Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

215/50/r17 Yerine 205/55/r16 Lastik Değişimi

Eren Ay

Soru

Arkadaşlar bir sorum olacak sizlere . Bende 2013 model c-max 1.6 dizel araç bulunmakta . Jant ve lastik ölçüleri 215/50/r17 ancak konfor açısından cok sıkıntı çıkarttığından 205/55/16 lastik ölçüsüne geçmek istiyorum. Böyle bir değişiklik yapsak ne gibi +  ve - leri olur acaba. Ayrıca  hız ve km göstergeleri için ayar yapmak gerekir mi ? Bildiğim kadarı ile titaniumlar fabrika çıkışı 16" jhant ile geliyor 17" jant x pakette mevcut.

şimdiden herkese teşekkürler

Eren Ay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 13 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Bu konuda önceden yazılmış çok başlık var ama onları bulmak tekrar yazmaktan zor geldi.

Teorik olarak lastik yanak genişliği 108 mm'den 113 mm'ye çıkar, çevresi ise 2035 mm'den 1984 mm'ye iner, taban genişliği de 10 mm azalır.

Bunun sonucunda yine teorik olarak 

- Araç yere 0,8 cm yaklaşır

- Yanak genişlediği için konfor biraz artar.

- Çevre kısaldığı için ivmelenme artar.

- Hız göstergesi %2.5 fazla gösterir.

- Yol tutuş biraz bozulur.

- Benzin sarfiyatı (fark edilmeyecek düzeyde) azalır. 

- Görünüş kimine göre bozulur. 

- Lastik fiyatı bariz ucuzlar.

Bunların hepsi teorik değerlerdir ve kullanılan lastiğin kalitesi bile fark edilmelerini engelleyebilir.

Son madde dahi değişimi haklı kılabilir.

Serviste yeni lastik ebadının girilmesini sağlarsanız ölçümler de doğru olur.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Artıları:

Lastik değişimlerinizde fiyat olarak ciddi bir kazanç elde edersiniz.Şöyleki 215/55/r16 ile 205/55/r16 arasında bile neredeyse %40 gibi bir fiyat farkı var.Ama öte yandan 16" lastik takmak için birde jant masrafınız olacak.Tabi kendi jantlarınızla takas v.s gibi olaylarla belki jant masrafından kurtulursunuz.Yakıt olarak çok fazla olmasada tasarruf sağlarsınız.Değişiklik yaptığınız lastik ebatlarının araca tanıtılması gerekiyor.Ama bu çok basit bir işlem.

Eksileri:

Yol tutuş çok fazla olmamakla beraber biraz düşecektir.

Araca görsel açıdan baktığımızda 17" jant daha güzel duracaktır. (tabi zevkler ve renkler tartışılmaz)

Daha ayrıntılı cevap veren arkadaşlarımız olacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Böyle bir değişikliğe gerek yok bence :) 

Konfor çok düzeyde kötü geliyorsa yenisinde çok gider yine yetmez size, o kadar fazla fark olmaz.

Lastiğinizi değiştirin ve/veya havasını kontrol edin derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

205 55 16 ile ile c max bisiklet tekeri takmış gibi durur onu söyleyeyim 205 e geçince hissedilir bi konfor artısı olmayacak onu da söyleyeyim.Ben 2 ebatıda kullandım focusta, hissedilir bi artısı yok birde c max orijnal 17 jantlar çok yakışıyor araca aracı heba edersiniz 205 55 16 ya geçerseniz...Millet 17 arıyor aracına sizde elinizdekini vermeye çalışıyorsunuz bence hiç girmeyin 205 55 16 işine pişman olursunuz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
18 saat önce, Eren Ay yazdı:

Arkadaşlar bir sorum olacak sizlere . Bende 2013 model c-max 1.6 dizel araç bulunmakta . Jant ve lastik ölçüleri 215/50/r17 ancak konfor açısından cok sıkıntı çıkarttığından 205/55/16 lastik ölçüsüne geçmek istiyorum. Böyle bir değişiklik yapsak ne gibi +  ve - leri olur acaba. Ayrıca  hız ve km göstergeleri için ayar yapmak gerekir mi ? Bildiğim kadarı ile titaniumlar fabrika çıkışı 16" jhant ile geliyor 17" jant x pakette mevcut.

şimdiden herkese teşekkürler

Yaz kis daha ucuza lastik alirsiniz. Konfor az biraz artar, yakit az biraz duser. Usul usul kullaniyorsaniz arabanizi tutus farki gozle gorulur problem cikarmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

teşekkür ederim arkadaşlar bu güzel yorumlarınız sonucunda mevcut jantlarımı korumaya karar verdim. kaza bela olmaz ise alacağım yeni lastikler 50-60 km beni idare eder diye düşünüyorum. Zaten o zamana kadar da muhtemelen aracı değiştirmiş olurum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Eren Ay yazdı:

teşekkür ederim arkadaşlar bu güzel yorumlarınız sonucunda mevcut jantlarımı korumaya karar verdim. kaza bela olmaz ise alacağım yeni lastikler 50-60 km beni idare eder diye düşünüyorum. Zaten o zamana kadar da muhtemelen aracı değiştirmiş olurum. 

Iste beklenen ve sevdigimiz kurali benimsemis Muhendis karari: Calisiyorsa elleme...

Problem solved o zaman ... :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Tuesday, February 28, 2017 - 11:32 tarihinde, Eren Ay yazdı:

aynen öyle oldu herkese teşekkürler 

Tühhh

Kandırırım elinden alırım demiştim 17" leri ?

Aslında geç kalmış sayılmazsın, dikkat et sayılmazsın diyorum ?

Bende 2 tk 16" titanium jantı var...

20170301_180736.png

Screenshot_2016-02-10-20-46-11.png

Gürkan Çakıroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.