenileri gönderme karar aldım. Bakalım Oktay Bey ne diyecek bu duruma? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
kullandığı rölelere diyot koydu mu? aklıma gelen ilk soru. elektronik aksam fazla oynamaya gelmiyor. tabi hata olsa bile aracın stop etmesi çok ilginç bence.

Orasını tam bilmiyorum ama bugün kendisi ile iletişime geçtim. Led sinyal için kullandıgı üniteyi drl ile aynı yapmış. Benim bildiğim drl daha çok akım çekiyor. Elektronikten anlamam ama bazı şeyleri tahmin edebiliyorum. Sorun kısmen aşıldı gibi. Hadi hayırlısı diyelim.

Sasirdim mi diye sor... HAYIR! Oktay reis klasigi, bir yapar uc bozar ama sonucunda duzeltir [emoji23]

Vallaha elektronik sakat iş. Biraz daha geç varsaydım farkına arabayı elime verecekti oktay reis. Baştan beri kendisini kırmamak adına "abi yapılan işte sıkıntı olabilir mi?" sorusuna ;"daha önceden sıkıntı vardır,sen takıntı yapıyorsun." cevabını aldım... açıkçası işçiliğini de beğenmedim. Farın birisi tam kapanmamıştı. Farlar sürekli bugu yapıyordu.Alelade bir işçilik sözkonusu idi. Ben daha profesyonel bekliyordum. Neticede bugün eski farlara dönüş yapmamla sorunum ortadan kalktı. Oktay reise de gönderdik bakalım. İnşallah düzelir...
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Berat gecmis olsun... burada olay far falan degil aslinda. Yani senin basina gelen sey o kadar tehlikeli bir olay ki! Dun bu konuyu gurkan abilerle dogan abilerle de konustuk biz! Dusunsene TEM de gidiyorsun 140-150 ile bir anda onunde aniden bir yavaslama oldu, hemen hepimiz arkadaki surucuyu uyarmak icin dortlulerimizi kullanmaz miyiz? Peki sende ne olacakti? Onundeki adama sumuk gibi sivanirdin allah korusun! Gercekten verilmis sadakan varmis gozuyle bakiyorum bu olaya...

Benim focusumda da harici tesisat vard, hatta farlarima Oktay abi de far yukseklik ayari vs. ekledi ama bunlarin hepsini defalarca test ettik. Dogan abi oktaya git gel yaparak iki depo benzij harcamistir bizim icin... Ama sonuc saglikli oldu tabi. Demem o ki keske bir bilenden destek alsaydin iyi olurdu... OEM her zaman cok daha iyidir ama yaptirilalim dersen Oktay degil istanbuldaki Ilker Kemal usta bir numaradir, aklinda olsun...tekrardan gecmis olsun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Berat, geçmiş olsun diyeceğim,

Sen şimdi Oktay'a bu farları adam gibi aç-kapa-topla dedin mi?

Dedim Abi, bir kaç kez hemde. Farlar elimize geçsin konuşuruz dedi. Bakalım...

47 dakika önce, Mert Yürüyen yazdı:

Berat gecmis olsun... burada olay far falan degil aslinda. Yani senin basina gelen sey o kadar tehlikeli bir olay ki! Dun bu konuyu gurkan abilerle dogan abilerle de konustuk biz! Dusunsene TEM de gidiyorsun 140-150 ile bir anda onunde aniden bir yavaslama oldu, hemen hepimiz arkadaki surucuyu uyarmak icin dortlulerimizi kullanmaz miyiz? Peki sende ne olacakti? Onundeki adama sumuk gibi sivanirdin allah korusun! Gercekten verilmis sadakan varmis gozuyle bakiyorum bu olaya...

Benim focusumda da harici tesisat vard, hatta farlarima Oktay abi de far yukseklik ayari vs. ekledi ama bunlarin hepsini defalarca test ettik. Dogan abi oktaya git gel yaparak iki depo benzij harcamistir bizim icin... Ama sonuc saglikli oldu tabi. Demem o ki keske bir bilenden destek alsaydin iyi olurdu... OEM her zaman cok daha iyidir ama yaptirilalim dersen Oktay degil istanbuldaki Ilker Kemal usta bir numaradir, aklinda olsun...tekrardan gecmis olsun...

Aynen öyle. İlk defa sağ sinyali verince oldu aslında ben anlamadım. Araç elektrigi kesti ve stop etti Allah'tan ayagım debriyajda idi. Anlam veremedim çünkü sistem doğru çalışıyordu. (en azından öyle zannediyordum.) Bir neticede olayı idrak ettim ve sinyalizasyonla alakalı bir sıkıntının oldugunu anladım. Oktay Abi'yi aradım dedi "Doğan'a da aynı sistem yaptım 5/6 araç sıkıntı yaşamadı." felan kısacası sorun araçta dedi. "Sinyal yanıyorsa farlar çalışıyorsa sıkıntı sende." gibi dedi. Yahya ile konustum sağolsun Teoman Abi ile gecenin bi vakti yardımcı olmaya çalıştılar. Yahya aslında olayın benden kaynaklı olmadıgını buldu. Sigorta kutusundan kabloyu çıkarttıgımız halde arac aynı tepkimeyi veriyordu. Yine aradım Oktay Reis'i yine dedi "sorun sende." ama bu sefer bir şey söyledi; "farları çıkart eski farlarda yapmazsa sorun bende." Farları çıkarttım eskileri taktım ve sorun düzeldi. Eskileri kargoladık gitti bakalım.

2. husus; aynen katılıyorum. Ben de Doğan Abi,Yahya yaptırdı diye yaptırayım demiştim. Tak çalıştır şeklinde. Zaten diğer türlü düşünsem asla girişmezdim bu işe. 

Benim kızdıgım nokta hala hatanın olmayacagı yönde inat edilmesi. Belki kısa devre var, kargoda gelirken sıkıntı çıktı insanın kendisini kusursuz görmesi gibi bir hataya düşmesi çok vahim. Biraz daha inat etse arabayı eline verecektim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.