Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2014 Focus Trend X ön Cam Aşırı Buzlanma

Samet Çörekçioğlu

Soru

Focus'u şu an babam kullanıyor. Sabahları işe gitmek için evden çıktığında (saat 08:00 gibi) aracın ön camında felaket ötesi bir buzlanma ile karşılaşıyor. Mağazalarda satılan sprey şeklindeki buz çözücülerden de aldım zamanında ama nafile. Bana mısın demiyor cam :blink:. Alt komşumuzda 2015 focus trendx MCA var , hatta araçları genelde yanyana park ediyorlar. Bizim aracın camı kalın buz tabakasından geçilmezken, komşunun arabasında (ve diğer komşuların araçlarında) buz adına hiçbir şey yok. Her neyse bugün sabah babam yine buz tabakasıyla karşılaşmış, haliyle hemen ön camın fotoğraflarını çekmiş. Sprey sıkarak buzu eritmiş ancak aşağı yukarı 2 dakika sonra yeniden buz tutmaya başlamış. İşten dönünce yetkili servise gitmiş, oradaki elemanlar da araçtaki camda hasar tespiti yapmamız gerek demişler. Sonuçta camda en ufak çizik,çatlak birşey yok. Ayrıca cam elektronik veya mekanik bir parça da değil abi bildiğimiz cam işte:). Babam haliyle garantiden yeni cam takılmasını istiyor, ancak Ford işi yokuşa sürüyor. Babamın binbir uğraşıyla (istemsizce de olsa) Cuma günü aracı getirin, cumartesi sabah buzuyla bir bakalım demişler, ki büyük bir ihtimalle de camda sorun yok diyip gönderecekler, ama sonuç ortada. Konuyu anlatırken biraz fazla dağıldı kusura bakmayın, sormaya çalıştığım şey; Bu aracın camını servis sorun yok dese de garantiden nasıl değiştirebiliriz yada böyle bir yol var mıdır? Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

sorduk abi hiçbirşey yapmamışlar ne buz çözücü sprey nede başka bir uygulama. Arabayı bayiden aldığım gibi kullanıyorum dedi komşu (mca focus sahibi)

Samet Çörekçioğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Camda, buz tuttuğu için nasıl bir sorun olabilir anlam veremedim. Aracın camı içerden mi buzlanıyor? Eğer böyleyse içerideki nem oranı dışarıya göre daha yüksek olduğu içindir. Eğer dıştan buzlanıyorsa bu da dışarının nem oranı içeriye göre daha fazla olduğu içindir. Ayrıca aracı park etme yönünüzü de değiştirmek de işe yarayabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

sitede araçlar yanyana park ediliyor, hiçkimsenin camı buz tutmazken bizimkisi aşırı buz tutuyor (dışarıdan). 2 tane focus aynı yönde hatta yanyana park edilince de diğer focus a hiçbir şey olmadı.

Samet Çörekçioğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

İçerdeki nem buharından olabilir? Cam değiştirdiniz mi hiç orjinal cam mı acaba? 

Şöyle izah edeyim. Sivas'ta -15 lerde akşam misafirlik dönüşü atıyorum gelip bırakıyorum aracı sabah kalktıgımda cam buzhane. Yandaki araçlar daha önce park halindelerse sizin dediğiniz gibi onların camda sorun yok. Ani hava değişimlerinden dolayı muhtemelen nem farkı etkiliyordur. Yine de değişim imkanınız varsa değişmenizde fayda var. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Diğer araçlar yerinden hangi sıklıkla hareket ediyor.Bende akşam aracımı 7 gibi park ediyorum sabah bazen oluyor bazende hiç olmuyor.Diğer araçlar yerinden hareket etmediğinden  içerideki hava dışarıya uyum sağlıyor.Bir de aracınızı şentürkler e mi? götüreceksiniz eğer orası ise özel den mesajlaşalım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Osman Türkol yazdı:

