Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Goodyear Efficientgrip Performance 205/55r16 91v (fiat Egea Oem)

Ali Danacı

Önerilen Mesajlar

Bugün internette dolaşırken şöyle bir şeye rastladım. kolayoto.com sitesinde goodyear lastiklere bakarken başlıkta da belirtiğim ifadeyi görünce ve fiyat da uygun olunca bu lastiği bir inceleyeyim dedim. Sitede şu şekilde bir açıklama var:

"Goodyear EfficientGrip Performance 205/55R16 91V (Fiat Egea OEM) lastikler, Goodyear’ın Fiat Egea araçlar için orijinal ekipman olarak ürettiği (OEM - Original Equipment Manufacturer) lastiklerdir. Goodyear’ın EfficientGrip Performance modeline ait tüm özellikleri taşıyan bu ürün Goodyear EfficientGrip Performance 205/55R16 91V ile aynı hız ve yük endeksine sahip olmakla birlikte - 4 kanal yerine 3 kanallı taban desenine - Yakıt Verimliliği: B, Islak Zeminde Kavrama: A, Ses: 68db AB etiket değerleri yerine, Yakıt Verimliliği: A, Islak Zeminde Kavrama: C, Ses: 69db AB etiket değerlerine sahiptir. Ürünün 4 adet birlikte alınması ve Goodyear EfficientGrip Performance 205/55R16 91V ile birlikte karıştırılarak kullanılmaması tavsiye edilmektedir."

Aslında bu lastiği aylar evvel görmüştüm. İlk bakışta fiyatı uygun olunca kuşku duydum, muhtemelen bir sıkıntı var diye Goodyear'a mail bile attım ama tatmin edici bir cevap da alamadım. Bu sitede böyle bir açıklama görünce sizlere de bir sorayım dedim. Acaba böyle (Fiat OEM gibi) birşey var mı ya da bu konu hakkında bilgisi olan? 

Sitede şu şekilde fiyatlar söz konusu (Resmini ekledim).

goodyear.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben internette farklı desende lastiklerin olduğunu ve goodyear'ın sitesinde bu desende lastik olmadığını belirttikten sonra bu lastikler sahte olabilir mi diye sordum Goodyear'da bana şu cevabı verdi:

"Müşteri Hizmetlerimize yapmış olduğunuz başvuruya ilişkin açıklamalarımız aşağıda bilgilerinize sunulmaktadır.

Sizlerin de bildiği gibi Goodyear olarak hemen hemen dünyanın tüm ülkerinde kalite ve güvenlikten ödün vermeksizin gerek otomobil üreticilerinin gerekse otomobil kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu, lastikleri üretmekte ve satmaktayız.

Kalite ve güvenlikten ödün vermeden otomobil üreticilerinin ile  tüketici olarak sizlerin talep ve ihtiayaçları çerçevesinde, fiyat/fayda endeksi de göz önüne alınarak çeşitli ebatlarda ve değerlerde lastik üretilmesi tüm müşterilerimizin ihtiyaçlarını en yüksek düzeyde karşılamak için göstermiş olduğumuz yoğun çabaların bir sonucu olarak ortaya çıkmış satış yöntemi olarak değerlendirilmektedir. 

İnternet üzerinden yapılan satışların şirketimizle bir ilgisi olmadığı, İnternet üzerinden yapılan satışlarda verilen lastik değerlerinin doğru verilmesinin ilgili internet sitesinin sorumluluğu olduğu bu husustaki taleplerin ilgili internet sitesine yönlendirilmesi gerektiği kanaatindeyiz.

Konuyu bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

Goodyear Lastikleri T.A.Ş.

Teknik Müşteri Hizmetleri Birimi"

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

goodyear efficentgrip performance 205/55/16 lastikleri 1 ay önce taktım çok memnunum belirteyim,tanesini 200 tl ye aldım,

benim lastikler 4 kanal,fiat egea için özel üretilmiş efficentgrip performans serisi  lastikler 3 kanal yukarıdada yazıyor zaten,bu lastiğin üretimi tamamen fiata özel maliyetle ilgili bir durum galiba, belkide hamur farkı bile vardır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aynı lastikleri ben de kullanıyorum. Ben olsam Egea- oem olanı ucuz diye hiç riske girmezdim. Eğer piyasada daha uygunu ( sökme-takma- balans işini de hesaba katarak) yoksa resimdeki ikinci ürünü tercih ederdim. Ki onun da fiyatı gayet makul gibi

Süleyman Ünal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kanal sayısı 3 e düşünce su tahliyesi azalacağından ıslak zemin frenleme A dan C ye düşmüş ki kötü bir durum. goodyear neden böyle bir şey yapmıştır anlamadım. ben goodyear olsam yapmam. ucuz istiyorsan bir önceki efficient grip veririrm belkide bu lastik o yani "performans" olmayan eski seri..  bir bakayım;

**efficientgrip te 4 kanal..perf da.ama ab etiketleri farklı.. goodyear olarak bir önceki seri "efficient grip" teklif etmelilerdi. eğer haber doğru ise.

bende de "perf" var aldım, koydum. baharda takacağım nasipse

e-g: c - b - 68

egp: b - a - 68

ege: a - c - 69 muş

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 dakika önce, Mehmet Demir yazdı:

kanal sayısı 3 e düşünce su tahliyesi azalacağından ıslak zemin frenleme A dan C ye düşmüş ki kötü bir durum. goodyear neden böyle bir şey yapmıştır anlamadım. ben goodyear olsam yapmam. ucuz istiyorsan bir önceki efficient grip veririrm belkide bu lastik o yani "performans" olmayan eski seri..  bir bakayım;

**efficientgrip te 4 kanal..perf da.ama ab etiketleri farklı.. goodyear olarak bir önceki seri "efficient grip" teklif etmelilerdi. eğer haber doğru ise.

bende de "perf" var aldım, koydum. baharda takacağım nasipse

e-g: c - b - 68

egp: b - a - 68

ege: a - c - 69 muş

Bunu okuyunca lastiklerime baktım 3 kanallı.Sonra lastikçiyi aradım kem küm abi garantisi var filan dedi.Akşamda bizzat gidecem.Sen neden bana açıklama yapmadan bu lastiği ucuz diye satıyosun diyecem.Bu da son olacak bir daha ondan iğne bile almam gidenede mani olurum.

