Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

F1 2017 Sezonu

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Formula 1 yeni sezonda önemli değişikliklerle geliyor.

Öncelikle yönetim yapısı değişti.

Bernie Ecclestone tüm hakları Liberty Media isimli bir ABD şirketine devretti.

Tek adam yönetimi böylelikle sona erdi, onursal başkanlıkla oyalanacak bundan sonra.

Yeni sistemde iki farklı yönetici var, idari yönetim Liberty Media Başkanı Chase Carey'de, sportif yönetim ise Ross Brawn'da.

Konuya ilgisi olanlara Brawn yabancı bir isim değil.

Başarı listesi imrendirici, Benetton-Ferrari'de Schumacher ile 7 dünya sürücü şampiyonluğu, kendi kurduğu takım ile dünya şampiyonluğu (hem sürücü hem imalatçı takım olarak), sonra takımını Mercedes'e satması ve bu marka altında başarılarının devamı. 2012'de Mercedes'ten ayrılmıştı.

Geçen yılki TV izleme oranları da 2008'den beri ilk defa azalmadı ve yarış başına 400 Milyon kişi ile nispeten tatmin edici bulundu.

Carey'de, Brawn'da rekabetin arttırılması, pistlere heyecan gelmesi, küçük takımlara da şans tanınması gerektiği düşüncesindeler ve köklü yapısal değişikliklere gideceklerine kuşku yok.

İlk iş olarak Verstappen'in saldırgan tarzı nedeniyle onun adı ile anılan geçiş kurallarını kaldırdılar. Bundan sonra daha kıran kırana yarışlar seyredeceğiz büyük olasılıkla.

Araçlarda da özellikle aerodinamide yapısal değişiklikler var.

Detayına girmeyeceğim.

Takımlar Şubat sonuna doğru tanıtım etkinliklerini yapacaklar. O zaman daha fazla bilgi aktarımı yaparız. 

Şimdilik olası tasarımlar (sanal bir araç üzerinde gösterilmiştir) ve pilotlar şöyle:

Formel-1-Virtuelle-2017er-Autos-in-Action-1200x800-ce288da35f086b98.jpg

Lewis Hamilton (GB)

Valtteri Bottas (FIN)

Formel-1-Virtuelle-2017er-Autos-in-Action-1200x800-9ea2baab3d7c821f.jpg

Daniel Ricciardo (AUS)
Max Verstappen (NL)
Motor Renault

Formel-1-Virtuelle-2017er-Autos-in-Action-1200x800-0edd3c670586713b.jpg

Sebastian Vettel (D)
Kimi Räikkönen (FIN)

Formel-1-Virtuelle-2017er-Autos-in-Action-1200x800-102cd52b06df06a7.jpg

Sergio Perez (MEX)
Esteban Ocon (FR)
Motor Mercedes

Formel-1-Virtuelle-2017er-Autos-in-Action-1200x800-0da8679636effaf8.jpgFelipe Massa (BRA)
Lance Stroll (CDN)
Motor Mercedes

Formel-1-Virtuelle-2017er-Autos-in-Action-1200x800-833d162bcf861266.jpgFernando Alonso (E)
Stoffel Vandoorne (B)
Motor Honda

Formel-1-Virtuelle-2017er-Autos-in-Action-1200x800-1ea4044bb739d540.jpg

Carlos Sainz Jr. (E)
Daniil Kvyat (RUS)

Motor Renault

Formel-1-Virtuelle-2017er-Autos-in-Action-1200x800-7e1b166557db4832.jpg

Romain Grosjean (F)
Kevin Magnussen (DEN)

Motor Ferrari

Formel-1-Virtuelle-2017er-Autos-in-Action-1200x800-179c917e8656a6f6.jpg

Nico Hülkenberg (D)
Jolyon Palmer (GB)

Formel-1-Virtuelle-2017er-Autos-in-Action-1200x800-a641a42762287402.jpg

Marcus Ericsson (S)
Pascal Wehrlein (D)

Motor Ferrari

Formel-1-Virtuelle-2017er-Autos-in-Action-1200x800-3a936c762d9419bd.jpgPilotlar henüz belli değil.