Diğer araçlar yerinden hangi sıklıkla hareket ediyor.Bende akşam aracımı 7 gibi park ediyorum sabah bazen oluyor bazende hiç olmuyor.Diğer araçlar yerinden hareket etmediğinden  içerideki hava dışarıya uyum sağlıyor.Bir de aracınızı şentürkler e mi? götüreceksiniz eğer orası ise özel den mesajlaşalım

Ben Bursa'da öğrenciyim. Ailem Balıkesir-Edremit'te. Genel olarak diğer araçlar da sabahtan akşama aynı yerde kalmıyorlar, sabah işe akşam işten eve yani

--0 dakika sonra eklendi--
2 saat önce, Berat Hasbek yazdı:

İçerdeki nem buharından olabilir? Cam değiştirdiniz mi hiç orjinal cam mı acaba? 

Şöyle izah edeyim. Sivas'ta -15 lerde akşam misafirlik dönüşü atıyorum gelip bırakıyorum aracı sabah kalktıgımda cam buzhane. Yandaki araçlar daha önce park halindelerse sizin dediğiniz gibi onların camda sorun yok. Ani hava değişimlerinden dolayı muhtemelen nem farkı etkiliyordur. Yine de değişim imkanınız varsa değişmenizde fayda var. :)

Cam orjinal. Daha önce hiç değiştirilmedi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Kerem Bozdoğan yazdı:

Ben de aynı yere parklamış araçların bazılarında buzlanma olup bazılarında olmadığını gözlemliyorum. Aracın parklanma saatiyle alakalı olduğunu tahmin ediyorum. Camda buzlanma sorun değil, fizik kanunu.

Pazar öğleden sonra 17 gibi arabayı park ettim. Hala aynı yerde duruyor ve cam tertemiz. Bu havadaki neme de bağlı sanırım. Sıcaklık biraz yükselsin daha çok buzlanır bence. Yerdeki kar buz erimeye bağlayınca camlar baya nemleniyor.Gece soğuyunca donuyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Kardeşim enteresan bir durum senin soylediğin bende focus 2013 style ve 2015 trendx yan yana koyuyoruz ikiside buz tutuyor soğuklarda ve diger araclarin camida bunu on camin uzerine kalin bir karton orterek engelliyorum sabaha sıfır buzlanma :) ama sizin anlattiginiz durum senin aracinin cami buz tutarken etrafindaki diğer araclarin caminda buzlanma olmuyorsa aracinin caminda bir sıkınti var bence eger bazi kisilerde buzlanma olup bazilarinda olmuyorsa sorun yoktur. nem degiskenligi ile alakali derim .

Misafir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

erzurum hava şartlarında bunu test etmiş kendince çözüm bulmuş biri olarak bar kaç önerim var. arabayı park etmeden veya park edeceği yere gelmeden bir iki dakika önce dört camı birden açıp içerisi ile dışarısının hava sıcaklığını eşitlediğinizde daha az buzlanma oluyor. rüzgar yönüne göre ve binanın yönüne göre aracın konumu çok etkiliyor. aracın biri diğerine siper yapıyor ve diğerinde daha az buzlanma oluyor, aracın içinde nem olmasın halı paspaslar varsa onların buharı buzlanmayı çoğaltıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arabanın içerisi sıcak iken park edip eve çıktığınızda camın buzlanma olasılığı yükselir. Çözüm olarak camı güzelce temizledikten sonra ipa (izo propil alkol ) ile tekrar temizleyip sonaxın cam ile ilgili ürünü vardı aklıma gelmedi ama onu uygularsanız sorun %75 çözülecektir. ( reklam yada ticari amacım yok )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Camın dışarıdan fazla buzlanmasının camın bir sorunu olma şansı yok, milyonda bir görülen hastalık gibi  bir şey çıkarsa o bile komik, arabayı çektiğin yer çok fark eder, arabanın yönünü değiştir ters çek başka yere çek öyle dene eğer içerinden buzlanma yapıyosa o farklı mesele arabanın iç nem oranı çok yüksektir su alıyor falan olabilir biryerden

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.