Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Sert Fren Yapinca Devir Artti !

MustafaKoçak

Soru

merhabalar

bugün aracımı kullanırken farkedemediğim bir buzlu yola girdim arac kaymaya başladı önümde merdivenler vardı onlara çarpmayayım diye freni kökledim resmen abs esp falan hep aktifti 10 - 15 cm kala durdum çarpmadım şükür ama tuhaf bişey oldu tam fren ve kayma sırasında araba kendi kendine devirlendi gaz verdi olayın şokuyla tam göremedim ama 3000 - 4000 devirlere kadar çıktı motor bağırdı resmen 

çok şaşırdım araba 3. vitesteydi ayağım debriyaj ve frende iken böyle oldu gaza basmadım hiç 

acaba nedeni ne olabilir netten biraz araştırdım ama pek açıklayıcı birşey bulamadım yardımlarınızı bekliyorum böyle bir durum yaşayan var mı 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 11 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Demek istediğim şu bunu yaptıktan sonra tekrar denediniz mi? Eğer yapmıyorsa belki yanlışlıkla hem fren hem gaza dokunmuş olabilir ayağınız. Aynı anda diğer ayağınızla da debriyaja bastığınız için hem frenleme yapıp hem de devir yükselmiş olabilir. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

evet denedim hemde 3  4 defa :) o zaman yapmadı  bu olay olduktan sonra aklıma takıldı aldım arabayı aynı şekilde frenledim hiç yapmadı aynı şeyi

valla olayın şokuyla belki ayağım gaza değmiş olabilir ayağımda kalın bot vardı ama bu ihtimal zayıf yani anlamadım 

yani focusun böylebir şey yapma ihtimali var mı varsa neden olabilir acaba

servise çok uzak olmasam bugün giderdim ama servisle aramda 135 km var :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, MustafaKoçak yazdı:

evet denedim hemde 3  4 defa :) o zaman yapmadı  bu olay olduktan sonra aklıma takıldı aldım arabayı aynı şekilde frenledim hiç yapmadı aynı şeyi

valla olayın şokuyla belki ayağım gaza değmiş olabilir ayağımda kalın bot vardı ama bu ihtimal zayıf yani anlamadım 

yani focusun böylebir şey yapma ihtimali var mı varsa neden olabilir acaba

servise çok uzak olmasam bugün giderdim ama servisle aramda 135 km var :)

Kislik ayakkabilar + Panik durumlarinda birbirine olan mesafesinden dolayi bazen frene basarken gaza da yandan basabiliyorsunuz. Araba hizlanip kompresyonda hizlanmadigi surece 4k devirlere cikmaz baska turlu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

evet aynı fikirdeyim umarım ayagım yanlışlıkla gaza değmiştir benimde gönlümden geçen bu yoksa başka türlüsü bize problem olur :)

--3 dakika sonra eklendi--

valla yakup bey işin açığı devir kaçtaydı tam göremedim olayın şokuyla  çok kısa bir an gözüm kaydı kadrana ben motorun bağırmasından 4000 devir falan oldu diye tahmin ediyorum yani çıkan ses tam o devirlerin sesiydi bayağı egzoz dumanı bile çıktı

--9 dakika sonra eklendi--

Yalnız bu arada bir konuyada değinmeden geçmeyeyim gerçekten ford bu güvenlik konularında oldukça başarılı beni hiç şaşırtmıyor bugün olan bu olayda dahil bir kaç kere abs esp gibi özelliklere ihtiyaç duydum ve focusum her seferinde kontrolü eline aldı ben hayran hayran onu izlerken oda işini yaptı hele esp olayı muazzam 

ben farklı arabalarda kullandım valla şahsi kanaatim her abs sistemi her esp sistemi ve her tork kontrolü sistemi aynı değil ford bu noktalarda çıtayı belirliyor gibi tabi başka kullanıcıların fikirlerine de saygı duyarım 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, MustafaKoçak yazdı:

evet aynı fikirdeyim umarım ayagım yanlışlıkla gaza değmiştir benimde gönlümden geçen bu yoksa başka türlüsü bize problem olur :)

--3 dakika sonra eklendi--

valla yakup bey işin açığı devir kaçtaydı tam göremedim olayın şokuyla  çok kısa bir an gözüm kaydı kadrana ben motorun bağırmasından 4000 devir falan oldu diye tahmin ediyorum yani çıkan ses tam o devirlerin sesiydi bayağı egzoz dumanı bile çıktı

--9 dakika sonra eklendi--

Yalnız bu arada bir konuyada değinmeden geçmeyeyim gerçekten ford bu güvenlik konularında oldukça başarılı beni hiç şaşırtmıyor bugün olan bu olayda dahil bir kaç kere abs esp gibi özelliklere ihtiyaç duydum ve focusum her seferinde kontrolü eline aldı ben hayran hayran onu izlerken oda işini yaptı hele esp olayı muazzam 

ben farklı arabalarda kullandım valla şahsi kanaatim her abs sistemi her esp sistemi ve her tork kontrolü sistemi aynı değil ford bu noktalarda çıtayı belirliyor gibi tabi başka kullanıcıların fikirlerine de saygı duyarım 

Baska turlu olacak birsey degil zaten :D Paniktir olur. Belkide siz kayiyor saniyordunuz ama bi yandan frene bi yandan gaza da basiyordunuz. :) Soylemeyim diyordum ama madem olayi biraz irdelediniz, durum sanki bundan ibaret gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

teşekkür ederim Cem bey çok sağolun rabbim korudu 

işte bunlar hep tecrübe oluyor bana normalde yolda kar vardı lastiklerim iyi   karda durma mesafemde iyi denedim kaç kere lakin o karın hemen altı öylece buzmuş zaten olay olduktan sonra indim yolu eşeledim ve orda nasıl durmuşum diye hayret ettim 

çok şükür bu sefer bedavadan büyük bir ders aldık

gizli buz faktörü sürekli aklımdayken şimdide saklı buz faktörü eklendi arşive :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.