Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Volant + Baskı Değişim Sonrası Vites Geçişleri

Furkan Çiçek

Soru

Merhaba,

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, baskı balata volant ve rulman zımbırtısını değiştirdik 3 gün önce.

(Bu arada, sachs volantta ciddi bir stok sorunu var. ilk erol otoya tel açtım stok sorunundan bahsetti 1.000 - 1.250 tl ye kadar fiyatlar oynayabilyior dedi,

Sivas'ta Fırat Otodan 850 TL ye aldım Toplam baskı, bilya artı baskı 1500 TL ye geldi.)

Sivas'ta ki Otosan Ford Altınsoft Servisi bana bir buçuk iki yıl önce titreme sesinden dolayı volant ve baskı değişcek demişti, tam 2 yıl sonra yeni malzemeleri aldıktan sonra volantta pek bir sorun olmadığını anladık :D Yine de değiştik. 160.000 e gelmişti araç, yine de baskım gayet iyiydi.

Gelelim soruya, değişimden sonra debriyaj ve kavrama ve tepkiler resmen sıfır aldığım zamanki gibi oldu. Bakımda yapınca uzun zamandır göremediğim 210 Km yi tekrardan görebildim. :D 

Epeyce hoşuma gitti, lakin vites geçişlerim önceden çok yumuşaktı şimdi biraz sertlik var gibi. Değişim ile düzelir dedim düzelmemiş, aslında problem olduğunu sanmıyorum bu tamamen aracın yaşının ilerlemesi gibi duruyor ama ben sıfır aldığımda ki yumuşak geçişi istiyorum.

Bunun için nereyi değiştirmem gerekiyor? Usta bana halat falan dedi ama ona göre vitesde problem yoktu.

En azından sıfır arabaya yakın ki gibi bir vites geçişi için neleri değiştirmemiz gerekiyor?

Ayrıca, başka bir konuda kuaför mevzusunu söylemiştim. Orjinal kılıflar çıkıp sünger falan da temizlenince cidden çok temiz oluyor ama buruş buruş yüzü, zamanla düzelir dediler arkalar aynı ön koltukların önü düzeldi arkası haliyle değişmedi. Kesinlikle bir kere daha düşünün derim.

Not: Arabayı aldım alalı, vitese taktıktan sonra tak diye bir ses var diye şikayetçiydim, youtube'da bir video izledim. Debriyajdan ayak çekilmezmiş, ayağa uyguladığın kuvveti bırakınca debriyaj ayağını yitiyormuş. Bu şekilde yapınca zamanla alıştım ve o ses komple gitti. Salak gibi yıllarca boşuna şikayetçi olmuşum :D 

Ek Not : evde tek sıkılınca başlık açınca, yazıyı uzattıkça uzatası geliyor insanın eski forumcuların tipik bug'ı. :)) 

Yazımı sonuna kadar okuyan tüm sabır ehli insanlara selamlar olsun :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 9 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
6 dakika önce, Furkan Çiçek yazdı:

Debriyajdan ayak çekilmezmiş, ayağa uyguladığın kuvveti bırakınca debriyaj ayağını yitiyormuş. Bu şekilde yapınca zamanla alıştım ve o ses komple gitti. Salak gibi yıllarca boşuna şikayetçi olmuşum :D 

Senin problem hakkında hiç bir fikrim yok :D önce onu belirtiyim

sonrasında debriyaj olayında cok ahestemı cekmek lazım ? bende hafıfden yarıya gelınce kavrama bıttı dıyerek  cekıyorum arac hafıften tekler gıbı oluyor ( buda uyuz ediyor ) dogal olarak 

dedigin gibi cok yavas mı cekmek lazım debrıyajdan arabayı ? teklemesin..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@okan ali Abi şöyle izzah edeyim, yaklaşık 150 bin km aracı bu aracın şanzımanda sorun var diyerek kullandım. :D Aynı senin dediğin gibi kavrama bitti diye ayağımı çekiyordum. İlk zamanlarda gücü ayak parmaklarımın ucuyla verip yukarı doğru ayağımı serbest bırakmaya başladım hiç ses gelmedi. Sanki ayağıma yapışık ve ayağımı yavaşça kaldırıyorum gibi, ama gücü debriyaj veriyor. Bu epeyce yordu beni bir süre, çünkü çok yavaş vites geçişi sağladı. Ama zamanla alıştım ve senin de bahsettiğin sesi hiç çıkarmadan çok seri bir şekilde vites geçirmeye başladım. Bu arada tek değilmişim :D 