Osman Türkol tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Osman Türkol yazdı:

Bunu okuyunca lastiklerime baktım 3 kanallı.Sonra lastikçiyi aradım kem küm abi garantisi var filan dedi.Akşamda bizzat gidecem.Sen neden bana açıklama yapmadan bu lastiği ucuz diye satıyosun diyecem.Bu da son olacak bir daha ondan iğne bile almam gidenede mani olurum.

İşte ben de tam bu sebepten ötürü bu konuyu açtım. Eğer gerçekten bu lastiği goodyear üretti ise ne yazık! En azından @Mehmet Demir beyin dediği gibi yapılabilirdi. Aynı isimde ama farklı özellikte lastik insanları yanıltıyor. Goodyear EGP Eco falan denebilirdi mesela. Ama bu lastiği goodyear üretmedi ise durum daha vahim. Piyasada çokça goodyear michelin gibi premium markaların çakması olduğundan bahsediliyor. Sırf bunun için goodyear'a mail attım ama gelen cevap (yukarıda yazıyor) sanki "git be işine!" der gibiydi. 

Diyelimki sadece Egea için üretildi bu seferde aklıma şu soru geliyor. O zaman her fabrika çıkışı araba için yeni dizayn edilmiş lastikler mi kullanılıyor? Hem de aynı isimle!!!:blink::wacko:

Ali Danacı tarafından düzenlendi
ekleme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Osman Türkol yazdı:

lastiği araştırırken bu durumu fark etmiştim goodyear bayisine gittiğimde ilk iş kaç kanal olduğuna baktım tongaya gelmiyim diye, abi senin lastikçide ayıp etmiş eğer bilinçli yaptıysa ama çoğuda yaptıkları işten bi haber.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Adem Kazıl yazdı:

lastiği araştırırken bu durumu fark etmiştim goodyear bayisine gittiğimde ilk iş kaç kanal olduğuna baktım tongaya gelmiyim diye, abi senin lastikçide ayıp etmiş eğer bilinçli yaptıysa ama çoğuda yaptıkları işten bi haber.

Akşam olmasını bekliyorum.Yüzüne karşı konuşacaklarım var.Daha sonra ne olur bilmem.Ben tongaya geldim ama onuna çok işten güçten ederim o bölgede.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Ali Danacı yazdı:

Diyelimki sadece Egea için üretildi bu seferde aklıma şu soru geliyor. O zaman her fabrika çıkışı araba için yeni dizayn edilmiş lastikler mi kullanılıyor? Hem de aynı isimle!!!:blink::wacko:

focus la michelin primacy hp geldi, güya hp: high performance..

4 yaz kullandım: arabam 42 binde..18 bini kış lastiği yapsa yaz lastiğine kalır 24 bin, başka bir başlıkta resimleri eklemiştim lastik liğme liğme ayrılmaya başladı tabandan, eskiden önce yanak çatlardı...bu dağılma 4. yazın ortalarında başladı..3.5 senede işi bitti yani..kışa girerken lastikçiye dedim al bunları at. o da çimento fabrikasına veriyoruz dedi :)

biladerin focus la goodyear geldi onunki de 4. sezon sonunda dağıldı, o 50 bin yaptı..30-35 i gyear ile yapmıştır.

şimdi merak ediyorum, aldığım efg-perf bakalım ne yapacak eğer bir 4 sene daha binersek göreceğiz

eğer 4 yılda bayatlasada parçalanmazsa, ilk lastiklerin iyice hamurundan taviz verildiği anlaşılacak. aynı akıbet olursa, artan yuvarlanma direnci, frenleme performansı gibi gelişmeler kauçuk oranının azalmasından, farklı compoundların karıştırılmasından dolayı dayanıksızlaşıyor demektir; bu da yeni nesil lastiklerin ömrünü 3 seneyle sınırlar.

adamlar gidin yenisini alın diyor :D

gürültülü, fren yapamayan ama 5 sene 70 bin giden lastik mi, yoksa az gürültülü iyi fren performanslı kısa ömürlü lastik mi;

o na göre tercihinizi yapın.. biri 140-150 tl(nexen vb..), diğeri 190-200 tl gibi(goody, mich vb..)..birde bugün öğrendik ikisinin arası varmış.

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuya ilginç bir yerden giriş yapayım.

Benim araçta 45000km kadardır GY Efficentgrip Performance 215/55R/16 var.

Son kazada lastiğin biri yarıldı. Servis aynı marka/model/ebat lastiği bulamadığını iletti bugün.

İnternette 215 ölçülü olanı var (320-330TL). Bir bayidede sordum Adana'da 375 TL fiyat çektiler.

Şimdi ben her halükarda o lastiğin yarı fiyatını ödeyeceğim (yaklaşık 190 TL)

Bunun yerine (zaten yenilemeyi düşündüğüm) lastikleri 205'e geçerek komple yenilemek daha mantıklı geliyor.

Ne dersiniz? Yanlış mı düşünüyorum...

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
This topic is now closed to further replies.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.