Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Continental Eco contact 5 ile Premium contact 5 Yakıt Tüketim Farkı???

Anıl Erdoğan

Önerilen Mesajlar

11 saat önce, Halit AYDIN yazdı:

Insallah kargolar:) lastik goruslerin neler hocam? Ilk izlenim vs.

valla dostum lastik yeni işten güçten çok zorlayamadım ama ilk izlenim çok sessiz ve aynı çukurlardam geçtiğimde fark yarattı.

ani manevralarda hoşuma gitti lastik yandan çok yatmadığı fark ettim. Yakıt tüketimi şimdilik 0,1LT yol bigisayarında düştü ama daha  düşeceğine inanıyorum.

1 ay kullanıyım da tam anlamıyla bir yazı oluşturacağım

:yazyaz:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, Teoman Saraç yazdı:

Havaların az biraz ısınmasından olabilir mi? Tabi buna bağlı olarakta lastik...

İzmir de şu aralar sıcaklık aynı

15-17  derecelerde dolaşıyor

Bence sıcaklık ile alakalı değil

Bu arada 0,2 düştü bugun ??

Anıl Erdoğan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Arkadaşlar Merhalar, Hayırlı bereketli Cumalar... Öncelikle forumda yeniyim. Sizlerin bilgisinden faydalanmak ve yön bulmak istiyorum.

Yakın zamanda 2013 Focus Trend X Sedan 1.6 Dizel aldım. Çok beğenerek aldım ve keyifle sürüyorum. Bende lastik değişimine gideceğim. Aracın üzerinde Continental 215/55R16 lastikler var. 205/55R16 ile 215/55R16 arasında ki farkı (cehaletime verin) bilmiyorum. Öncelikle arada ki farkı öğrenmek istiyorum. Yani benim aracım için hangisi daha uygun olur. Sonrasında yeni lastik ne almam konusunda yardımlarınızı istiyorum ki malum cebimize uygun bir fiyat olması çokca önemli :) 

2.Sorum lastikteli 93H  93V gibi tabirleri açıklar mısınız?

Aslında arkalarda sıkıntım yok ama ön lastklerimi değiştirmem lazım!!!!!

SağArka.JPG

SağÖn.JPG

SolÖn.JPG

Fatih Kuzuoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 dakika önce, Fatih Kuzuoğlu yazdı:

Yakın zamanda 2013 Focus Trend X Sedan 1.6 Dizel aldım. Çok beğenerek aldım ve keyifle sürüyorum. Bende lastik değişimine gideceğim. Aracın üzerinde Continental 215/55R16 lastikler var. 205/55R16 ile 215/55R16 arasında ki farkı (cehaletime verin) bilmiyorum. Öncelikle arada ki farkı öğrenmek istiyorum. Yani benim aracım için hangisi daha uygun olur. Sonrasında yeni lastik ne almam konusunda yardımlarınızı istiyorum ki malum cebimize uygun bir fiyat olması çokca önemli :) 

2.Sorum lastikteli 93H  93V gibi tabirleri açıklar mısınız?

Aslında arkalarda sıkıntım yok ama ön lastklerimi değiştirmem lazım!!!!!

1- Dördünü birlikte değiştirin. (Taviz yok, arka koparsa uçar gidersiniz yoldan. Aşınmaya göre değil üretim zamanına göre değiştirilmelidir.)

2- Ölçü fark etmez bütçenize uygun olanı alın. (205-215) 

3- H ve V hız endeksini gösterir,  H kafidir, bulamazsanız V de olur sorun yok.

Sırasıyla öneri

http://kolayoto.com/pirelli-cinturato-p1-205-55r16-91h.html

http://kolayoto.com/continental-conti-premium-contact-5-205-55r16-91v-14809.html

http://kolayoto.com/goodyear-efficientgrip-205-55r16-91v-11414.html

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

1- Dördünü birlikte değiştirin. (Taviz yok, arka koparsa uçar gidersiniz yoldan)

2- Ölçü fark etmez bütçenize uygun olanı alın. (205-215) 

3- H ve V hız endeksini gösterir,  H kafidir, bulamazsanız V de olur sorun yok.

