Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 1.6 Scti (Ecoboost) Hakkında ?

Rıza Altıntaş

Önerilen Mesajlar

Herkese merhabalar.

6 senedir 1.6 dizel ghia kullanmaktaydım. Aracımı sattım model yükseltmek amacıyla.

1.6 ecoboost'u yeni duydum performansının bana yeteceğini umuyorum. Benim istediğim, sakin kullanımda az yaksın gaza bastığımda hakkını versin.

Babam ile ortak kullanıcaz o sakin kullanır ben ise karışık kullanırım. Ama kafamıza takılan bazı sorular oluyor ve kafa karıştırıyor. Forumda araştırdım ama sorularımın cevabını bulamadım. Aracını satmakta olan iki ayrı kullanıcıdan motorun değiştiğini duydum. Birisi, servisinin yanlış yağ koyduğundan dolayı motoru bitmiş ve servisi hatayı üstlenip sıfır sandık motor koyduğunu söyledi. Diğeri ise yolda giderken hortumu patlamış ve kendisi acil durumda olduğu için (Hastaneye yetişiyordu sanırım) yola devam etmiş ve onun da motoru bitmiş ve sıfır motor koymuş.

Şimdi iki ayrı kişiden motorun bittiğini duymak bende kuşku uyandırdı. Bu araçların motorları sıkıntılı mı yoksa gerçekten bu manzeretlere inanmalı mıyım? Kronik sorunları var mıdır? Aracı sıkmadan, arada performanslı kullanımda motoru 200.000 km devirir mi ?

Bir focus aşığı olarak bana 1.6 ecoboost'u bana önerirmisiniz.

(Ecoboost'u kullanmadan ben bu araca aşık oldum)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otomatik Mesaj

Bu konu, Focus III > Ford Garajı > Mk3- Sorular ve Sorunlar kategorisinden Otomobiller Hakkında > Otomobil Önerisi kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,
Focus Club Tr Yönetimi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gayet memnun kalacağınız bir araç hortum olayından dolayı bazı kişiler var sıkıntı yaşayan ilk işiniz hortumu değiştirmek olsun bunun dışında gayet keyif alacağınız bir araç Yakıt tüketimide oldukça makul uzun yolda 100-120 arası kullanımda 5.5 lt leri çok rahat görürsünüz şehir içide gayet iyi ben 1.5 sene kullandım araçta gördüğüm en yüksek ortalama tüketim 8.9 oldu o da kışın şehir içi...Ha sürekli şehir içi  dip gaz giderseniz 10 ltleri gecersiniz.Ortalama kullanımda karışık 7-7.2 yakarsınız..Bunun dışında ilerde satarken zorlanacağınızı sanmıyorum focusun her türlü modeli para eder ve satılır yeterki araba düzgün olsun.Suan lpg uygulaması da var araca ilerde saterken çok daha kolay satılır .Perfomansıda gayet tatminkâr memnun kalacaksınız 100km hızdan sonra ise motor daha bir canlı .Kısacası keyifle bineceğiniz bir araç 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Herkese merhabalar

Arkadaş gibi bende bu 1.6 SCTİ EcoBoost Focus düşünüyorum. Öncelikle bu arabayı tercih sebebim beygir gücü ve bütçem dahilinde bu motor seçenekli Focus'un full donanımlı olması. Araştırdığım kadarıyla bu motorun üretimi durdurulmuş. 

Bursa'da bir arkadaşım hem Volvo hem de Ford'un yetkili servisini yaptığı Arkas Otomotiv'de çalışıyor. Kendisinden rica ettim ve sağolsun ordaki ustalarına sordu. Bursa'dan gelen cevap uzak dursun oldu. Yakıttan dolayıdır diye düşündüm "yedek parça sıkıntısı" cevabını aldım. Hararetle ilgili bir parçadan bahsetmişti ve sırf bu parça için 8-9 ay beklediklerini söyledi. "Pekala bu sorun düzenli bakımı yapılmış bir araçta mı meydana geldi?" sorusunu yönelttiğimde evet cevabı aldım. Bugün de Keleşler Ford'a gittim. Servis kısmında bir danışmana yine 2. el bu motorlu Focus almayı düşündüğümü söyledim. Kendisi galiba pek acemiydi ki emin konuşamadığını sezgiledim. Kendisi bu motorun çok iyi bir motor olduğunu ve yukarıda ki sürenin aksine 2-3 hafta gibi bir süreçten bahsetti yedek parça temini için. 

Açıkçası bu motorlu Focus'u almak istiyorum. Kendimi soğutmamaya çalışıyorum motora karşı. Ancak herkes gibi emeğimin karşılığı bir miktar para bağlayacağım ve üzülmek istemiyorum. En net bilgiyi bu motorun kullanıcılarından alacağımı umuyorum. Değerli bilgileriniz için teşekkürler.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yedek parça konusunda hiçbir problem yaşamadım aksine yurtdışından 3 günde otosanda olmayan parca tedarik edildi . Bu konuda işkembeden sallamış arkadaşınız. Hararet ile ilgili problem yaşadım ve parça 1 günde tedarik edilip değiştirildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsi geçen aracı 4 senedir kullanıyorum. Bu süreçte bana farklı zamanlarda sadece iki problem çıkardı. Bunlar forumdan bazı arkadaşların da başına geldiği gibi genleşme kabının çatlaması ve bu kaba giden hortumlardan birinin yırtılması. Hortumun yeni modelini sipariş verdikten 4 gün sonra teslim aldım. Genleşme kabı ise stoklarında bulunuyordu ve beklemedim.

