Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 2 Mercekli Far

Önerilen Mesajlar

Öncelikle yine ben diyerek konuya girmek istiyorum :) Aracımı güzelleştirme işine kalkışmışken yanlış şeyler yapmamak için sorularımı sormaya devam ediyorum. (Büyük ihtimalle Yakup abi yine kızar önce araştır diye) Ama ne kadar baksamda istediğim bilgileri bulamıyorum. İlk resimdeki lacivert benim aracım farları orjinal fabrika çıkışı, hangi ampul kullanılır (H7 vs birşeyler söyleniyolar ama) halojen vs çokta anladığım bir konu değil açıkcası. Diğer far ise taktırmak istediğim siyah tabanlı mercekli far. Şimdi asıl sorum şudur abilerim;

1- merceki olacağı için illaki xenon mu lazım ?

2- xenon şart ise ne marka almalıyım ?

3- motor vs diyorsunuz gerçentek uzağım bu konuya alığım farlarda motorları mevcut oluyor mu ?

4- xenon vizeden geçer mi geçmezse her vize zamanı kendim halledebilir miyim ?

Biliyorum kafanızı ağrıttım ama cidden bilinçsiz bir şekilde hareket edip gece yolculuğunda karşıdan gelen araçları rahatsız etmemek adına sizlerden yardım ve bilgi bekliyorum. Teşekkürler.

20150725_154808.jpg

Focus-on-far-sol-mercekli-titani_27697_1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aşağıdaki OEM far orjinal halojen ile çalışıyor zaten ve sağa sola dönme özelliği olan bir far ama o sende çalışmayacak.

Xenon için ucu daha dar olan var; onları Türkiye'de bulmak zor iş. Bu fara xenon takarsan merceğin olması veya olmaması fark yaratmaz. Sadece dışardan görünüşü değişir yine karşıdakinin gözünü alırsın.

Özetle;

1- Lazım değil.

2- Geç

3- Geç

4- Geç. (Vizeden geçmez, eski farı takacaksın)

Kısa far H7, uzun far H1

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben aracımı aldığımda da üzerinde merceksiz "xenon" vardı. Sisler de aynı şekilde beyazdı. Hem muayeneden geçmez diye hem de karşıdan geleni rahatsız etmemesi için söktürüp normal standart halojen taktım. Hem daha sağlıklı, hem de karşıdan gelenden :ranting2: yemiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Süleyman Ünal yazdı:

Ben aracımı aldığımda da üzerinde merceksiz "xenon" vardı. Sisler de aynı şekilde beyazdı. Hem muayeneden geçmez diye hem de karşıdan geleni rahatsız etmemesi için söktürüp normal standart halojen taktım. Hem daha sağlıklı, hem de karşıdan gelenden :ranting2: yemiyorum. 

:claps:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...
  • 6 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
28.12.2017 - 00:16 tarihinde, Özgür Turhan yazdı:

Orjinal mercekli far kullanıyorum tavsiye ederim. Yapma olanlar da gayet hoş oluyor. İlker kemal bey ile görüşün mercek montajı yaptıracaksanız. İşçiliği güzel.

Bende İlker Kemal Abiye yaptırdım on numara beş yıldız oldu. İşinde çok başarılı. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...
29.01.2017 - 13:46 tarihinde, Yasin Can yazdı:

Öncelikle yine ben diyerek konuya girmek istiyorum :) Aracımı güzelleştirme işine kalkışmışken yanlış şeyler yapmamak için sorularımı sormaya devam ediyorum. (Büyük ihtimalle Yakup abi yine kızar önce araştır diye) Ama ne kadar baksamda istediğim bilgileri bulamıyorum. İlk resimdeki lacivert benim aracım farları orjinal fabrika çıkışı, hangi ampul kullanılır (H7 vs birşeyler söyleniyolar ama) halojen vs çokta anladığım bir konu değil açıkcası. Diğer far ise taktırmak istediğim siyah tabanlı mercekli far. Şimdi asıl sorum şudur abilerim;

1- merceki olacağı için illaki xenon mu lazım ?

