Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

2015 Mustang Bakım

Gürkan Karagöz

Önerilen Mesajlar

Benim kuzu (2015 Ecoboost) henüz 6300km oldu ve "yağ değiştir" uyarısı vermeye başladı. Neye göre karar veriyor bilmiyorum ama ilk fırsatta yağ değişimi için götüreceğim.

Kaan Bey, randevu almak gerekiyor mu yağ değişimi için? Bir de Ecoboost Mustang'lar için özel bir yağ kullanıyorsunuz yoksa diğer benzinliler için kullandığınızın aynısını mı?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Motor Yağı 5W30, şartname WSS-M2C913-D veya ACEA A5/B5. Servisin 1.5, 1.6 dizele koyduğu yağ bile olur özetle.

Kitapçıkta denk geldi şöyle bir bilgi var :D 

''Yağ seviye çubuğundaki seviyeyi minimumdan maksimuma çıkarmak için gereken motor yağı miktarı: 0,8 LT (2.3 eb için)''

Hani yağ yakarsanız ona göre ekle diyor Ford.

Mustang yağın kullanım ömrünü ölçebiliyor, belli bakım aralıkları dışında performanslı kullanım sergilenirse yağ değişim için böyle erken uyarı geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Kaan Yagizer yazdı:

Hallederiz üstat, 0216 625 25 00'dam Mehmet Taşören'i ara, kuZu'yu getireceğim de yeter. 

Teşekkür ederim, ilk boş vaktimde arayıp getireceğim.

--6 dakika sonra eklendi--
Şimdi, Yakup Çağatay yazdı:

Motor Yağı 5W30, şartname WSS-M2C913-D veya ACEA A5/B5. Servisin 1.5, 1.6 dizele koyduğu yağ bile olur özetle.

Kitapçıkta denk geldi şöyle bir bilgi var :D 

''Yağ seviye çubuğundaki seviyeyi minimumdan maksimuma çıkarmak için gereken motor yağı miktarı: 0,8 LT (2.3 eb için)''

Hani yağ yakarsanız ona göre ekle diyor Ford.

Mustang yağın kullanım ömrünü ölçebiliyor, belli bakım aralıkları dışında performanslı kullanım sergilenirse yağ değişim için böyle erken uyarı geliyor.

Geldiğimde Ken Block'un FocusClub Turkey adına imzaladığı posteri de bırakırım Yakup. İstediğiniz amaçla (Üyelerden birine hediye, Duvara asma, çöpe atma vb..) kullanabilirsiniz.

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12.02.2017 - 23:40 tarihinde, Kaan Yagizer yazdı:

Hallederiz üstat, 0216 625 25 00'dam Mehmet Taşören'i ara, kuZu'yu getireceğim de yeter. 

Dedim Kaan Bey dedim de, nasıl kapattım telefonu bilemedim valla.

6 litre 5w30 yağ + filtre + işçilik 600TL dedi, "başka da bir şey yok" dedi. Öyle hava filtresi, buji falan olsa neyse.

100 liraya 6lt Total 5w30 Full sentetik, WSS-M2C913-D yağ var.  MotorCraft yağ filtresi 30 lira, işçilik (ne işçiliği? Yıkamacı para bile almıyor, üste kebap ısmarlıyor. :) "Yeter ki 2 saat dükkanın önünde dursun abi" diyor.)  

Ne etti, 130 lira!  600 lira nereeee, 130 lira nere?

Ne yapacağız Kaan Bey? Sağından bakıyorum, solundan bakıyorum , bir türlü hizalayamıyorum ben bu hesabı. Söyleyin neresinden bakayım da bir taraflarım sızlamadan getireyim kuZu'Yı size? :)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hava filtresi de değişmesi gerekiyor o da dahil olabilir mi? İşçilik ücreti de tavsiye edilen 112 lira (0.8 saat için). Üstü/altı servise kalmış :) 

Yağ ise serviste daha pahalı dışarısı gibi değil. Bu şekilde hesaplayınca, kimsenin servise yanaşmaması lazım :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Gürkan Karagöz yazdı:

Dedim Kaan Bey dedim de, nasıl kapattım telefonu bilemedim valla.

