Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ecoboost Genleşme Tankı Kapakları Değişti

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Merhaba arkadaşlar aracımın genleşme tankı kapağını açarken kapak iç tırnaklarından kırıldı. Şahsuvaroğlu servisten yenisini sipariş verdim . Ancak mevcut kapak geri bildirimler sonucu (sıkışma, kaçırma, oringin yırtılması) güncellenmiş  (Aralık 2016) ve eskisi üretimden kalkmış . Yapısal olarak eski kapaktan çok farklı 21+KDV fiyatı var

Kapağın orjinal kodu 3M5H 8100-AD

Yenilenen kapağın kodu DG93 8101-AA  FINISH 5193 938 

Sonuç olarak Ecoboost 1.0 ve 1.6 sahiplerinde bu kapaklardan varsa biran önce değiştirmelerini öneririm.

5900e71f7a87d_eskikapak.jpg.998b24719083be49b97e8e41eaa87c50.jpg

Mevcut Kapak

5900e76d17428_eskiyeni.jpg.0c1c15a3db552a89a0f2d57481de94d9.jpg

Yeni Sol , Eski Sağ

5900ec41a4d91_eskiyeni1.jpg.e4d2f9f7bf1c07f78e8ed192e0bc04e6.jpg

Yeni Sol , Eski Sağ

unnamed.jpg.e06e2f778d125575c04658644582bd4f.jpg

Yeni Kapak

67aa941s-480.jpg.a7a165c1132c86a93640d2cb486e5e14.jpg

Not: Eski üyemizden üzerime aldığım konudur, destek veremeyebilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Acaba aynı değişiklik 1.6 dizel için de geçerli mi? Gördüğüm kadarıyla aynı kapak.
Olması muhtemel bu kodla gelen kapaklar sorunlu . Var ise değiştirmeniz gerekir . Ecoboost hortumlarında yaşanılan problemlere benzer sorunlar nedeniyle kapak revize edilmiş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 hour ago, Özer Aksu said:

Olması muhtemel bu kodla gelen kapaklar sorunlu . Var ise değiştirmeniz gerekir . Ecoboost hortumlarında yaşanılan problemlere benzer sorunlar nedeniyle kapak revize edilmiş.

Ozer ben bu kapakta sorun oldugunu dusunmuyorum acikcasi. Kapaktaki problem ve genlesme tankindaki catlaklarin baska seylerden oldugunu dusunuyorum. Su an icin bostan yere ufurmeyeyim fakat dikkat etmek gerekiyor tabi boyle parcalara.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ozer ben bu kapakta sorun oldugunu dusunmuyorum acikcasi. Kapaktaki problem ve genlesme tankindaki catlaklarin baska seylerden oldugunu dusunuyorum. Su an icin bostan yere ufurmeyeyim fakat dikkat etmek gerekiyor tabi boyle parcalara.

Genleşme tankındaki çatlaklar tamamen malzeme kaynaklı plastiğin sertliği ile alakalı genleşme büzülme vs .

Kapaktaki olay farklı tamamen tasarım değişmiş (bknz Resimler) hatta ruslar bununla alakalı uzun uzadıya konular açmış

Degistirenlerde oldukça fazla

https://www.drive2.ru/l/466391667977486391/

https://www.drive2.ru/l/461896864443138442

https://www.drive2.ru/l/452727762101208138

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Just now, Özer Aksu said:

Genleşme tankındaki çatlaklar tamamen malzeme kaynaklı plastiğin sertliği ile alakalı genleşme büzülme vs .
Kapaktaki olay farklı tamamen tasarım değişmiş (bknz Resimler) hatta ruslar bununla alakalı uzun uzadıya konular açmış
Degistirenlerde oldukça fazla

Ok katiliyorum ve diyorum ki insanlar bu sekilde oldugunu saniyor olabilir. Henuz emin degilim fakat bir ust kapak problemleri, iki su senle daha once konustugumuz valf ve termostat problemlerinin oldugunu dusunuyorum. Net bilgi vericem ama yakinda.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

yeni kapağın yuvarlak kağuçuğunda 3 adet çıkıntı var bu da haznenin ağzını öptürmez diye düşünüyorum..acaba hazne-su tankı adı herneyse, bu kapakla değişmesi gerekmiyor mu?

kısaca;

yeni kapak eski su tankına %100 uyumlu mu?

ama herhalde o bölge ağzın içine giriyor..az alttaki daha geniş yer girişi kapatıyor

