Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 Motor Temizleme Nasil Yapilmali ?

okan ali

Soru

Arkadaşlar hafta sonu istanbuldan eskisehire gittim geldim..

Motora baktim ufaktan tozlanma cok az lekelenleme yada yaglanma adi  neyse işte.

Bunun temizligini serviste mi yoksa bi işi bilen bi yıkamayamı yaptirmali ?

Dişi temizken ici tozlu olmasi hoş degil..

( bu işlem disarda yapilmasi garantiye sorun yaratmaz sanirim ? )

Son olarak dikkat edilmesi gerekenler nelerdir..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
Bir saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Balata spreyi sık Okan, mis gibi oluyor ?

Bir saat önce, okan ali yazdı:

Hocam şu urunde ayni isi gorur mu acaba ?

http://www.hepsiburada.com/sonax-543200-motor-temizleyici-500ml-p-OTSON543200?magaza=Hepsiburada

Görmezse servisten temin edelim

Alacağınız tüm malzemeleri hiçbir şekilde elektronik sensörlere sıkmayın, özellikle de balata spreyini. Parçaları dondurup kırma bozma gibi özellikleği var o namussuzun. Herhangi bir yağ sökücü işinizi görebilir. Fakat aşındırıcı özelliği silsenizde devam eder. Bu yüzden suyla arındırmanız gerekir. Daha sonra basınclı havayla kurulamanız gerekir. Yani pek derli bu işler. Ben olsam elime bez alır usul usul nemlendire nemlendire sağı solu görünen yerleri silerim. Daha sonrasına bulaşmanız başınıza muhtemel iş almanız demek.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Vala hocam herkes bir şeyler yapıyor bir şey olmuyor, bu biraz göreceli bir kavram, zaten su ile temas eden elektronik aksamlar hemen bozulmaz ama iyi kurulanamayıp bir yerlerde en basit tabirle bir oksitlenme meydana gelirse çok kafanız ağrır, bu pimpiriklik değil, benim mantığıma ters karar sizin elbette.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, murat altındal yazdı:

Vala hocam herkes bir şeyler yapıyor bir şey olmuyor, bu biraz göreceli bir kavram, zaten su ile temas eden elektronik aksamlar hemen bozulmaz ama iyi kurulanamayıp bir yerlerde en basit tabirle bir oksitlenme meydana gelirse çok kafanız ağrır, bu pimpiriklik değil, benim mantığıma ters karar sizin elbette.

"motora" su nem girmiyo mu zannediyorsunuz? bal gibi giriyor. bugün bir çok arabanın kaputunu açın bakın yeri görürsünüz. tamam focusun motor bölümü oldukça yalıtımlı ancak ona da giriyor. zaten gerekli kısımlar kapalı (bknz sigorta kutusu) tüm kablolar soketten itibaren contalı vs yani önlemi alınmış durumda. beyin vs zaten istesenizde su sokamazsınız içine. o yüzden abartmaya gerek yok. yazıldığı üzere basınçlı suyla yıkayan da yetkili servis.

yapın diye demiyorum, mantığını açıklıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende farklı bir boyut getireyim varsın motor kirli olsun hiç yıkatmayın. Arabanın içi ve polen filtresi temiz olsun yeterli.
Ha abartılı yağ kaçağı yada yıkama gerektirecek özel bir durum yok ise ben motor yıkatmam temizletmem. 5 buçuk yılda sadece 1 kere o da ilk bakımda yıkandı ondan bu yana hava tutturmak haricinde birşey yaptırmadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Basınçlı su amacını aşar.

Ben ne zaman servise gitsem bir köpük sıkıyorlar, biraz bekleyip hortumla yıkıyorlar, sonra bir de koruyucu sprey sıkıyorlar. İlk günkünden parlak oluyor.

En azından iki - üç yılda bir yapılmasını öneririm.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Adem Kazıl yazdı:

her 15.000 bakımında yetkili servis tertemiz veriyor motoru yeniymiş gibi, bidaha ki bakıma çokda kirlenmiyor.

Benımde aklıma geldi o..

30 bin bakıma girdi araç, unuttular sanırım yada çok tozlu değildi gerek yok dediler bilemiyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 saat önce, Ozan Kar yazdı:

"motora" su nem girmiyo mu zannediyorsunuz? bal gibi giriyor. bugün bir çok arabanın kaputunu açın bakın yeri görürsünüz. tamam focusun motor bölümü oldukça yalıtımlı ancak ona da giriyor. zaten gerekli kısımlar kapalı (bknz sigorta kutusu) tüm kablolar soketten itibaren contalı vs yani önlemi alınmış durumda. beyin vs zaten istesenizde su sokamazsınız içine. o yüzden abartmaya gerek yok. yazıldığı üzere basınçlı suyla yıkayan da yetkili servis.

yapın diye demiyorum, mantığını açıklıyorum.

Basınçlı su zaten olmaz da, akünün kapağı benim arabada kapanmıyor, sigorta kutusunu da iyi kapanmış mı kontrol etmek  gerek, bu conta v.b ayrıntıları bilmiyordum öğrenmiş oldum. + lpg li araçlarda sorun teşkil eder mi ki.

murat altındal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, murat altındal yazdı:

Basınçlı su zaten olmaz da, akünün kapağı benim arabada kapanmıyor, sigorta kutusunu da iyi kapanmış mı kontrol etmek  gerek, bu conta v.b ayrıntıları bilmiyordum öğrenmiş oldum. + lpg li araçlarda sorun teşkil eder mi ki.

Akünün ıslanması sorun değil. Sigorta kutusu vs normalde de tam kapalı olmalı dediğim gibi sürüş sırasında da giriyor su. Lpg tesisatıda iyiyse sorun olmaz ama orijinali kadar da iyi değildir diye düşünüyorum. 

--0 dakika sonra eklendi--

Kaput amortisörünün parçaları paslanmış mesela. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tek korkum şarj dinamosu. O öyle apaçık duruyor. Onun haricinde dik tutmamak kaydıyla ve motor koruma pilastiğini de sökmeden sağından solundan yıkama makinasıyla giriyorum ben de. Özellikle şarj dinamosuna su gelmemesine gayret gösteriyorum. Bildiğimden değil de, açık bi tek o var meydanda. :D 

Çok şükür bir sorunla karşılaşmadım henüz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.