Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Abs, Esp Uyarı Işığı

Ahmet Kara

Soru

Merhaba arkadaşlar;

İlk çalıştırma esnasında kontağı II konumuna getirip uyarı ışıklarının yanıp sönmesini takiben kontağı çevirerek marşa basıp aracı çalıştırdığım esnada abs ve esp uyarı ışıkları yaklaşık 1 saniye kadar yanıp tekrar sönüyor. Bu durum tüm çalıştırmalarda olmuyor, yani bazen oluyor bazen olmuyor. Ayrıca 2 defa da uzun yolda giderken (virajlı yol olmadığını ve aracın limitlerinin zorlanmadığını belirteyim) esp ışığı yandı, uygun bir yerde sağa çekip stop edip tekrar çalıştırdığımda ise uyarı ışığı tekrar yanmadı yoluma normal olarak devam ettim. Bu durumlarla birlikte aracın fren performansında ve yol tutuşunda hissedilir bir değişme yok. Böyle bir durumla karşılaşan ya da fikri olan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirlerse sevinirim...

Çalıştırma esnasında çektiğim bir videoyu da ekliyorum.

çalıştırma.avi

Ahmet Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 10 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

ESP isiginin calistirma esnasinda boyle yanmasi normal degil. ESP modulunun direksiyon icinde bir parcasi var, bilyeli vs (yanlis hatirlamiyorsam) ondan olabilir, akla gelmeyecek birsuru sey olabilir. Yolda egerki lastiklerden birisi yerden kesilirse veya tutusu azalirsa ESP isigi yanabilir (yavas ve limitlerde olsa dahi)

Bence siz bir servise ugrayin. ESP sapitirsa kaza yaptirabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ESP'nin durup dururken fren yaptırdığını hiç duymadım, sistem olarak buna izin vermeyecek yordamlar kullanılmıştır diye düşünüyorum.

Ama haliyle bilgim eksik.

Ben ışığın yanmasının daha çok bir arıza uyarısı olduğunu ve de tekerleklerdeki okuma sensörlerinde vb. bir aksaklık olabileceğini, aşırı değil yetersiz çalışacağını düşünüyor ve ben de servis gidin diyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaşlar cuma günü sağ arka lastiği değiştirdim. Daha sonrasında 1 gün sonra abs ve esp uyarı ışıkları yanmaya başladı. 

Birçok kez kontağı kapadım açtım düzelmedi. Akünün kutup başını söktüm taktım yine düzelmedi. Titanium X olduğu için aracım menü üzerinden esp'yi devre dışı bırak ya da kapat yaptığım halde arıza ışığı sönmedi. Abs zaten duruyor. Aracı sert bir frenle denedim, abs devreye girmedi. 

Şimdi yakın bir zamanda uzun yola çıkıcam bu bana sıkıntı çıkartır mı ? 

İkinci konu bu lastik tamirinden sonra olduğu için onunla bir bağlantısı var mıdır ?

3.konu da hayati tehlike var mıdır yolda giderken ?

Açıkçası bunun sebebi ne olabilir ? Bu arızayı sildirmem mi gerekir acil

Çağdaş Kolcuoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
8 dakika önce, Can Sümer yazdı:

Sorun muhtemelen ABS sensorlerinde servise uğrayıp hallettirin derim.  ABS bile devre dışı dahi kalsa frenleme mekanik olarak devam edecektir. 

Yarın servise götürücem zaten. Sonucu yazarım. Abs yanınca Esp'nin yanması da normal zaten

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tamam sorun bulundu. Sol arka teker rulmanı su almış ve bozulmuş. O değişecek. Daha evvel bu tekerin bijon somunu sıkılırken, kırılmıştı. Heralde o zamanlar bir darbe aldı yapılırken ya da tamir edilirken. O zamandan bu zamana anca dayandı demekki. Şimdi değişince sorun halledilmiş olacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aynı sorun bende de var eş ve ABS lambası yanıyor sorun şu arka sağ tekeri oradaki bı sensör var o arizalanmis dedi usta yapmaya çalıştı olmadı parça 150 TL iniş ama şu an toptancılara bile yokmuş öle duruyor hala bende 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
18 saat önce, Mevlüt Bakar yazdı:

Aynı sorun bende de var eş ve ABS lambası yanıyor sorun şu arka sağ tekeri oradaki bı sensör var o arizalanmis dedi usta yapmaya çalıştı olmadı parça 150 TL iniş ama şu an toptancılara bile yokmuş öle duruyor hala bende 

Abs sensörü var. Küçük bir parça 120 tl orjinali burda. Ama ben kullanmadığım için iade ettim. Onu bir an önce değiştirmeniz lazım. Abs ve esp çalışmaz çünkü. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.