Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Mondeo Klima Problemi...

Serdar yaman

Önerilen Mesajlar

Radyatör suyu tam mı? Hava olabilir mi dolaşan suda ? Araç ani duruslarda, manevralarda soğutma suyu sürekli dolaşımda olduğundan herhangi bir hava durumunda anlık sıcaklık dalgalanmaları olması muhtemel. Bu sadece varsayım.

Su max da haznede
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Özer Aksu yazdı:

Radyatör suyu tam mı? Hava olabilir mi dolaşan suda ? Araç ani duruslarda, manevralarda soğutma suyu sürekli dolaşımda olduğundan herhangi bir hava durumunda anlık sıcaklık dalgalanmaları olması muhtemel. Bu sadece varsayım.

sürekli yaşanan bir durum... ara sıra olsaydı "iyi teoriymiş bravo" derdim :)

Yaman'ın yaşadığının bir benzeri benim focusta da var. sola dönülen virajlarda bir fark yokken, sağa dönülen virajlarda teybin altındaki hava kanallarından soğuk hava geliyor. Camdan, kapıdan, pencereden kaçan bir hava değil... Direkt klima/havalandırma tesisatı üzerinden aracın içine giriyor, buna eminim. klima/havalandırma çalışmazken de bu soğuk hava girişin yine oluyor. 

Bu bence arac içindeki zehirlenme, havasız kalma durumlarına yönelik bir tür önlem... Ama neden bu kadar psikopat derecede temiz hava üflüyor anlamış değilim. Ayrıca dışarıdan illa ki temiz hava girecek diye bir durumda yok tabiki. 

Bunu araç içi hava dolaşım düğmesini çalıştırarak denemek lazım. bu akşam maça giderken sağlam bir sağ viraj dönücem (tepeüstü, çekmeköy) orada havadolaşımını araç içi konuma getirererk geçeyim oradan. yine bi yerlerimizde yeller esecek mi acaba?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sürekli yaşanan bir durum... ara sıra olsaydı "iyi teoriymiş bravo" derdim [emoji4]

Yaman'ın yaşadığının bir benzeri benim focusta da var. sola dönülen virajlarda bir fark yokken, sağa dönülen virajlarda teybin altındaki hava kanallarından soğuk hava geliyor. Camdan, kapıdan, pencereden kaçan bir hava değil... Direkt klima/havalandırma tesisatı üzerinden aracın içine giriyor, buna eminim. klima/havalandırma çalışmazken de bu soğuk hava girişin yine oluyor. 

Bu bence arac içindeki zehirlenme, havasız kalma durumlarına yönelik bir tür önlem... Ama neden bu kadar psikopat derecede temiz hava üflüyor anlamış değilim. Ayrıca dışarıdan illa ki temiz hava girecek diye bir durumda yok tabiki. 

Bunu araç içi hava dolaşım düğmesini çalıştırarak denemek lazım. bu akşam maça giderken sağlam bir sağ viraj dönücem (tepeüstü, çekmeköy) orada havadolaşımını araç içi konuma getirererk geçeyim oradan. yine bi yerlerimizde yeller esecek mi acaba?

Sokak aralarına dönerkende üflüyor aynı şekilde hızlı olmadan
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O.K ... 

Durum (kabaca) şu şekilde ... öncelikle @Serdar yaman 'ın psikolojik sorunları yok. Yani eleman bir tarafından rüzgar uydurmuyor ya da hayal görmüyor. Mesajı okuduktan sonra Ford'un network'üne ve teknik uyarı listelerine baktım.  Benzer iki ayrı şikayet buldum ... (Polonya ve Amerika) sonra da dönüp sisteme girdikleri notları okudum.

... şöyle.

Öncelikle ACT sistemi (yani klima) servo motorlar ile çalışıyor, yani kullanıcı A/C panelinde bir düğmeye bastığında mekanik hareket yerine servo'lara sinyal gidiyor ... diyelim ki dokunmatik ekran ve/veya klima düğmesi aracılığı ile "ön cama üfle" komutu verdiğinizde servo'lar harekete geçiyor ... yüze ve ayaklara giden klepeler kapanıyor, sıcak/soğuk hava ön cama yönlendiriliyor.

...doğal olarak ön kablo grubunda bol-bol servo soketi ve bağlantısı var. Bu bağlantıların/soketlerin bir kısmı da direksiyon mafsalının yakınından geçiyor. "eğer" Servo soketi yerine tam oturmamışsa ya da kablo tutucu gevşemişse direksiyon mafsalı dönerken servo soketine değiyor olabilir ... doğal olarak da dönüşlerde servo'ya eksik/yanlış bilgi gidiyor.

...ne yapılmalı?

Çözüm aslında basit, direksiyon mafsalının yakınında boşta/gevşek soket var mı? Bakılmalı ... eğer var ise o soket/bağlantı mafsaldan azıcık (burada milimetrelerden bahsediyoruz) uzaklaştırılmalı. Yani servis'e uğranacak ... onlar iki dakikada hallederler.

