Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Lpg'li Araca Yakıt Alırken Dikkat Etmemiz Gereken Konular

Kenan Emlik

Önerilen Mesajlar

20gün önce taktırdım. 2050 tl. lovato sistem, 200 tl. muayene,90 tl. ruhsat değişimi. kış sezonu 100 km. gaz tüketim 28 tl. benzin tahmini 15 tl. yani 30 krş. gibi tüketim. benzin olsaydı 45-50 krş arası olurdu. gaz zaten kullandıkça kendini amörti eder. çekiş konusunda sıkıntım yok. artık sistemler son derece teknolojik. patlayan araçlar eski araç ve eski sistemler ayrıca bakımsız araçlar. avrupada cayır cayır satan bu sistemlerin kötü olduğunu düşünmüyorum. zaten tüm sistemler İtalyan yada Hollanda patentli.kötü şeyi kendi memleketlerinde satmaz bu batı zihniyeti, mesela focus almanya satışında lpg seçeneği mevcut. bizde ise sadece hondada var. tamamen süper bişey hiç olumsuz noktası yok demiyorum ama artık eskisi kadar şikayet olmayan bir sistem. benzin 3 tl. olsa bende taktırmazdım. aklımda Allah nasip ederse kuga almak var ama eb motora gaz taktırmak 5-6 bin tl'yi buluyor,gazlı olarak bulabilirsem ne ala,eğer olmazsa almam diye düşünüyorum.

Serkan erden tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20.02.2017 - 19:27 tarihinde, Servet Ö. yazdı:

Bak bak hesaplayan adamlar is basinda. Umariz "arabam rolantide stop ediyor, yok ilk marsta almiyor, cekisten dustu"  gibi serzenisleriniz olmaz da ucuz ucuz bagajinizda lpg bombanizla gezersiniz ;)

Servet bey. Siz lpg taktirmayin ama tercih edenleri de rencide etmeyin.. Ne demek lpg bombanizla gezersiniz?? Herkesin ailesi, çocuğu var trafikteki araclarin en az %30 u lpg li.. enayi mi bu insanlar.. lpg yi tasiyan tankerlerde trafikte geziyor, o zaman bunlar da atom bombası, siz hic trafige cikmayin en iyisi.. Allah korusun... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Servet Ö.

Ben, siz yada bu sitedeki hiç kimse  bu sistemin  güvensiz olduğunu teknik olarak ispatlayacak teknik bilgi

ve donanıma sahip değiliz ancak bu sistemi dünyanın en gelişmiş ülkeleri kullanmakta ve teşvik etmekte aşağıda örnekler mevcut ayrıca bu örnekler artırılabilir

- İtalya ve Hollanda özel araçlar ve taksilerde 40 yılı aşkın bir süredir LPG kullanılmaktadır. Tüm dünyada LPG kullanan araç yoğunluğu bakımından ilk sırayı yaklaşık 1,100,000 araç ile İtalya almaktadır. Onu 490,000 araç ile Avusturalya, 400,000 araç ile Kuzey Amerika ve 360,000 araç ile Hollanda izlemektedir. İtalya'da hava kirliliğini azaltmak için uygulanan iki günde bir trafiğe çıkma kısıtlamasının yürürlükte olduğu 18 bölgede, LPG kullanan araçlar bu uygulamanın dışında tutulmaktadır. Ayrıca LPG dönüşümü yaptırılan araçlar, dönüşüm tarihinden itibaren üç yıl boyunca araç vergisinden muaf tutulmaktadır.

-Dünyadaki en büyük otogaz kullanıcısı ise yılda 1,800,000 tondan fazla LPG tüketimiyle Japonyadır. Bu durum Tokyo ve Yokohama gibi büyük şehirlerin hava kirliliği ve nüfus yoğunluğu problemlerine çözüm getirmiştir. Japonya Hükümeti Tokyo'daki taksilerin LPG kullanmalarını zorunlu kılan bir karar almıştır. Bugün Tokyo'da faaliyet gösteren 270,000 taksinin herbiri, yılda 6 ton LPG tüketiyor ve bu Japonyayı dünyanın bir numaralı LPG pazarı haline getiriyor. Viyana'da ciddi hava kirliliği problemleri yıllar önce başladı ve yetkililer hava kirliliğini azaltmak için 30 yıl önce toplu taşımada kullanılan otobüsleri LPG'li sisteme çevirdiler. Bu gelişme hava kirliliğini önemli ölçüde azaltmıştır.

sistemin adı ne olursa olsun gerekli bakımları yaptırmadığınız sürece risklidir yada sizin tabirinizle bomba 

