Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Önerilen Mesajlar

Merhaba,

Forumu uzun süredir takip etmeme rağmen deneyimlerimi paylaşacak vakit bulamıyordum.

multimedia hakkındaki bir kaç izlenimimi sizlerle paylaşmak istedim.

2011 mk2.5 collection aracıma yaklaşık bir sene önce uzun araştırma sonucunda navimex android serisi cihazı aracıma taktım. görünüm, renk uyumu, ışık uyumu ve kumanda olarak sanki aracın orjinalindeki ürün gibi durdu. genel görüntü ve açılıştaki ford logosu sayesinde ilk aşamayı sorunsuz geçti.

android tercih etmemdeki sebep; istediğiniz uygulamayı yükleyebiliyor oluşunuz.

OBD kullanmaya başlayınca doğru tercih yaptığımı anladım.

Cihazı 1.300 TL'ye aldım.

http://www.navimex.com.tr/urunDetay.aspx?urunID=250 

Cihaz genel olarak iyi fakat 1gb ram yetersiz kalabiliyor. örneğin eğer android üzerine kayıt yapan bir yol kamerası kullanırsanız; kayıt + bluetooth + müzik açık olduğunda; müzik takılarak ilerliyor.

ben bu sorunu kendi üzerine kayıt yapan ekransız bir dvr alarak giderdim.

ses kalitesi tatmin edici netlik ve düzeyde. bunda aracın hoparlörlerinin payı çok büyük.

Cihazla ve yapılanlarla ilgili sorunuz olur ise, keyifle yanıtlayabileceğimi belirtmek isterim.

İlk olarak cihazın görüntü;

7qEPAa.jpg

ekran görüntüsü ve renk uyumu;

V056EP.jpg

Ekransız DVR (100 TL)

bu cihaz kaydı üzerindeki hafıza kartına yapıyor, görüntü kalitesi gayet iyi. gece çekiminde de başarılı. eğer görüntüyü görmek istiyorsanız multimedia üzerinden izleyebiliyorsunuz. av-in girişine bağlı durumda.

ek olarak dvr daki ivme sensörü sayesinde kaza anında kaydedilen görüntüyü kilitleyerek üzerine kayıt yapılarak silinmesini engelliyor.

ld29EE.jpg

Ön kayıt görüntüsü;

r3BRE1.jpg

Geri vites kamerası 

(Bu kamerayı ileri giderken de açıp dikiz aynası gibi kullanabiliyorsunuz. cihaz ile gelen kameranın açısı dardı fakat ben 60 tl ek maliyetle yeni kamera alıp taktım ve net çözünürlük ile geniş açı elde ettim. kamerayı plaka lambasına taktığınız için gayet estetik duruyor. tek dezavantajı eğer ileri giderken de kullanmak istiyorsanız gece görüşü olmayan bir model seçilmeli çünkü ledler sürekli yanıyor)

ojP9E7.jpg

Son olarak ta, belki de en güzeli OBD2 bağlantısı.

90 TL'ye wi-fi bağlantılı bir OBD2 adaptörü aldım.

wi-fi tercih etmemdeki sebep, bluetooth üzerinden sürekli cep telefonum bağlı olduğu için bu cihazı kullanamam. wi-fi boşta kalmasın :)

bu cihaz sayesinde araçtaki arıza kodlarını okuyabiliyor, silebiliyor; en güzeli ise androidinizin ekranını djital bir göstergeye çevirebiliyorsunuz.

bütün bunları yaparken de müziğinizi ya da radyonuzu dinlemeye devam edip, kol kumandası sayesinde müzik değişimi yapabiliyorsunuz.

OBD cihazı sayesinde aracın motor sıcaklığı, anlık beygir gücü, emme hava basıncı, gaz kelebeği konumu, 0-100 süresi, yakıt tüketimi vs. ecu'dan alınabilen bir sürü datayı görebiliyorsunuz.