6 litre 5w30 yağ + filtre + işçilik 600TL dedi, "başka da bir şey yok" dedi. Öyle hava filtresi, buji falan olsa neyse.

100 liraya 6lt Total 5w30 Full sentetik, WSS-M2C913-D yağ var.  MotorCraft yağ filtresi 30 lira, işçilik (ne işçiliği? Yıkamacı para bile almıyor, üste kebap ısmarlıyor. :) "Yeter ki 2 saat dükkanın önünde dursun abi" diyor.)  

Ne etti, 130 lira!  600 lira nereeee, 130 lira nere?

:)

Gürkan Bey

Siz 5-30 yağa serviste pahalı derseniz biz 1.0 kullanıcıları bittik o zaman. geçen yıl litresi 70 tl idi yağımın sırf 300tl yağ :D . 5-20 kullanıyorlar 1.0 ecoboost ta.

--4 dakika sonra eklendi--

Hee unutmadan 2 yılönce 70 tlidi hatta. Geçenlerde sorduğumda 850 tl dediler benim düldüllün bakımına. Siz Koskoca Mustang a 600 gayet iyi fiyat almışsınız hatta.

Sn Fooooord şikayetim var. Kaç yüzbinlik mustangin bakımı nasıl fındık motordan daha ucuz olur.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Yakup Çağatay yazdı:

Hava filtresi de değişmesi gerekiyor o da dahil olabilir mi? İşçilik ücreti de tavsiye edilen 112 lira (0.8 saat için). Üstü/altı servise kalmış :) 

Yağ ise serviste daha pahalı dışarısı gibi değil. Bu şekilde hesaplayınca, kimsenin servise yanaşmaması lazım :D 

Daha 6300km'de benim kuZu, hava filtresinin değişmeyeceğini Mehmet Bey söyledi. 15.000 bakım olsaydı 1000 lira civarında tutar dedi. Yağ ve yağ filtresi değişecek sadece dedi. Yani aslında buna da gerek var mı sorgulamak lazım aslında. Çünkü eskiden üretim teknolojileri bu kadar gelişmiş değilken, rodaj süresince kullanılan yağı filtresiyle birlikte değiştirmek bir gereklilikmiş, hani üretim tozları, metal partiküller için falan. Ama neyse değiştirelim içimiz rahat etsin diye alışkanlık haline gelmiş devam ediyor.

0.8 saat 50 dakika eder. Kimse kusura bakmasın, 50 dakika sürmez yağ ve filtre değişimi. Bu fiyat listesi ayıp. "5 dakikasına 112 lira istiyoruz" desinler delikanlı gibi kabul edeyim. Ama "50 dakikada yağ değiştiriyoruz diyorlarsa" bıraksınlar bari bilen birileri yapsın bu işi. :)

Bunu ben uydurmadım, kapı gibi delilim var. Mehmet usta, "abi randevuya gerek yok, araya alır 5 dakikada hallederim" dedi. :)

--8 dakika sonra eklendi--
Şimdi, Serdar yaman yazdı:

Hocam öyle diyorsunuzda focusun bakımı o paralara çıkıyor serviste zaten
Aslan besleyen yemini düşünmez...

Periyodik bakım değil, sadece yağ ve yağ filtresi değişiyor. Toplam işlem, giriş çıkış 6 dakika. Aslan besliyoruz diye de bile bile öptürmek ağrıma gidiyor. Yeri geliyor valeye 50 lira veriyoruz, kazıklanmış hissetmiyoruz çünkü bir sürü nedeni var (detaya girip konu dağılmasın). Ama 150 liralık şeyi 600 liraya yaptırmanın nedeni ne olabilir ki? 

--15 dakika sonra eklendi--
Şimdi, Doğan Kurban yazdı:

Gürkan Bey

Siz 5-30 yağa serviste pahalı derseniz biz 1.0 kullanıcıları bittik o zaman. geçen yıl litresi 70 tl idi yağımın sırf 300tl yağ :D . 5-20 kullanıyorlar 1.0 ecoboost ta.