Motor Mercedes 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hala sadece D-Smart'ta mı var bu?

Gerçi vpn'le bbc'den filan izlenebiliyor sanırsam. Senna zamanlarını izlediğimden beri çok soğudum ben Formula'dan, eski eğlencesi yok sanki.

Bernie'nin gitmesine şaşırdım açıkçası, tabuta kadar bırakmaz diyordum ben :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Massa'nın gidiyorum deyip gözyaşları dökmesi, ardından geri dönmesi :D

2001'den bu yana tutkunu oldugum bu spor son zamanlarda v6 motora geçişiyle ben ve benim gibi birçok f1 sever tarafından popülerliğini yitirse de yine de izlenmeye değer. 

Yeni sezonda sadece yönetim değil araçların karoseri de değişti. Arka lastik çapları büyüdü. Kanat uzunlukları ve gövde yapısı da buna dahil. Bakalım neler olacak :) 

Berat Hasbek tarafından düzenlendi
cümle düşüklüğü :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Cem Boneval yazdı:

İlk iş olarak Verstappen'in saldırgan tarzı nedeniyle onun adı ile anılan geçiş kurallarını kaldırdılar.

İsabetsiz bir karar olmuş... Zira Max'ın saldırgan ve sürekli farklı çizgi arayışı çok güzel, heyecan kattığı şüphesiz ancak frenleme esnasında yön değiştiremezsin! kural kitabına göre frenlemeden iki salise önce yön değiştirmiş olman belki teoride kuralı bozmuyor ve ceza almanı engelliyor olabilir fakat kutsal eau rouge da 320 km ile bu türde bir kaza yapıldığını düşünemiyorum!!!

Umarım McLaren yukarıdakine benzer şekilde eski turuncu renklerine geri döner, benzer şekilde diğer üretici olan Renault'da... Gri ve siyahı kullanmak için bir sebep kalmadı, sponsor bile yok! Bunun dışında şüphesiz Bottas'ın performansını merakla bekliyoruz... Seneye baba pilotların sözleşmeleri bitiyor, bu sebeple Bottas'a çakal AMG sadece 1 yıllık sözleşme imzalattı! seneye inşallah Vettel AMG'ye geçereken bottas ortada kalakalmaz :sofeer:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

F1 sezonu bugün yarın koşulacak Avustralya GP ile başlıyor.

3. Antrenman: Bugün TSİ 06:00 - 07:00

Sıralama Turları: Bugün TSİ 09:00 - 10:00

Yarış: Yarın TSİ 08:00

S Sport kanalında.

Takım ve sürücüler:

f11.JPG

Takvim

f12.JPG

Sezona ön bakış burada.

Teknik analiz burada.

Kural değişiklikleri burada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu an izliyorum :) sıralamalarda çok fark yok ilk sıralarda. Çeyrek saniyeye 4 araç sığdı. Yalnız ferrari arayı kapatsa da Mercedes üstüne biraz daha koymuş. Yarış hızı ,lastik aşındırma ,dayanıklılık vs nasıl olacak bilinmez ama tek turda lider yine Mercedes'ler....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Avustralya gp antrenman ve sıralama turlarının ardından bu yıl daha çekişmeli geçeceğe benziyor. Mercedesler halen hızlı ama Ferrari, Mercedes ile farkı kapatmışa benziyor, sezon ilerledikçe bu çekişmeye RedBullun da gireceğini düşünüyorum. Tek üzüldüğüm nokta Honda oldu, Alonso ile bu yıl daha büyük gelişme göstermelerini bekliyordum. Renault ve Honda umarım başarılı olurlar ve daha fazla markayı f1 içerisinde görürürüz. S Sport kanalında yayınlanıyor olması da çok iyi olmuş. Yarın erken uyanmak için güzel bir bahane oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Seferi olunca yarışı izleyemedim ama uzaktan takip ettiğim kadarı ile Vettel geç pite grerek Verstappen'in gerisinde kalan Hamilton'a üstünlük sağlayarak yarışı kazanmış.