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yeni kapağın yuvarlak kağuçuğunda 3 adet çıkıntı var bu da haznenin ağzını öptürmez diye düşünüyorum..acaba hazne-su tankı adı herneyse, bu kapakla değişmesi gerekmiyor mu?

kısaca;
yeni kapak eski su tankına %100 uyumlu mu?
ama herhalde o bölge ağzın içine giriyor..az alttaki daha geniş yer girişi kapatıyor

Mevcut hazne kalıyor sadece kapak değişiyor . Mevcut kapak yapısı gereği zamanla kırılgan oluyor ( sicak-soğuk) ben çıkarırken kapak elimde kalmıştı. Kapağın altındaki ayaklar sadece kapağı sıcakken açgıtınızdaki basıncı tahliye için sanırım. Diğerinde bu yok açtığınızda sıkışıp kalıyor.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 3 ay sonra...

Cumartesi günü aracın suyunu kontrol edeyim dedim azıcık ilave yapsam mı derken bu eski tip kapak benim de elimde kaldı :( Risk almamak için Tekirdağ merkezdeki yetkili servise gidip gösterdim oradaki arkadaş ilk defa böyle bir şey gördüğünü söyledi (bende burayı daha önce okumamış olsam kendimi özel hissederdim bende ilk defa gördüm derdim ama maalesef korktuğum başıma gelmiş oldu) neyse bunu değiştirelim dedi tamam dedim 30 lira dedi ona da tamam bu yeni tiplerden getirdi bir tane aldı aracı içeri taktı 3 dk içinde geri getirdi her şey çok güzel, fatura kesmeyelim falan dediler sonra toptan parça faturası kesiyoruz falan filan bişiler söyledier, dedim bu farklı kapak ama bu tırnak olayı bunda da aynı ya tekrar kırılırsa gene gelip gene mi 30 lira bayılacağız bu parçanın garantisi yok mu yani fatura kesin bende değiştirdiğimi belgeleyeyim tamam dediler keselim 15-20 dk bekledim bu kısım da ilginçtir dedim neyi bekliyoruz hala kesilmedi mi tamam keseceğiz falan derken bi hanımefendi vardı dedi buna fatura kesersek işçilikte yansıtmak zorundayız 30 lirada öyle almamız gerekiyor hadi bakalım buyur buradan yak dedim böyle saçma şey olabilir mi 3 dk için 30 lira üstelik kapak zaten o kadar değeri kırılırsa bir daha kırılsın o zaman alırsınız 30 lirayı zaten yeterince bekledim dedim sonuç olarak güzelim cumartesi gününün 40 dk sı kıytırık kapak yüzünden boşa gitti ama en azından kapağı değiştirdik.

Kapağı dışarıdan tedarik edip kendim takmadığım için pişman mıyım evet,
Bu motoru bu parçaları test eden dayanıklılığını ölçen Ford'a sövdüm mü tabi ki,

1.0 ecoboost'tan memnun muyum her şeye rağmen evet hemde çok :kıhkıh:

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 saat önce, Murat SEL yazdı:

Gecmis olsun, bin nasihat 1 tecrubeye esdeger derler. Bende 2012 model 1.0 aldim. Burada okudukca acaba diye her seyi kafaya takiyorum.

Teşekkürler, kafana takma bence ufak tefek şeyler büyük sorunlara yol açabilir tabi ki ama arada bir kontrol etmekte fayda var bu motorun sürüş keyfi geri kalan şeyleri unutturuyor :) o yüzden keyfini çıkar derim.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Genlesme kabinin kapaginin ve hortumun fotografini cektim. Hortumu ford yetkili servisten cagirip degistirmisler.

Servis kayitlarinı da incelettim problem yok.

Problem kapagi degistirmemisler. Fotograflari ekledim. 

Genlesme kabinin alt taraflarini da goremiyorum. Sanayide iyi bir usta bulup genlesme kabi ve kapagini degistirmeyi dusunuyorum.

Bu islemi yetkili serviste yaptirmak ne kadar sanayide ne kadar ve izmirde bu islemi yapabilecek tanidiginiz bir usta var mi? 

Saygilar

20171012_110347.jpg

20171012_110343.jpg

Murat SEL tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

35 dakika önce, Murat SEL yazdı:

sanayide ne kadar

Genleşme kabını EROL Oto'dan temin edip sanayide 15 Liraya değiştirmiştim çatlak kabı.

Çok zor bir işlem değil

Bu arada @ER-OL Otomotiv elinizde bu yeni kapaktan var mıdır, varsa fiyatı nedir?

unnamed.jpg.e06e2f778d125575c04658644582bd4f.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.