Servis'e uğrandığında kuZu'nun IDS'e bağlanması ve ACT güncellemesi var mı bakılması da bir başka tavsiye.

...son olarak bu "minik" sıkıntı ile alakalı bayrak/teknik bülten yok ... çünkü sıklıkla yaşanan, genele yayılmış bir problem değil.

Umarım yardımcı olabildim ... şimdiden kolaylar gelsin. 

• Beğen 15
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Mert Yürüyen yazdı:

:)

Bu bence arac içindeki zehirlenme, havasız kalma durumlarına yönelik bir tür önlem...

Oksijen sensörü var arabada. Araç içi çevirdiğinde hava sirkülasyonunu belli bir süre(2dk dan fazla olmadı bende) araç keniliğinden havayı dışarı alacak şekilde klimada ayarı değiştiriyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında o iki şikayet sahibi de muhtemelen bizim Serdar gibi standart üstü iri kıyım araç sahipleri :) araca bindiklerinde bir esneme direksiyon tutuş ve çevirmede ayrı bir esneme olmasından mütevellit bu gevşeme ve hava kaçırma :):))::) kızma Serdar latife :):):)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Mert Yürüyen yazdı:

Tamam aynısı..Bende olan da bu ..

Muhtemelen bu modeller böyle abi :) (belki de sadece otomatikler) 

Bence direksiyonu çevirince kablo grubu vs geriliyor veya aks başından vs hava girip pedal kompartmanı ya da vet ten sağ elimize vuruyor. Ciddi bir sorun olduğunu düşünmediğimden şikayet etmedim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O.K ... 

Durum (kabaca) şu şekilde ... öncelikle @Serdar yaman 'ın psikolojik sorunları yok. Yani eleman bir tarafından rüzgar uydurmuyor ya da hayal görmüyor. Mesajı okuduktan sonra Ford'un network'üne ve teknik uyarı listelerine baktım.  Benzer iki ayrı şikayet buldum ... (Polonya ve Amerika) sonra da dönüp sisteme girdikleri notları okudum.
... şöyle.
Öncelikle ACT sistemi (yani klima) servo motorlar ile çalışıyor, yani kullanıcı A/C panelinde bir düğmeye bastığında mekanik hareket yerine servo'lara sinyal gidiyor ... diyelim ki dokunmatik ekran ve/veya klima düğmesi aracılığı ile "ön cama üfle" komutu verdiğinizde servo'lar harekete geçiyor ... yüze ve ayaklara giden klepeler kapanıyor, sıcak/soğuk hava ön cama yönlendiriliyor.
...doğal olarak ön kablo grubunda bol-bol servo soketi ve bağlantısı var. Bu bağlantıların/soketlerin bir kısmı da direksiyon mafsalının yakınından geçiyor. "eğer" Servo soketi yerine tam oturmamışsa ya da kablo tutucu gevşemişse direksiyon mafsalı dönerken servo soketine değiyor olabilir ... doğal olarak da dönüşlerde servo'ya eksik/yanlış bilgi gidiyor.
...ne yapılmalı?
Çözüm aslında basit, direksiyon mafsalının yakınında boşta/gevşek soket var mı? Bakılmalı ... eğer var ise o soket/bağlantı mafsaldan azıcık (burada milimetrelerden bahsediyoruz) uzaklaştırılmalı. Yani servis'e uğranacak ... onlar iki dakikada hallederler.
Servis'e uğrandığında kuZu'nun IDS'e bağlanması ve ACT güncellemesi var mı bakılması da bir başka tavsiye.
...son olarak bu "minik" sıkıntı ile alakalı bayrak/teknik bülten yok ... çünkü sıklıkla yaşanan, genele yayılmış bir problem değil.
Umarım yardımcı olabildim ... şimdiden kolaylar gelsin. 

Bi baktıracam abi teşekkürler
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, H. Cenk yazdı:

Tamam aynısı..Bende olan da bu ..

Muhtemelen bu modeller böyle abi :) (belki de sadece otomatikler) 

Bence direksiyonu çevirince kablo grubu vs geriliyor veya aks başından vs hava girip pedal kompartmanı ya da vet ten sağ elimize vuruyor. Ciddi bir sorun olduğunu düşünmediğimden şikayet etmedim. 

aynen...

bu hafta bir uğrayacaktım servise arka sağ amortisörü göstermek için ama benim servise geleceğimi duyan @Kaan Yagizer bütün servisi kapatmış! randevu alınmıyor, tadilat mı ne varmış... ya da ben gelmeyeyim diye herkes ağız birliği yapıyor :smiley2k:

bir ara gittiğimde söylerim, canları isterse bakarlar istemezse bakmazlar, çok da önemli değil... Ama sevgili serdar yaman kardeşimiz arabaya takmış durumda olduğu için satacak yer arıyor :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.