Verstappen gene hızlı, yakında rekabete katılır.

Force India'nın çaylağı Esteban Ocon'a dikkat, yeni bir yıldız doğuyor olabilir.

Çekişmeli bir sezonun ipuçları bunlar.

Genel klasmanda ilk 10:

f1avustr.PNG

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İZledim yarışı abi ben. Startta eskiye nazaran Mercedes'ler iyi kalktı. Vetteli bottas Rai'yi de verstappen zorladı ama yerlerini korumayı başardılar. İlk pitstoplara kadar vettel gerçekten hızlıydı. Arayı hiç 2 saniyeye çıkartmadı. Pitle beraber verstappenin arkasına düşün hamiltonu hızlı 2-3 turla geriye attı. Dönüşte de önde olunca yarış böyle bitti. Yalnız çok sıkıcı ve rutin bir yarıştı. Klasik avustralya gp. Geçişler çok çok azdı. Kayda değer bir gelişme olmadı neredeyse... vettelin yarış hızı dışında :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Bu hafta sonu Şangay'dayız. Çin GP'sinde antreneman ve sıralama turlarını geride bıraktık.

Ferrari'ler biraz daha hızlanmış görünse de Mercedes gene liderliği pek kaptırmıyor. 

Yani çekişme Hamilton, Vettel, Bottas ve Raikonen arasında ve de sıralama da bu şekilde. 

Sıralama sonuçları: 

f1cinsira.JPG

Bu arada yarış araçlarının hızlandığı aşikar. Şangay için 2004 yılından beri Schumacher'e ait pist rekoru bugün kırıldı.

Yarış yarın sabah 9:00'da. Yağmur yağarsa daha da keyifli olabilir.

Meraklıları kaçırmasın.

Ben bir yaş günü daveti nedeniyle izleyemeyeceğim maalesef.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıralama sonuçları listesine göre kırmızılar, mercedesi bu sezon biraz daha sıkıştıracak gibi gözüküyor. Sezon içi geliştirmeler önemli bir rekabeti yaşatacak gibi duruyor F1 severlere. Tabi bazen değişik taktikler ve yarış içi stratejiler gereği sıralama turları sonuçları net bir tablo ortaya koymayabilir. Kırılan hız sınırı rekoru araçların hızlandığının göstergesi. Zevkli bir yarış olacaktır.

Ahmet Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Seyredemediğime üzüldüğüm bir yarış oldu Çin GP'si.

Yarışın kazananı Mercedes ile Hamilton ama yıldızı Redbull ile Verstappen oldu.

Sıralama turlarında Sauber pilotu Giovinazzi'nin kazası nedeniyle 16.sıradan kalkmak zorunda kalan Verstappen yarışın ilk turunda 9, kalan turlarda ise 4 aracı daha sollayarak podyuma üçüncü olarak çıkabildi.

Vertsappen'in aracından ilk tur:

Vettel ise kazanma şansı varken sanal güvenlik aracı uygulamasında erken pit ve lastik değiştirme stratejisinin kurbanı oldu istemeden. Birkaç tur sonra sıralama turlarında bazı pilotları yakan Giovinazzi yine kaza yapıp gerçek güvenlik aracı piste girince diğer takımlar için daha avantajlı bir pit olanağı oluştu ve Vettel altıncılığa kadar geriledi. Ancak usta sürücü kaybettiği pozisyonunu kısa sürede geri kazanmayı bilerek podyumda ikincilikte yerini buldu.

Yarış sonuçları

f1cınsonuc.JPG

Şampiyonada durum:

f1klasman.JPG

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.