1LmrNG.jpg

nRV2ER.jpg

Ly7EQb.jpg

eksi olarak da; android bazen deli edebiliyor :)

hata verebiliyor.

ekran dokunmatiği kötü değil.

eğer 2 GB ram'lisini getirtebilirseniz daha iyi olur tabiki.

umarım faydası olmuştur.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Mehmet Ay. yazdı:

wi-fi tercih etmemdeki sebep, bluetooth üzerinden sürekli cep telefonum bağlı olduğu için bu cihazı kullanamam. wi-fi boşta kalmasın :)

aynı anda birden çok alete bluetooth ile bağlanabilirdiniz. olsun wifi daha stabil çalışıyor diye biliyorum torque için. hatta imkan olsada kablo ile bağlasaydınız anlık olurdu. 

Şimdi, Mehmet Ay. yazdı:

ek olarak dvr daki ivme sensörü sayesinde kaza anında kaydedilen görüntüyü kilitleyerek üzerine kayıt yapılarak silinmesini engelliyor.

bu özellik güzelmiş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşım bende de navimex 9912 var ve tam bir yıl oldu bugüne kadar bir sorun yaşamadım.orjinal usb girişine bağlattım.ve takılı usb den hem müzik dinleyebiliyorsunuz hemde dvr kayıt edebiliyorsunuz.ancak anlamadığım OBD ile  araç bilgileri nasıl görünüyor onu çözemedim.aracımda otomatik park var ve yazılar İngilizce haricinde güzel çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Alparslan Özaslan yazdı:

arkadaşım bende de navimex 9912 var ve tam bir yıl oldu bugüne kadar bir sorun yaşamadım.orjinal usb girişine bağlattım.ve takılı usb den hem müzik dinleyebiliyorsunuz hemde dvr kayıt edebiliyorsunuz.ancak anlamadığım OBD ile  araç bilgileri nasıl görünüyor onu çözemedim.aracımda otomatik park var ve yazılar İngilizce haricinde güzel çalışıyor.

Merhaba,

Benim alip kullandigim obd bu http://www.hepsiburada.com/superobd-elm327-obd2-wifi-arac-ariza-tespit-cihazi-turkce-mini-obd-2-p-HBV000003316W?magaza=Robotekno

Cihaz wi-fi uzerinden multumediaya bagli. Multimedia android oldugu icin cihazin yazilimini yukleyebiliyorsunuz. Yaninda gelen cd degil de, firma bana tr yazilimi gonderdi. Ecu da yer alan bilgileri bu cihazla destekledigi kadar ekranimda gorebiliyorum. Konu ile ilgili youtube da videolar mevcut. Gene merak ettiginiz bir sey olursa cihazdan bakarak yapilip yapilamayacagini sizinle paylasabilirim.

Mehmet Ay. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cevap için teşekkürler arkadaşım.yanlış anlamadıysam bu cihazı alıp araçtaki kablo giriş yerine takacağız sonra blutooth ile android multimedyaya bağlanıyoruz bu cihaz sürekli takılımı duracak yoksa bir proğram indirip çıkaracakmıyız.

şu olabilir mi

http://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/elm-327-obd2-bluetoothlu-v2-1-arac-ariza-tespit-cihazi-264784763

Alparslan Özaslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet, baglanti tipi farkli olsa da ayni cihaz. Cihazi takip multimediaya bagliyoruz ve uygulama uzerinden verileri goruyoruz. Cihaz surekli takili kaliyor cunku ecu dan verileri cihaz okuyor, multimediaya yukledigimiz yazilim sayesinde de ekranda goruyoruz. Benim aracimda portun yeri cok uygun, uzerinde kapak da yok, bu nedenle surekli takili kaldiginda hic bir engel teskil etmiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben ne yaptıysam,telefonumla kullanabildiğim torque programını multimedya ile kullanamadım. Hep ecu bağlantı sorunu verdi. ama telefonda direk bağlanıyor. Çözemedim gitti.

Bendeki de bu : http://www.navimex.com.tr/urunDetay.aspx?urunID=120

Android ama wince değil. 

Fatih Aldemir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herhangi bir tablette deneme sansiniz oldu mu?

Dilerseniz bana mail atin, cihazi aldigim firmanin gondermis oldugu yazilim linkini sizinle paylasayim. Videolu kurulum anlatimi da mevcut. 

Yazilim firmasi program uzerinde degisiklik yaptigini iletmisti.

Mehmet Ay. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.