Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Klimanin Kendini Otomatik Acmasi?

Gökhan Bütün

Soru

Sevgili forum uyeleri merhaba bu konuyu acmadan once baktim ama hic denk gelmedi gozumdende kacmis olabilir kusura bakmayin,bi sorum olucak aracim kalorifer acikken bazen kendi kendine otomatik klimayi devreye sokuyo AC tusu yaniyo yani,ben surekli onu devre disi birakmak zorunda kaliyo,mesela araci calistiriyom kademe 3 yada 4 e aliyorum hemen ac ge geciriyo bunun bir cozumu varmi aracim 2016 focus dizel simdiden tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

aynı sorun bende'de var.

arasıra kafasına göre açıyor klimayı. tahminimce çok soğuklarda takviye yapıyor, otomatik devreye girip. benim bildiğim aslında klima sadece soğuk hava vermek için, ama bizim focus'ta belki durum farklıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Yakup Çağatay yazdı:

Yönlendirme cam tarafında mı?

Evet genelde cama veriyorum

--1 dakika sonra eklendi--
Şimdi, Fatih büyükkale yazdı:

aynı sorun bende'de var.

arasıra kafasına göre açıyor klimayı. tahminimce çok soğuklarda takviye yapıyor, otomatik devreye girip. benim bildiğim aslında klima sadece soğuk hava vermek için, ama bizim focus'ta belki durum farklıdır.

Belkide oyledir ama bigun farketmedim tam bir saat klima acik kalmis yakittada farkettirdi yani,kotu bi durum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Araya sıkıştırıp bir soru sormak istiyorum arkadaşlar. Araç stop edilirken otomatik klimanın açık olmasının sakıncası var mıdır? Şimdi önce klimayı kapat sonra aracı stop et yorumları gelir ama yinede sonucu bilmek isterim.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Turhan Onat yazdı:

Şimdi önce klimayı kapat sonra aracı stop et yorumları gelir

Klima açıkken motoru stop etmenin ne klimaya ne de motora zararı olmaz.

Olsaydı start-stop küt diye kapatmazdı (tabii uygun ısı ortamının sağlandığı varsayımında).

Ancak klimayı motorla birlikte kapattığınızda soğuk parçalar üzerinde sıcak havanın yoğuşması ile sistem içinde nem birikiyor ve bu zamanla bakteri ve mantarların üremesine ortam sağlayan küfe dönüşebiliyor, sizde böyle bir durum olup olmadığının zaten üfleme havasının kokusundan anlayabilirsiniz. 

Motoru stop etmeden 5-10 dakika önce klima kompresörü devre dışı bırakılır ve fan üflemeye devam ederse sistem dolaşan hava ile ısınacağından yoğuşma çok daha düşük düzeylerde gerçekleşiyor.

Ayrıca dışarısı 40 içerisi 20 derece ise vücut da yavaş yavaş ısınarak dış ortam ısısına adapte olabiliyor (bkn. 12 derece üstündeki ani ısı farkları inhibisyon şokunu tetikleyebilir).

Yani kullanıcı sağlığı açısından önemli, araç açısından koyuver gitsin...

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Cem Boneval yazdı:

Klima açıkken motoru stop etmenin ne klimaya ne de motora zararı olmaz.

Olsaydı start-stop küt diye kapatmazdı (tabii uygun ısı ortamının sağlandığı varsayımında).

Ancak klimayı motorla birlikte kapattığınızda soğuk parçalar üzerinde sıcak havanın yoğuşması ile sistem içinde nem birikiyor ve bu zamanla bakteri ve mantarların üremesine ortam sağlayan küfe dönüşebiliyor, sizde böyle bir durum olup olmadığının zaten üfleme havasının kokusundan anlayabilirsiniz. 

Motoru stop etmeden 5-10 dakika önce klima kompresörü devre dışı bırakılır ve fan üflemeye devam ederse sistem dolaşan hava ile ısınacağından yoğuşma çok daha düşük düzeylerde gerçekleşiyor.

Ayrıca dışarısı 40 içerisi 20 derece ise vücut da yavaş yavaş ısınarak dış ortam ısısına adapte olabiliyor (bkn. 12 derece üstündeki ani ısı farkları inhibisyon şokunu tetikleyebilir).

Yani kullanıcı sağlığı açısından önemli, araç açısından koyuver gitsin...

Bunun için, "otomatik klimalı araçlarda klepeler bir süre açık kalır araç stop ettiğinde, kanallar havalansın diye" şeklinde bir şey okumuştum. Ama şehir efsanesi mi emin değilim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Murat Kavuk yazdı:

Bunun için, "otomatik klimalı araçlarda klepeler bir süre açık kalır araç stop ettiğinde, kanallar havalansın diye" şeklinde bir şey okumuştum. Ama şehir efsanesi mi emin değilim.

Modelden modele farklılık gösterebilir, üst sınıflarda yapan vardır, hatta hafiften fanı çalıştırmaya devam edebilir.

Açık kalması yeterli çözüm değil, aktif havalanması gerekir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
19 saat önce, Murat Kavuk yazdı:

15 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Modelden modele farklılık gösterebilir, üst sınıflarda yapan vardır, hatta hafiften fanı çalıştırmaya devam edebilir.

Açık kalması yeterli çözüm değil, aktif havalanması gerekir. 

Bu bir şehir efsanesi değil.Cem Bey'inde dediği gibi her modelde varmı bilmiyorum ama benim aracımda klimanın açık olması farketmiyor,fanlar açıkken stop edersem bir süre sonra (süresine dikkat etmedim ama bir kaç dakika gibi bir süredir tahminim) göğüslükten kleperlerin kapanma sesi geliyor.Yani arabayı stop eder etmez kapanmıyor kleperler.Bu özelliğe titanium fiesta'dada rastlamıştım daha önce.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
20 saat önce, Murat Kavuk yazdı:

otomatik klimalı araçlarda klepeler bir süre açık kalır araç stop ettiğinde, kanallar havalansın diye

Hadi ya, o özellik miymiş? Mondeo'da var, stop ettikten bir süre sonra göğüsten tıkır tıkır ses geliyor, bir şeyin kapanma sesi olduğu belli. Bende bir yerde arıza var sanıyordum. :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Serdar Eryürekli yazdı:

Hadi ya, o özellik miymiş? Mondeo'da var, stop ettikten bir süre sonra göğüsten tıkır tıkır ses geliyor, bir şeyin kapanma sesi olduğu belli. Bende bir yerde arıza var sanıyordum. :D 

Focus'ta da var :yeah: 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.