Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

The European Car Of The Year - 2017

Servet Ö.

Önerilen Mesajlar

8 saat önce, Servet Ö. yazdı:

Bazi arabalardaki benzerliklere bende dikkat etmisimdir ama verdginiz orneklerde boyle benzer bir yer gormedim acikcasi. UI ve UX farkli seyler, ben pek anlamiyorum. Siz anlayabiliyorsaniz saygi duyarim.

UI ve ux la neyi kast ettiniz Servet  Bey? ☺ Ya da ben bir yeri kaçırdım mi?

Serkan Z. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Serkan Z. yazdı:

UL ve ux la neyi kast ettiniz Servet  Bey? ☺ Ya da ben bir yeri kaçırdım mi?

Tasarimci (Grafik tasarimci degil, gercek tasarimci) dilinde UI=User Interface, UX=User Experience

Islevsel ve gorsel bir tasarim yapilirken gunumuzde dikkat edilen konular bunlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Namussuz uzay aracı gibi . Bardaklıkta LED ışıklandırmalar, animasyonlu gösterge, mustangten afırma uçak kontrollerine benzeyen düğmeler vs 

Fordun buna yaklaşmaya- bak yaklaşmaya- daha 20 senesi var. 

Ford böyle olmazsa sevinirim.  Hazır yapan var işte neye yetmiyor :) Direksiyon ve yol tutuşu da güzel, biraz kalite hissi işçilik ve yer yer malzemeyle düşüyor ama onları görmek istemeyen göremez.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Servet Ö. yazdı:

Tasarimci (Grafik tasarimci degil, gercek tasarimci) dilinde UI=User Interface, UX=User Experience

Islevsel ve gorsel bir tasarim yapilirken gunumuzde dikkat edilen konular bunlar.

Tasarım diline hakim degiliz tabi ama potansiyel musteri olarak baktığımızda görsel olarak bize ne sunduklarını inceliyoruz. E tabi sizin profesyonel bakış açınıza göre bizimki daha ham bir değerlendirme. Sonuçta ul veya ux bizim son kullanıcıların ayırt edemeyeceği derecede spesifik kavramlar. Yan yana koyup kabaca bakıyoruz benziyor mu diye☺

--2 dakika sonra eklendi--
Şimdi, Cem Boneval yazdı:

Peugeot-3008-GT-7.thumb.jpg.68526dc5831560c3d49e9adc1332338b.jpg

BMW-5-Series-2017-1280-91.jpg

alfa.jpg.cafe469c655bd22a80dd7bab973fd32f.jpg

BMW-3-Series-2016-1280-71 (1).jpg

Bunların birbirine benzediği kadar ben de Tom Cruise'a benziyorum. 

Bence Tom Cruise' u da andırmiyor değilsiniz hani Cem Bey? Kendinize haksızlık etmeyin. 

Bu durumda araçların benzerlikleri konusunda hemfikir oluyoruz sanki otomatikman. ☺

Serkan Z. tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Serkan Z. yazdı:

Tasarım diline hakim degiliz tabi ama potansiyel musteri olarak baktığımızda görsel olarak bize ne sunduklarını inceliyoruz. E tabi sizin profesyonel bakış açınıza göre bizimki daha ham bir değerlendirme. Sonuçta ul veya ux bizim son kullanıcıların ayırt edemeyeceği derecede spesifik kavramlar. Yan yana koyup kabaca bakıyoruz benziyor mu diye☺

Yok yok ben de hakim degilim bu konulara ama bence temelde ayni seyleri kullanip farkli isler cikarmislar, mesela o Peugout'un kokpit tasarimini yapan vatandasin ciddi problemleri oldugunu dusunuyorum. UI kasip UX dunyasindan uzaklastiginin en buyuk kaniti o direksiyon. Sayet bir kavsaktan donerken hafiften elinden biraktigi koseli direksiyonla boyle koseli donusler yapacak ablalar taniyorum ben :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Servet Ö. yazdı:

Yok yok ben de hakim degilim bu konulara ama bence temelde ayni seyleri kullanip farkli isler cikarmislar, mesela o Peugout'un kokpit tasarimini yapan vatandasin ciddi problemleri oldugunu dusunuyorum. UI kasip UX dunyasindan uzaklastiginin en buyuk kaniti o direksiyon. Sayet bir kavsaktan donerken hafiften elinden biraktigi koseli direksiyonla boyle koseli donusler yapacak ablalar taniyorum ben :D

☺☺Bir de direksiyonun üzerinden göstergelere bakma işi bana hep itici gelmiştir nedense. Zevk meselesi tabi sevenler de vardır mutlaka. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Serkan Z. yazdı:

Bu durumda araçların benzerlikleri konusunda hemfikir oluyoruz sanki otomatikman. ☺

Kesinlikle...

Benim Tom Cruise ile ortak özelliklerim, iki göz, bir burun, bir ağız.

Kokpitlerde de hepsinde direksiyon, gösterge paneli ve vites kolu var. 

Yani aynı.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, H. Cenk yazdı:

Namussuz uzay aracı gibi . Bardaklıkta LED ışıklandırmalar, animasyonlu gösterge, mustangten afırma uçak kontrollerine benzeyen düğmeler vs 

Fordun buna yaklaşmaya- bak yaklaşmaya- daha 20 senesi var. 

Yok be Cenk abi. Tamam etkileyici görünüyor ama, işlevsellik sıfır. Ben yılların arge mühendisiyim, ne numaralar döndüğünü tahmin edebiliyorum :) Bir defa göstergenin konumu çok sacma. Israrla düzeltmiyorlar. Düzeltmek yerine artık neredeys kare formlu minicik direksiyona geçtiler. Düğmelerden tasarruf edelim deyip herşeyi ekrana atmışlar. İşi ucuza getirmek için 3-5 tane yanyana tuş koymuşlar. Bu tuşların hepsi birbirine benziyor. Bu tür dizilişler sürüş esnasında can sıkıcı oluyor. Kumaş döşemenin sevenleri olabilir ama bana pantalon döşemişler hissi veriyor.

Ford'un sorunu bence fazlaca Amerikan etkisinde kalması. Amerikalı müşterilerin beklediğini yapıyorlar, Avrupalı müşteriye kesinlikle hitap etmiyor. Yoksa işlevsellik anlamında sorunu yok ford'un.

@Cem Boneval Aynısı değil, benzeri. Vites kolunun kullanımı vs BMW gibi. Ekranın eşkenar dötgen yapısı ve konumu, altındaki ızgaraları ile birlikte yine BMW gibi. Ben bunu eleştirmiyorum aslında, sadece altını çizeyim dedim :) 

Murat Kavuk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Soner Perk yazdı:

çok farklı iç dizayn istiyenler için 2 örnek  - Talisman ve RRover Velar

Talisman da dikey duran tablet bence  çok rahatsız edici. Velar da ise neredeyse hiç düğme yok, her şey ekrandan dokunmatik

Renault-Talisman-2016-1600-54.jpg

velar.jpg

Renault bu saçma tablete epeydir kafayı taktı. Ama bir türlü göğüsle bütünlestiremediler. Hep basit bir eklemeymis gibi duruyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.