Sırasıyla öneri

http://kolayoto.com/pirelli-cinturato-p1-205-55r16-91h.html

http://kolayoto.com/continental-conti-premium-contact-5-205-55r16-91v-14809.html

http://kolayoto.com/goodyear-efficientgrip-205-55r16-91v-11414.html

Öncelikle teşekkür ederim cevabın için,   205 ile 215 arasında ne gibi bir fark var peki? Neyi farkedeceğim? Neyi etkiler?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Fatih Kuzuoğlu lastik konularında bu sorularla ilgili çokça bilgi var.

Arada okumanızı öneririm.

Özetlemek gerekirse...

Lastik tanımlama kodları

lastik_ebati_okuma2.jpg

Aracınız için geçerli olanlara gelelim:

1. 205'de 215'de araç üzerinde standart gelebilen lastikler, makyaj öncesi 215 idi sonrası 205'e döndü.
  2. 205 daha ince tabanlı ve göreceli daha dar yanaklıdır. 
  3. Teorik olarak geniş taban daha iyi yol tutar, daha iyi frenleme yapar, daha fazla tüketir, geniş yanak ise daha konforludur. Ancak bu farkları pratikte ve normal kullanımda tespit etmeniz çok zordur.
  4. 205'in en önemli avantajı sık kullanılan bir ebad olduğundan göreceli ucuz olmasıdır, sırf bu bile tercih nedenidir.
  5. 93 yük endeksi, Focus için 91 üstü gerekir, H ve V ise hız endeksidir. H kodlu lastik 210 km/h hıza 10 dakika dayanacak şekilde üretilmiş demektir. V'de bu değer 240'dır. Yani H size fazla fazla yeter.
  6. Hangi lastik derseniz belirtilmiş zaten Goodyerar Efficeint Grip Performance, Continental Premium Contact 5 veya 6 ilk tercih edilecek "premium" lastikler olur. Ekonomi yapmak isterseniz Falken ZE914 göreceli iyi bir ucuz alternatiftir.
Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

H demek hiz endeksi demek hocam..maksimum 210 km musaade ediyor, V ise 240 km..93 91 97 vb arac yuk kapasitesi; 93 650 kg olmasi gerek..205/55r/16 aldim yakin zamanda ben 4 adet..Goodyear EfficientGrip Performance 205/55R16 91V..cok memnunum suan..kaliteli, sessiz ve zirvelerde olan bir lastik..conti pc5 ile arasinda kalmistim..4 kanalli polonya urrtimi goodyear aldim..tavsiye ederim..fiyatlar continental ile yakin ayni gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

34 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

@Fatih Kuzuoğlu lastik konularında bu sorularla ilgili çokça bilgi var.

Arada okumanızı öneririm.

Özetlemek gerekirse...

Lastik tanımlama kodları

lastik_ebati_okuma2.jpg

Aracınız için geçerli olanlara gelelim:

1. 205'de 215'de araç üzerinde standart gelebilen lastikler, makyaj öncesi 215 idi sonrası 205'e döndü.
  2. 205 daha ince tabanlı ve göreceli daha dar yanaklıdır. 
  3. Teorik olarak geniş taban daha iyi yol tutar, daha iyi frenleme yapar, daha fazla tüketir, geniş yanak ise daha konforludur. Ancak bu farkları pratikte ve normal kullanımda tespit etmeniz çok zordur.
  4. 205'in en önemli avantajı sık kullanılan bir ebad olduğundan göreceli ucuz olmasıdır, sırf bu bile tercih nedenidir.
  5. 93 yük endeksi, Focus için 91 üstü gerekir, H ve V ise hız endeksidir. H kodlu lastik 210 km/h hıza 10 dakika dayanacak şekilde üretilmiş demektir. V'de bu değer 240'dır. Yani H size fazla fazla yeter.
  6. Hangi lastik derseniz belirtilmiş zaten Goodyerar Efficeint Grip Performance, Continental Premium Contact 5 veya 6 ilk tercih edilecek "premium" lastikler olur. Ekonomi yapmak isterseniz Falken ZE914 göreceli iyi bir ucuz alternatiftir.

teşekkür ederim kısa öz ve açıklayıcı oldu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.