Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Otoyollarda Ortalama Hız Tespit Sistemi Devreye Giriyor (1 Temmuz)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

42 dakika önce, Uğur Akdaş yazdı:

Devlete çok para lazım anlaşılan :)

Ben bu tip şeylere karşıyım. Ne denli doğru veya değil yaptıgınız aslında düşünmek lazım. Para için ceza kesme anlayışı tamamen absürt geliyor bana. 1 hafta geçmedi henüz Muğla'dan acı haberi alalı. İnsanların vicdanı gaza yüklenirken hiç mi sızlamıyor? Ceza sadece para toplamak için mi kesilir? Kurallara uyduktan sonra size kim ceza kesebilir? Tartışılacak çok şey var ama yapılan her şeye de "devletin paraya ihtiyacı var!" demek ne kadar doğru? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Serkan Z. yazdı:

Yeni uygulamayı destekliyoruz galiba. :hmm: ☺

Bana göre hava hoş :D 130'u geçecek arabam yok :zha:  Ama endişe edilecek şeyler değil bence bu saat doğru mu yanlış mı gibi şeyler. Cem abinin yazdığı şeyler sorgulanmalı bence de.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Bana göre hava hoş :D 130'u geçecek arabam yok :zha:  Ama endişe edilecek şeyler değil bence bu saat doğru mu yanlış mı gibi şeyler. Cem abinin yazdığı şeyler sorgulanmalı bence de.

Cem Abi'ye katılıyorum zaten. Uygulamaya dayanak gösterilen sebepler çok mantıklı değil sadece. Bir de zaman düzenlemesi yaparak kolaylıkla alt edilebilecek bir ölçüm sistemi. Yoksa hız ölçümleri yapmak, belki başka tedbirler almak elbette yetkililerin inisiyatifinde olan şeyler. 

Serkan Z. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zamanlama düzenlemesine uymak zaten istenilen şey oluyor siz durduğunuz zaman havayı kirletmiyorsunuz :D Yani burada insan kendini kandırmış ve ceza yememiş oluyor sadece. 

Anlık ve sürekli kontrol varmış gibi gidilecek işte bu kadar basit, değiştirilmesi gereken şey artan teknolojiyle birlikte hız limitlerini düzenlemek ve bilinçli sürücüler yetiştirmek. Şimdi bu düzenleme geldi, bizlerin birlik olup limitlerin arttırılması için çalışmamız lazımken acaba bunlar şunlar doğru olacak mı diyoruz :D 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otobana girip 200-220 km hızla yol alıp ceza yememek için mola vermenin mantığını çözebilen beri gelsin.

O kadar basacaksın ve yakıt yakacaksın, sonrada ceza yememek için mola vereceksin. Hem maddi hem manevi olarak mantıklı açıklamasını bulamadım.

Neden basıyorsun? - Gideceğin yere hızlı varabilmek için.

Neden mola veriyorsun? - Ceza yememek için. (Sistemi değiştiren emin olun bunu da düşünmüştür)

Eeee ne anlamı kaldı sürat yapmanın.

Trafikte yalnız değiliz arkadaşlar. Sadece kendimizden değil başkalarınında canından sorumluyuz. 

İki çocuğum var ve onlarla seyahat ettiğimde rahat olmak benimde, sizlerinde hakkı.

120 km hızla İzmir otobanında araç sollarken arkadan tampona kadar dayanıp selektör yapan hayvanlar, 50 can taşıyıp 120 ile giden otobüs şoförleri, 40-50 ton ile sol şeridi kapatan kamyon şoförleri var.

Bu durumdan neden rahatsız olalım ki?

Sistem hataları mı :)

Bekleyip görecez...

Zınar Turgut tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Araba kullanmayı severim.

Yeri geldiğinde güvenli yollarda trafiği tehlikeye düşürmeden hız yapmayı da...

Yeterince sorumluluk sahibi olduğumu düşünüyorum.

Ancak, siz trafik denetleyicisi olarak kazanın tek nedeni olarak hız sınırlarına uymamayı gösterirseniz, göstermelik olarak oraya buraya radar koyup para tahsilat gişesi niyetine kullanırsanız, karayollarının yapısal hatalarının, bakımsızlığının, yanlış tabelalamaların sorumluluğunu sürücüye yüklemeye çalışırsanız, şerit ihlalinden sinyalizasyon hatasına kadar onlarca sürücü hatasını denetim dışı bırakır ve sadece radara yönelirseniz ben de bunu bir "devlete para basma makinesi" olarak algılarım.