2- xenon şart ise ne marka almalıyım ?

3- motor vs diyorsunuz gerçentek uzağım bu konuya alığım farlarda motorları mevcut oluyor mu ?

4- xenon vizeden geçer mi geçmezse her vize zamanı kendim halledebilir miyim ?

Biliyorum kafanızı ağrıttım ama cidden bilinçsiz bir şekilde hareket edip gece yolculuğunda karşıdan gelen araçları rahatsız etmemek adına sizlerden yardım ve bilgi bekliyorum. Teşekkürler.

20150725_154808.jpg

Focus-on-far-sol-mercekli-titani_27697_1.jpg

Far başlı başına bir konudur. Ne istediğiniz önemlidir. Sanırım estetik ve daha iyi bir görüş istiyorsunuz. 

Sizin aracınızın kısaları H7 dir, uzunları H1'dir. Bunların hepsi, orjinal olup halojen ampuldür, soketlerine ve kullanım özelliklerine göre bunlar sınıflandırılır.

ikinci konu ise ampulün renginin, daha doğrusu aydınlatmanın ne renk olacağıdır. Bunun için KELVIN değerlerine bakacaksınız. 4350 sarı renktir ve gözün göreceği en net renktir, burdan başlar; mor'a doğru gider. Bunlarla ilgili google'da kelvin değerleri diye aratırsanız oradan istediğinizi seçersiniz. Benim tavsiyem 6000 kelvindir. Hem beyazdır, hem güzel aydınlatır. Kelvin değeri arttıkça yolu aydınlatması azalacaktır. Özellikle yağmurlu havada. BMW mesela 5500 kelvin kullanır ama 5500 kelvin satılan ampuller d2s'tir ve kendiliğinden beyinlidir. Bu ampüle girmenizi tavsiye etmem, çok masraf çıkar size. 

üçüncü konu ampuldür. İşte zurnanın zort dediği delik :)  Bunlar 4 tanedir kısa farlar için.

1-halojen = normal üstündeki ampüldür

2-led ampul = gündüz farı olarak kullanılır genelde. aydınlatmadan çok görüntü içindir. aydınlatması iyi olanlar karşı sürücüleri rahatsız eder. Avantajı vizeden geçer, montajı kolaydır. Genelde Çin malıdır. Tanesi 4000 lümen olandan fazlası karşı tarafı rahatsız eder. Ayrıca arkasında fan motoru olduğu için, biraz yer kaplar ve farın kapaı kapanmayabilir. Kapak takılmayınca da bu sefer farın içine su kaçıp, buğu ve ileride de sararma yapabilir. 

3-xenon ampul = en uygun seçenektir. hem güzel aydınlatır hem de göz almaz. Fakat vizeden geçmez. Vizeye girilirken çıkarılması gerekir.

4-d2s ampul ( kendiliğinden beyinli ) = kurulması en maliyetli olandır, en güzel aydınlatmayı sağlar. Vizeden geçer.

Benim size tavsiyem xenon ampul kiti kullanmanızdır. Marka olarak illa ki çok iyi birşey istiyorsanız, PHOTON Milestone H7 6000K tavsiye ediyorum. Hem arıza lambası yakmaz, hem çok güzel aydınlatma sağlar, hem de uzun süreli kullanırsınız. Çin mallarının içinde de güzel olanlar vardır. Fakat konuya hakim değilseniz size şöyle diyebilirim ki, fiyatı 150-200 civarı olanlardan alın PHOTON pahalı gelirse. 

Yukarıda mercekli farların ki, kendi aracımdan biliyorum, kısaları H7 dir. Siz de H7 alacaksınız hangi ampul çeşidi alacaksanız. Eskisinden çok daha güzel bir aydınlatma alacağınızdan şüpheniz olmasın. Mercekli far her zaman en iyi aydınlatmayı sağlar.

Anlayabileceğiniz bir dilde yazdım. Daha fazla teknik konuya girmek istemedim. Kolay gelsin :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.