Eklemeyi unuttum ; mevzu yavaşlık değil de ayak refleksi. Ama buna alışmak için başta çok yavaşça yukardaki dediğimi yapmak gerekiyor. En azından ben o videodan çıkardığım sonuçla bu şekilde 2-3 ayda tamamen alıştım ve şimdi gayet bu yöntem ile hızlıca vites geçirebiliyorum ses silkeleme ya da tok diye vurma hiç bişi olmuyo

Furkan Çiçek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Merhaba,

Başlıktan da anlaşılacağı üzere, baskı balata volant ve rulman zımbırtısını değiştirdik 3 gün önce.
(Bu arada, sachs volantta ciddi bir stok sorunu var. ilk erol otoya tel açtım stok sorunundan bahsetti 1.000 - 1.250 tl ye kadar fiyatlar oynayabilyior dedi,
Sivas'ta Fırat Otodan 850 TL ye aldım Toplam baskı, bilya artı baskı 1500 TL ye geldi.)
Sivas'ta ki Otosan Ford Altınsoft Servisi bana bir buçuk iki yıl önce titreme sesinden dolayı volant ve baskı değişcek demişti, tam 2 yıl sonra yeni malzemeleri aldıktan sonra volantta pek bir sorun olmadığını anladık [emoji3] Yine de değiştik. 160.000 e gelmişti araç, yine de baskım gayet iyiydi.
Gelelim soruya, değişimden sonra debriyaj ve kavrama ve tepkiler resmen sıfır aldığım zamanki gibi oldu. Bakımda yapınca uzun zamandır göremediğim 210 Km yi tekrardan görebildim. [emoji3] 
Epeyce hoşuma gitti, lakin vites geçişlerim önceden çok yumuşaktı şimdi biraz sertlik var gibi. Değişim ile düzelir dedim düzelmemiş, aslında problem olduğunu sanmıyorum bu tamamen aracın yaşının ilerlemesi gibi duruyor ama ben sıfır aldığımda ki yumuşak geçişi istiyorum.
Bunun için nereyi değiştirmem gerekiyor? Usta bana halat falan dedi ama ona göre vitesde problem yoktu.
En azından sıfır arabaya yakın ki gibi bir vites geçişi için neleri değiştirmemiz gerekiyor?

Ayrıca, başka bir konuda kuaför mevzusunu söylemiştim. Orjinal kılıflar çıkıp sünger falan da temizlenince cidden çok temiz oluyor ama buruş buruş yüzü, zamanla düzelir dediler arkalar aynı ön koltukların önü düzeldi arkası haliyle değişmedi. Kesinlikle bir kere daha düşünün derim.

Not: Arabayı aldım alalı, vitese taktıktan sonra tak diye bir ses var diye şikayetçiydim, youtube'da bir video izledim. Debriyajdan ayak çekilmezmiş, ayağa uyguladığın kuvveti bırakınca debriyaj ayağını yitiyormuş. Bu şekilde yapınca zamanla alıştım ve o ses komple gitti. Salak gibi yıllarca boşuna şikayetçi olmuşum [emoji3] 

Ek Not : evde tek sıkılınca başlık açınca, yazıyı uzattıkça uzatası geliyor insanın eski forumcuların tipik bug'ı. :)
Yazımı sonuna kadar okuyan tüm sabır ehli insanlara selamlar olsun [emoji4]

Şanzuman yağını değiştirmenizi tavsite ederim vites biraz yumuşayabilir.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
40 dakika önce, Furkan Çiçek yazdı:

@Yasin Taşcı El atmışken şanzıman yağını değiştirin dedim, değiştirirsek ses yapmaya başlar dediler ama üzerine ilave yapmışlar.

@Murat Kavuk Bu işlem için şanzıman tekrar mı inecek? 

Havasını almak dedikleri, aslında bu işlem esnasında eksilen yağı eksiksiz tamamlamak. Bunun için şanzıman inmiyor, yağ ekliyorlar sadece. Balata değişimi sonrası vites geçişleri eskisi gibi olmuyormuş diye serviste endişemi bildirmiştim. Oradaki arkadaş, havası iyi alınmayınca olur, biz gerekli kontrolü yaparız demişti. Sonuçta ben bir sıkıntı yaşamadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 saat önce, Furkan Çiçek yazdı:
[mention=12733]Yasin Taşcı[/mention] El atmışken şanzıman yağını değiştirin dedim, değiştirirsek ses yapmaya başlar dediler ama üzerine ilave yapmışlar.

Hım beceremeyiz demişler yani :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.