Araçta Start-Stop özelliği var ancak 0-30 derece arasındaki sıcaklıklarda çalışıyor. Bulunduğunuz şehirde sıcaklıklar bu değerleri çok aşmıyorsa ve aracı aşırı yoğun bir trafikte kullanmadığınız durumda, yarı performanslı, yarı sakin kullanımla 7,5 - 8 lt. aralığında yakıt tüketiminiz olur. Şehirler arasında ise 6 lt. civarı.

Performans konusu göreceli olmakla beraber, tatmin etmediği durumlarda yapılabilecek bazı düşük maliyetli modifikasyonlar var. Forumda ilgili konuları bulabilirsiniz.

Focus 1.6 EB ikinci el fiyatlarına göre, yakıt tüketimi, sürüş keyfi ve donanım olarak bana göre alınabilecek araçlar listesinde üst sıralarda. Temiz bir tanesi denk gelirse tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Özer Aksu yazdı:

Yedek parça konusunda hiçbir problem yaşamadım aksine yurtdışından 3 günde otosanda olmayan parca tedarik edildi . Bu konuda işkembeden sallamış arkadaşınız. Hararet ile ilgili problem yaşadım ve parça 1 günde tedarik edilip değiştirildi.

Yurt dışından tedarik edilecek parçanın büyüklüğü, ağırlığı ve fiyatı değiştiğinde gümrük sıkıntısı olmaz mı? Ya da yurt dışında ki tedarikçilere ne denli güvenebiliriz?

38 dakika önce, Furkan Tö. yazdı:

Bahsi geçen aracı 4 senedir kullanıyorum. Bu süreçte bana farklı zamanlarda sadece iki problem çıkardı. Bunlar forumdan bazı arkadaşların da başına geldiği gibi genleşme kabının çatlaması ve bu kaba giden hortumlardan birinin yırtılması. Hortumun yeni modelini sipariş verdikten 4 gün sonra teslim aldım. Genleşme kabı ise stoklarında bulunuyordu ve beklemedim.

Araçta Start-Stop özelliği var ancak 0-30 derece arasındaki sıcaklıklarda çalışıyor. Bulunduğunuz şehirde sıcaklıklar bu değerleri çok aşmıyorsa ve aracı aşırı yoğun bir trafikte kullanmadığınız durumda, yarı performanslı, yarı sakin kullanımla 7,5 - 8 lt. aralığında yakıt tüketiminiz olur. Şehirler arasında ise 6 lt. civarı.

Performans konusu göreceli olmakla beraber, tatmin etmediği durumlarda yapılabilecek bazı düşük maliyetli modifikasyonlar var. Forumda ilgili konuları bulabilirsiniz.

Focus 1.6 EB ikinci el fiyatlarına göre, yakıt tüketimi, sürüş keyfi ve donanım olarak bana göre alınabilecek araçlar listesinde üst sıralarda. Temiz bir tanesi denk gelirse tavsiye ederim.

İstanbul'da ikamet ediyorum. Start-Stop olayını öğrendiğim iyi oldu. 0ın altına geçmişte ki kadar artık çok düşmüyor, yaz sıcaklıkları endişe verici. Pekala 0ın altına düştüğünde veya 30 derecenin üzerine çıktığında çalışmamasının sebebi nedir? Yani sonuç olarak marşlayacak..

Kadir Özbaş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16 dakika önce, Kadir Özbaş yazdı:

Yurt dışından tedarik edilecek parçanın büyüklüğü, ağırlığı ve fiyatı değiştiğinde gümrük sıkıntısı olmaz mı? Ya da yurt dışında ki tedarikçilere ne denli güvenebiliriz?

Gümrükle sizin işiniz yok onu otosan hallediyor zaten . Sizin iletisim kanaliniz tamamen servis . Tedarigi , fiyati belirleyen otosan 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 dakika önce, Özer Aksu yazdı:

Gümrükle sizin işiniz yok onu otosan hallediyor zaten . Sizin iletisim kanaliniz tamamen servis . Tedarigi , fiyati belirleyen otosan 

Bahsettiğiniz servis yetkili servis mi? Bilmediğim için soruyorum, yetkili servis ise eğer Otosan haricinde farklı bir tedarikçi ile tedarik edebilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bahsettiğiniz servis yetkili servis mi? Bilmediğim için soruyorum, yetkili servis ise eğer Otosan haricinde farklı bir tedarikçi ile tedarik edebilir mi?

Evet yetkili servis dışında pek özel servis tercih etmiyorum . Otosan haricinde forum sponsorumuz erol otomotivden alabilirsiniz . Ancak onlarında tedariği otodansan yapıyor. Yedek parça konusunda turkiyede tek yetkili kanal otosan .
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.