Örneğin sizin arabanızdan yola çıkalım harika bir aracınız var trafikteki bir çok araçtan çok daha güçlü ve donanımlı 

Takip ettiğim kadarıyla siz bu aracın motor gücünü artırıcı bir modifiye yapıyorsunuz. Peki bu motor gücünü artırırken aracın diğer donanımlarınıda modifiye edecekmisiniz? Örneğin frenler, lastikler, abs parametreleri, esp parametreleri, direksiyon tepkimeleri ... ben uzman değilim ama hemen aklıma bunlar geldi. Ben sizin yerinizde olsam ailemi asla bu arabaya bindirmem modifiye bittikten sonra aracınız patlamaya hazır bir bomba olacak.

Servet bey konuyu sorularınızı ve cevaplarınızı okurken nedense gözümde hep kaf dağının tepesinde oturmuş bir Servet bey görüyorum bizde aşağıdan size bakıyoruz :) 

Herşey gönlünüzce olsun

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Alparslan Kaplan yazdı:

@Servet Ö.

Örneğin sizin arabanızdan yola çıkalım harika bir aracınız var trafikteki bir çok araçtan çok daha güçlü ve donanımlı 

Takip ettiğim kadarıyla siz bu aracın motor gücünü artırıcı bir modifiye yapıyorsunuz. Peki bu motor gücünü artırırken aracın diğer donanımlarınıda modifiye edecekmisiniz? Örneğin frenler, lastikler, abs parametreleri, esp parametreleri, direksiyon tepkimeleri ... ben uzman değilim ama hemen aklıma bunlar geldi. Ben sizin yerinizde olsam ailemi asla bu arabaya bindirmem modifiye bittikten sonra aracınız patlamaya hazır bir bomba olacak.

Servet bey konuyu sorularınızı ve cevaplarınızı okurken nedense gözümde hep kaf dağının tepesinde oturmuş bir Servet bey görüyorum bizde aşağıdan size bakıyoruz :) 

Herşey gönlünüzce olsun

Super yaklasim, saygilar.

Oncelikle ulkemizde montaji yapilmis ve bu tip bir sisteme guvenmem. Sayet hicbir standarta uyduklarini sanmiyorum. Kutusunu siki sikiya kapattiginiz LPG her ne olursa olsun fazladan risktir evet ve guven ibra etmez.

Gelelim benim konuya. Evet donanim ve yazilim olarak gelistiriliyor arti olarak sistem normal zamanlarda tuplu bir atmosferik kadar gidecek evc sistemiyle donatiliyor, istenildiginde tek tusla at oluyor istenildiginde midilli. Tutusu artirilmak icin coilover takiliyor, frenleri ise tum sistem olarak degisiyor, bu sistemlerin tumu arabanin kabul edebilecegi limitler icinde yapiliyor. Kaldi ki bu sistemin tamami sizin kullandiginiz kadar risklidir, kapatirsin evc den piknige gidersin, acarsin piste cikarsin. LPG gibi dogasi geregi degil.

Benim deginmek istedigim kismi, insanlar risk analizi yapmiyor, ustune bunu takip maliyet analizinde ustte olduklarini saniyorlar. Ben oyle dusunmuyorum. Cunku sorunca matematiksel hicbir veri veremiyorlar, hepsi kulaktan dolma. Eniste doblosu gibi, `LPG iyidir` tadinda cevaplardan farkli cevaplar vermeye basladiginizda sizin cok kaba tabirinizla kaf daginda, benim gorusumce ayni frekansta konusmaya baslariz. Saygilar.

--1 dakika sonra eklendi--
9 saat önce, Erdem Ay yazdı:

Servet bey. Siz lpg taktirmayin ama tercih edenleri de rencide etmeyin.. Ne demek lpg bombanizla gezersiniz?? Herkesin ailesi, çocuğu var trafikteki araclarin en az %30 u lpg li.. enayi mi bu insanlar.. lpg yi tasiyan tankerlerde trafikte geziyor, o zaman bunlar da atom bombası, siz hic trafige cikmayin en iyisi.. Allah korusun... 

Benim sert/yumusak soylemimle tasidiginiz risk degismiyor ve buna gore basiniza birsey gelmiyor. Evet trafik bomba kayniyor. Bense gorunce uzaklasiyorum. Ayrica rencide ettigim yok, oyle anlasilacak birsey de yok.

Madem bir okadar bilincli kullanicilarsiniz, diger actigim basliga istenilen formatta cevaplari girin ne denli bilincli birer kullanici oldugunuzu gorelim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.