Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Motor Arıza Işığı ?

İlker İstengel

Soru

Aracım 2012 focus 1.6tdci km: 140.000 cik :)

Yer: İstanbul - Kadıköy

2 hafta önce aracımda motor arıza ışığı yandı ve o günden beri kapı kapı geziyoruz.

• Otokoç servis bilgisayara bağladı ve katalizatör sensörlerinin bir tanesinin arızalı olduğu söylediler. (ışık söndürüldü tekrar yanması durumunda geri gelmem söylendi.)
  • 3 gün sonra ışık tekrar yandı. Özel bir servise götürdüm. Bilgisayara bağlandı aşağıdaki 2 ve 3 numaralı sensörlerden 1 tanesinin arızalı olduğu söylendi. Işık söndürüldü araba test e girdi 30-40 dk boyunca devir 4 e yükseltildi, defalarca start-stop yapıldı ama ışık yanmadı. (Tekrar yanarsa geri gelmem söylendi.)
  • 1 hafta 2 - 2.5 devir arasında vites attım motoru zorlamadım. dün bir anlık trafikte sollama yaparken motoru 3.5 devire geldiğini gördüm sonra ışık gene yandı. özel servise geri gittim. 2-3-4 enjektör. ( sensör hatası yok ? )

Motoru sıkıştırmam durumunda ışığın yandığı fark ettim.

Aşağıdaki resimde 1 numaralı sensörün kablosu boşta olduğu fark ettim.

Aynı model bir başka Focus a baktığımda bu sensörün hiç olmadığını gördüm.

Ben şimdi nasıl bir yol izlemeliyim ?

Enjektörlerin bakımını yaptırsam kalibrasyon gerekiyor mu ?

1 numaralı sensörün bu kablosunun ucu boşta olma durumu normal mi ?

2 ve 3 acaba gerçekten arızalı mı ?

Motor ışığı yanınca yakıt hemen yükseliyor ve araç hantallaşıyor.

NOT: Bu ışık (hata) söndürüldükten sonra geri yanması durumunda kendiliğinden gitmiyor. Servise gidip sildirmek gerekiyor.

İlgili Resim:

2017-03-28_16-10-27.png

İlker İstengel tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Çıkma enjektör 115 hp liğin 4 adet bir takım elimde mevcut sadece aracın üzerine montajı yapılıp öğrenme işlemi yapılacak araç üzerine takıldıktan sonrada 1 yıl uzman dizel garantisinde düşünürseniz iletişime geçersiniz.IMG_1459.JPGIMG_1466.JPG

Ayrıca 95 liğin enjektörü turbosu herşeyi mekAnik olarak aynı 115 likle aracın yazılımı farklı motor içi kol piston vs için birşey diyemiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
29.03.2017 - 19:35 tarihinde, Serkan Karakoca yazdı:

Çıkma enjektör 115 hp liğin 4 adet bir takım elimde mevcut sadece aracın üzerine montajı yapılıp öğrenme işlemi yapılacak araç üzerine takıldıktan sonrada 1 yıl uzman dizel garantisinde düşünürseniz iletişime geçersiniz.IMG_1459.JPGIMG_1466.JPG

Ayrıca 95 liğin enjektörü turbosu herşeyi mekAnik olarak aynı 115 likle aracın yazılımı farklı motor içi kol piston vs için birşey diyemiyorum

Serkan Bey Aracım 95 lık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Enjektörlerin bakımını yaptırdım. Öncesi ve sonrası aşağıda bulunan resimlerdeki gibidir. Bakım ve testten sonra araçta çok acayip şeyler yaptığını gördük. Fakat kalibrasyon için araç şuan Otokoç Ford yetkili servise bu sabah bıraktım aracı.

Bunlar:

• Gaz tepkimesi aşırı hassas oldu 
  • Gaza bastığınızda kafa kaldırma
  • Gazdan ayağımızı çektiğimde 1 saniye sonra gazı kendi bırakıyor ve araba öne kapaklanıyor.
  • Rollanti de sarsıntı titreme
  • Rollanti de dengesizlik 0.9 ve 1 arasında gezinme
  • Aracı geri viteste geri sonra ileri yaparken kendiliğinden gaza basma (BAZEN YAPIYOR)

ÖNCESİ

20170415_120713.jpg

SONRASI

20170415_165606.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
17.04.2017 - 10:02 tarihinde, İlker İstengel yazdı:

Enjektörlerin bakımını yaptırdım. Öncesi ve sonrası aşağıda bulunan resimlerdeki gibidir. Bakım ve testten sonra araçta çok acayip şeyler yaptığını gördük. Fakat kalibrasyon için araç şuan Otokoç Ford yetkili servise bu sabah bıraktım aracı.

Bunlar:

• Gaz tepkimesi aşırı hassas oldu 
  • Gaza bastığınızda kafa kaldırma
  • Gazdan ayağımızı çektiğimde 1 saniye sonra gazı kendi bırakıyor ve araba öne kapaklanıyor.
  • Rollanti de sarsıntı titreme
  • Rollanti de dengesizlik 0.9 ve 1 arasında gezinme
  • Aracı geri viteste geri sonra ileri yaparken kendiliğinden gaza basma (BAZEN YAPIYOR)

ÖNCESİ

20170415_120713.jpg

SONRASI

20170415_165606.jpg

İlker bey merhaba, eski konuya mesaj attım için özür dilerim. Enjektor bakımı için yer arıyordum, sizin konya denk geldim. Sonuç olarak memnun kaldınız mi ve nerede yaptırdınız bilgi paylaşabilir misiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.