Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2015 Focus Abs Fren Mesafesi

Bekir Ilk

Soru

merhaba 2015 model benzinli focus trend x kullanıyorum. benim sorunum şu freni sonuna kadar köklediğim zaman hangi hızla gidersem gideyim abs her zaman devreye giriyor. frene aracı durduracak kadar basınca abs devreye girmeden araba duruyor. ama özellikle panik fren dediğimiz şekilde frene abanırsam hızım 5 km bile yol ve hava şartları farketmiyor abs devreye girip fren mesafesini uzatıyor. geçenlerde şehir içinde yavaş seyrederken birden kırmızı yandı ve ani bir hareketle frene bastım abs devreye girdi ve araba durmadı fren mesafesi uzadı durmam gereken noktayı da geçtim. başka bir gün yine şehir içi yavaş yavaş giderken amcanın biri önüme çıkacak oldu yine frene abandım ve sonuç yine abs devreye girdi ve amca yolun ortasına gelseydi kesin çarpardım. artı hafif yokuş yukarı çıkıyordum. bu kadar düşük hızlarda abs devreye girmesi normal değil diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 1

Bir ekte bende statik ve dinamik sürtünme katsayıları farklıdır. O yüzden durmaya çalışırken kayan bir tekerin fizik kanunları gereği Abs uygulanan donen bir tekerden önce aracıdurması fiziken mümkün değildir. Fizik kanunları inanca tabi değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Bekir Ilk yazdı:

araba temmuz 2015 bayi çıkışlı. haziranda gümrüğe girmiş. bayide beklemiş bir araç değil ve şu an 26 bin kmde. continental marka. 

havalar yağışlı lastikler eski ya da sertleşmisse abs erken devreye girer normaldir. Ki kulandığınız lastik sertliği ile ünlü bir lastik (CPC2)  Ayrıca frenlerinize de baktırabilirsiniz

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bence anormal bir durum yok. ABS' nin amacı aracı erken durdurmak değil, kayma esnasında araca yön verebilme imkanını sağlamaktır. Bu imkan güzel olmakla beraber aracınızın daha uzak bir mesafede durmasına neden olur. Tespitiniz aracın ABS sisteminin erken devreye girdiği yönünde ise lastik basınçlarınızı kontrol etmenizde fayda var. Kış şartlarında aracınızın tutunması azalacağından ABS'nin daha kolay devreye gireceğini göz önünde bulundurmalısınız. Hala içinize sinmez ise kontrol ettirmekte fayda var ancak ben 2015 model az kilometreli araçta pek sıkıntı olabileceğini düşünmüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
18 dakika önce, Ahmet Gül yazdı:

Bence anormal bir durum yok. ABS' nin amacı aracı erken durdurmak değil, kayma esnasında araca yön verebilme imkanını sağlamaktır. Bu imkan güzel olmakla beraber aracınızın daha uzak bir mesafede durmasına neden olur. Tespitiniz aracın ABS sisteminin erken devreye girdiği yönünde ise lastik basınçlarınızı kontrol etmenizde fayda var. Kış şartlarında aracınızın tutunması azalacağından ABS'nin daha kolay devreye gireceğini göz önünde bulundurmalısınız. Hala içinize sinmez ise kontrol ettirmekte fayda var ancak ben 2015 model az kilometreli araçta pek sıkıntı olabileceğini düşünmüyorum.

aydında ikamet ediyorum. pek bi kış şartları yok burda. lastik 1 buçuk yılda bitmez diye düşünüyorum. ama yapısından dolayı sert olabilir. tespitim şöyle hangi hızda olursa olsun çok yavaşken de durum böyle frene çok sert basarsam abs devreye giriyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
aydında ikamet ediyorum. pek bi kış şartları yok burda. lastik 1 buçuk yılda bitmez diye düşünüyorum. ama yapısından dolayı sert olabilir. tespitim şöyle hangi hızda olursa olsun çok yavaşken de durum böyle frene çok sert basarsam abs devreye giriyor. 

Süratin önemi yok. Çok sert basarsanız ABS devreye girer. Söylediğim gibi bunun amacı kitlenmeyi önleyerek olası bir ihtiyaç anında araca yön verebilmenizi saglamak. Kitlenme olursa araca yön veremezsiniz. Hava basınçlarınızı yine de kontrol edin. Soğuk havalarda basınç düşebiliyor. 34 bastığım lastiklerim bugün kontrol ettigimde 30 a düşmüştü.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhabalar Bekir Bey, benim fiesta da abs  hızlı yavaş demeden devreye giriyor ama bildiğim kadarı ile abs li fren mesafesi uzamasına rağmen kullanıcıya kontrol imkanıverir, kayan araba nereye isterse oraya gider.

Bu arada lastikleriniz yenide olsa yazlık, bu havada durduğunuza şükredin :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Her seferinde suçu lastiklerde bulan arkadaşların ve yöneticilerin ABS'yi iyi araştırmasını öneriyorum. Sonuçta 2015 model araç. Lastikler ne kadar aşınabilir anlamış değilim benim araç 2016 eylül çıkışlı 2 hafta sonra bende panik fren yaptım ve fren mesefesi uzadı. Sonuç olarak ABS fren mesafesini uzatır fakat manavre yapma imkanı verir. Üstün körü cevap vermeyelim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
8.01.2017 - 23:04 tarihinde, Furkan İlker Özmen yazdı:

Her seferinde suçu lastiklerde bulan arkadaşların ve yöneticilerin ABS'yi iyi araştırmasını öneriyorum. Sonuçta 2015 model araç. Lastikler ne kadar aşınabilir anlamış değilim benim araç 2016 eylül çıkışlı 2 hafta sonra bende panik fren yaptım ve fren mesefesi uzadı. Sonuç olarak ABS fren mesafesini uzatır fakat manavre yapma imkanı verir. Üstün körü cevap vermeyelim.

Ortada üstün körü bir şey yok.

Sert frende abs devreye giriyor denmiş ki çok doğaldır ve sertliğin derecesini oturduğumuz yerden görmemiz mümkün değil.

Lastik çok rahat söylenir; yol ve hava şartlarını bilmiyoruz haliyle yüzdesi yüksek olan şeyler bunlar.

ABS'yi veya fren mesefesini oturduğun yerden test edip çözüm sunabiliyorsan helal olsun sana :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Yakup Çağatay yazdı:

Ortada üstün körü birşey yok.

Sert frende abs devreye giriyor denmiş ki çok doğaldır ve sertliğin derecesini oturduğumuz yerden görmemiz mümkün değil.

Lastik çok rahat söylenir; yol ve hava şartlarını bilmiyoruz haliyle yüzdesi yüksek olan şeyler bunlar.

ABS'yi veya fren mesefesini oturduğun yerden test edip çözüm sunabiliyorsan helal olsun sana :) 

aydında ikamet ettiğimi yazmıştım. hava sıcaklığı 12 derece civarı zemin kuru. aynı sorunu yaşayan başka bir focus kullanıcısı arkadaşım var onun lastikleri michelin. hemen hemen aynı kmdeyiz. o kışlık lastiğe geçince sorunun düzeldiğini söyledi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.