--4 dakika sonra eklendi--

Hee unutmadan 2 yılönce 70 tlidi hatta. Geçenlerde sorduğumda 850 tl dediler benim düldüllün bakımına. Siz Koskoca Mustang a 600 gayet iyi fiyat almışsınız hatta.

Sn Fooooord şikayetim var. Kaç yüzbinlik mustangin bakımı nasıl fındık motordan daha ucuz olur.

Doğan kardeşim sen ne yağı kullanıyorsun da litresi 70 TL? Al sana Ford onaylı 4 litre 5w30 yağ 74TL, 7 litreliği 109TL.  

http://www.hepsiburada.com/total-quartz-9000-future-nfc-5w30-4-litre-benzin-dizel-p-OTTO0530QU004

5w20 istiyorsan 5 litreliği 174TL, filtreyi de çok iri bir cıvata olarak kabul edersen 2 cıvatayı söküp takıyorsun, o kadar.

http://www.hepsiburada.com/motul-specific-948b-5w-20-5-litre-p-OTYAGCRSI656

Son konu, 600TL olan bakım değil, sadece ve sadece yağ+filtre değişimi. 

Gürkan Karagöz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Gürkan Karagöz yazdı:

D:)

:)

5w20 istiyorsan 5 litreliği 174TL, filtreyi de çok iri bir cıvata olarak kabul edersen 2 cıvatayı söküp takıyorsun, o kadar.

http://www.hepsiburada.com/motul-specific-948b-5w-20-5-litre-p-OTYAGCRSI656

Son konu, 600TL olan bakım değil, sadece ve sadece yağ+filtre değişimi. 

Abi benim yağ fmy. 5-20. Uzatılmış garanti olmasa sıkıntı yok. Uzatılmış garanti sebebiyle serviste değiştiriyorum sürekli. Hava ve poleni elletmiyorum bende zaten kn filtre var diğerlerini kullanmıyorum. (50 nin içinde hava - polen yağ ve yağ filtresi var. Neyse 1500km kaldı bakalım ne kadara düşürtecez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Bu yorumunda @Yakup Çağatay a katiliyorum.. Yetkili servisler genel olarak bu mantikla işliyor.. Kendi aracimin 30 bin bakimini yaptirdim 761 tl ye serviste. Ozel serviste dişarda 261 tl ye yaptirabilirdim. Ama garanti vs mecbur yetkili servis..

Bence yetkili serviste, müşteride taşin altina elini koyacak ki. Iki tarafda memnun kalsin ve devaminda yine yetkili servise gidilsin.. 

( Bu dedigimde zor ama yinede yazdim ) 

@Gürkan Karagöz sizinki bakim degil onun farkindayim sadece yag degisimi.. 

( konunun takipcisiyiz :) )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Son durum şu, Nisan'ın ilk haftasında New York'a gidecektim, Amazon'dan 2 tane hava filtresi, 2 tane polen filtresi, 4 tane de yağ filtresi aldım, otele gelmişler bile beni bekliyorlar. :) Tamamı orijinal Motorcraft. Yağ filtrelerinin tanesi $4.   

Yağı da filtreyi de kendim değiştireceğim, bu işi hiç bir usta benden daha titiz (daha iyi demedim) yapamaz. 

Bu arada şu üründen de aldım. https://www.diodedynamics.com/store/catalog/product/view/id/22344/s/2015-ford-mustang-drl-led-modules/

Hem yağ, hem filtre hem de bu DRL değişimini kendim yapmaya karar verdim. Hafta sonu eğlencesi. 

Youtube videoları var hepsinin. Zaten Mustang sahiplerinin bu işleri kendilerinin yapması pek yaygın bir durummuş. "Elletmem kuzumu abi" olayı bu galiba. Ben alalı 14 ay oldu, daha arabamı benden başka kimse yıkamadı, seviyorum da bu işleri. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.