Almanya modeli iyidir.

Dünyanın en eğitimli sürücüleri oradadır, kurallara sonuna kadar uyarlar, her tür kuralın denetimi de titizlikle yapılır, hatta sürece sürücüler de ihbarla katılır ve otoyolların çoğunda önerilen hız 130 km/h olup, herhangi bir hız sınırlaması yoktur. 200 km/h hızla giderken sollanmışlığım çoktur. Sol şeridi gereksiz işgal eden ise yoktur. 

Yani özetle arkadaşlar trafiği düzeltme konusunda devlet "mış gibi" yapmakla yetiniyor. 

Böyle göstermelik işlere de genelde güler geçerim.

Paralı yollar biraz daha pahalılanacak işte...

Çözüm nedir konusuna da girelim mi?

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Zınar Turgut yazdı:

(Sistemi değiştiren emin olun bunu da düşünmüştür)

O kadar düşünebileceklerini sanmıyorum. Zaten bir şey de yapamazlar bunun için.

10 dakika önce, Zınar Turgut yazdı:

Neden basıyorsun? - Gideceğin yere hızlı varabilmek için.

Değil işte. Yol müsait ise ve aracı kullanan kişi bilinçli sürücü ise daha fazla dikkatini verip daha yüksek hızlara çıkabilir. Mesela yolculuğun sıkıcılığından kurtulmak için, mesela aracını denemek için. Sadece erken varmak için basılmaz yani. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Serdar Eryürekli yazdı:

Değil işte. Yol müsait ise ve aracı kullanan kişi bilinçli sürücü ise daha fazla dikkatini verip daha yüksek hızlara çıkabilir. Mesela yolculuğun sıkıcılığından kurtulmak için, mesela aracını denemek için. Sadece erken varmak için basılmaz yani. 

Son derece haklısın. ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Serdar Eryürekli yazdı:

Her hafta en az 1 kez işim gereği İzmir-Bodrum yapıyorum.

İzmir otobanında fazlası ile kamera var ve canları isteyince arkanızdan gönderdikleri hız vb cezalara inanamazsınız.

Tünel içerisine girerken cep telefonu ile konuşan 2 arkadaşıma farklı zamanlarda resmiyle beraber ceza geldi.

Bilinçli ve sorumlu bir şekilde hız yapılması değil kastım öncelikle o kısmı bir netleyeyim ki yanlış anlaşılma olmasın. Yeri gelince elbette bende hız yapıyorum. 

Fakat bugün otobana çıktığımızda gördüğümüz manzara eğitimsizliğin ne derecede olduğunu ortaya koyuyor. Sol şeridin sadece açık olması (ki oda nadiren) hız yapılması için yeterliyse bilemem. 

Elbetteki herkesin kendince düşünceleri olabilir. Bunlar benim şahsi fikrim. Mevcuttaki hız sınırıda benim için yeterli geliyor zira.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gittiğimiz yolda 3 tane radar var diyelim birinden geçtik ve plakayı okudu diğerinden geçerken bir şekilde plakayı okudumadı ve en sonuncu radardan yine geçtik şimdi ortalama hızı nasıl ölçecekler?  Sistem o yoldaki tüm radarları mı hesaba katacak yoksa bir önceki ve bir sonraki radar arasını mı hesaba katacak? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Mustafa Karaca yazdı:

Gittiğimiz yolda 3 tane radar var diyelim birinden geçtik ve plakayı okudu diğerinden geçerken bir şekilde plakayı okudumadı ve en sonuncu radardan yine geçtik şimdi ortalama hızı nasıl ölçecekler?  Sistem o yoldaki tüm radarları mı hesaba katacak yoksa bir önceki ve bir sonraki radar arasını mı hesaba katacak? 

Bu radar okuma değil. HGS-OGS geçiş zamanı ve alınan yol ile ortalama hesaplanacak bu kadar. 

Yol içindeki radarlar kendine özgü devam eder bence, radardan hızlı geçersen ceza alırsın o ayrı bu ayrı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu yeni uygulama belirtilen otobanlarda bulunan giriş çıkış gişeleri arasındaki zaman farkından hızı hesaplayacak. 120 ile örneğin yarım saatte gidilecek olan mesafeyi siz 29 dakikada geçerseniz ceza yazılacak.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.