Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2015 Focus Powershiftin Fren Pedalına Basmadan çalıştırılabilmesi..

H. Cenk

Soru

.. normal mi ? Benimkinde bir sorun mu var ? Yapılan  modlardan biri (far, gösterge, çakmak vs) mi buna sebep oldu ? Yoksa normali böyle mi ? 

Benim bildiğim (yanlış biliyor olabilirim) uzun zamandır modern otomobiller, güvenlik sebebiyle, anahtarı elde eden çocuklar falan çalıştıramasın (pedala yetişemeyecek boydakiler çalıştırıp bir kazaya sebep olmasın ) diye,  fren veya debriyaja (bizde tabii debriyaj yok) basmadan kontak yapılamıyor.  Oysa benim focusta anahtarı tak, hiç bir şeye basma kontağı çevir. Çalışıyor. Ben yanlış mı biliyorum , bu normal mi ? Mesela golf dsg de frene basmadan çalıştırılabiliyor mu ? Yoksa benimkinde/bizimkinde hata mı var? Daha ileri gideyim kuga mondeo otomatikler de aynı mı, anahtarı tak frene basma kontağı çevir, çalışıyor mu ? Düz vitesler debriyaja basmadan çalışabiliyor mu ? 

Kılavuzda anahtarsız çalıştırmada frene basın diye söylüyor. Anahtarlı çalıştırmada da aynısını söylüyor (biraz karıştırmışlar ama). Ancak frene basmazsan çalışmaz mı bundan bahsetmiyor. Kılavuzda güvenlik önlemi olarak mı frene bas diyor ?

çalıştırma.JPG

PS: Kusura bakmayın ota bo*a konu açmak istemezdim ama olan bana mantıksız geliyor. Düz vites polo debriyaja basmadan kesinlikle çalışmıyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
.. normal mi ? Benimkinde bir sorun mu var ? Yapılan  modlardan biri (far, gösterge, çakmak vs) mi buna sebep oldu ? Yoksa normali böyle mi ? 

Benim bildiğim (yanlış biliyor olabilirim) uzun zamandır modern otomobiller, güvenlik sebebiyle, anahtarı elde eden çocuklar falan çalıştıramasın (pedala yetişemeyecek boydakiler çalıştırıp bir kazaya sebep olmasın ) diye,  fren veya debriyaja (bizde tabii debriyaj yok) basmadan kontak yapılamıyor.  Oysa benim focusta anahtarı tak, hiç bir şeye basma kontağı çevir. Çalışıyor. Ben yanlış mı biliyorum , bu normal mi ? Mesela golf dsg de frene basmadan çalıştırılabiliyor mu ? Yoksa benimkinde/bizimkinde hata mı var? Daha ileri gideyim kuga mondeo otomatikler de aynı mı, anahtarı tak frene basma kontağı çevir, çalışıyor mu ? Düz vitesler debriyaja basmadan çalışabiliyor mu ? 

Kılavuzda anahtarsız çalıştırmada frene basın diye söylüyor. Anahtarlı çalıştırmada da aynısını söylüyor (biraz karıştırmışlar ama). Ancak frene basmazsan çalışmaz mı bundan bahsetmiyor. Kılavuzda güvenlik önlemi olarak mı frene bas diyor ?
58918c356d36d_altrma.JPG.c1a8a963c4d3227f7a9c37af34a95b19.JPG

PS: Kusura bakmayın ota bo*a konu açmak istemezdim ama olan bana mantıksız geliyor. Düz vites polo debriyaja basmadan kesinlikle çalışmıyor. 

frene basmadan çalışıyor mu? Hic denemedim. Kendimi bildim bileli hep frene basıp kontak çevirdim. Aksam denerim ama frene basmadan motor calismamali. Ayağının altında pedal olan denesin :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10 dakika önce, Volkan Ö. yazdı:

frene basmadan çalışıyor mu? Hic denemedim. Kendimi bildim bileli hep frene basıp kontak çevirdim. Aksam denerim ama frene basmadan motor calismamali. Ayağının altında pedal olan denesin :)

Ben de 1,5 yıldır ilk kez dün denedim ve çalışınca çok şaşırdım :blink: 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Cenk abi benim debriyaja basmadan çalışmıyor, gıcık oluyorum :)

Hiç bir şeye basmadan çalışmalı ve seninki güzelmiş ?

Senin araban otomatik ve pedala basmaya gerek yok çünkü frene basmadan zaten vitesi P konumundan çıkaramazsın. Senin güvenlik tertibatın var yani...

Honda otomatikte hiç bir pedala basmadan çalışmıyor, Mondeo mk 4 üm vardı ve direk çalışıyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

P değil de diğer viteslerde çalışıyor mu acaba? Misal D'de de çalışıyorsa var bi sorun demek.

Benim sürdüklerim de basmadan çalışmıyor, arabaya binmeden bir ayak bir kol uzatmak zor geliyor hatta :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Süleyman Ünal yazdı:

Bizimkiler de öyle. P konumu ve frene basılı olmazsa start yapamıyorsun. Hatta geçen yıl aldığımız kia bango kamyonette bile debriyaja basmadan çalışmıyordu.

Korelilere bakma onlar hep dandik ?

90 yılında Hyundai yi çalıştıramıyordu millet ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Konu ile ilgili daha önce bende aracımda debriyaj a basmadanda çalışma sorunu yaşamıştım ve servis bana bunun yeni yazılım ile birlikte bu şekilde olduğunu söylemişti fakat ben çağrı merkezi ve servis ile yoğun tartışmam sonucunda çözüm bulmuş ve gerekli yazılım düzenlemelerini serviste yaptırmıştım belki sizede bir çözüm olabilir. İlgili konu;

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

frene basmadan start düğmesine basılırsa yada kontak çevrilirse sadece elektrik tertibatı devreye giriyor, araç kesinlikle çalışmıyor... bazen araca binmeden arabayı çalıştırmak istediğimde bir kolumu frene bir kolumu start tuşuna uzatasım geliyor ama mecbur kıçımızı koltuğa değdirmek zorunda kalıyoruz :) 

hiç farklı bir viteste denemedim ama her halükarda frene basılmadan çalışmıyor olması gerekir gibi geliyor bana... 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Mert Yürüyen yazdı:

frene basmadan start düğmesine basılırsa yada kontak çevrilirse sadece elektrik tertibatı devreye giriyor, araç kesinlikle çalışmıyor... bazen araca binmeden arabayı çalıştırmak istediğimde bir kolumu frene bir kolumu start tuşuna uzatasım geliyor ama mecbur kıçımızı koltuğa değdirmek zorunda kalıyoruz :) 

hiç farklı bir viteste denemedim ama her halükarda frene basılmadan çalışmıyor olması gerekir gibi geliyor bana... 

Eski aracim astraj kasada vites p konumundayken frene basmadan calisiyodu. 

N konumundaysa frene basmak gerekiyordu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
20 dakika önce, Mert Yürüyen yazdı:

hata mı var benimkinde yoksa bu modeller mi böyle ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.