Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus'uma Araç Kamerası / Shark Anten / Drl Led / Atlet Kılıf

Önerilen Mesajlar

2 saat önce, Muhammed E. yazdı:

Peki. Eğer uzaktan kumanda ile yanması yapılabilirse hangi sigortaya bağlandığını bize de bildirirseniz sevinirim :) Forumda Anıl bey de aynı şeyi istiyordu, olursa çok güzel olur.

Tabi ki hocam gelişmeleri buradan paylasirim. InsAllah olur 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

06.01.2017 - 00:49 tarihinde, Muhammed E. yazdı:

Merhaba. DRL montajı yaptınız mı hocam? Yapmadıysanız yardımcı olabilirim :) Elektrikçiye faln gerek yok çok basit...

muhammed bey selamlar

aracınızı gördüm, drl montajını siz mi yaptınız. bende almak istiyorum. sizde aliexpressten felan mı aldınız.

montajı konusunda bilgi istesem mümkün müdür?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Serkan Ac. yazdı:

muhammed bey selamlar

aracınızı gördüm, drl montajını siz mi yaptınız. bende almak istiyorum. sizde aliexpressten felan mı aldınız.

montajı konusunda bilgi istesem mümkün müdür?

Merhaba Serkan bey. Montaj ve diğer sorularınız hakkında konu açmıştım buyrun:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
Hayır olmadı. Tam tersi gayet iyi daha da çekim gücü arttı diyebilirim.

Mesut Bey anteni sipariş vermiştim geldi ama orijinal anteni sökemedim bir türlü :) çok zorlamak da istemedim elimde kalır diye korktum. Nasıl çıkıyoruz onu acaba? Çeviriyor muyuz? Yoksa tırnak falan mı var?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, Muhammed E. yazdı:

Mesut Bey anteni sipariş vermiştim geldi ama orijinal anteni sökemedim bir türlü :) çok zorlamak da istemedim elimde kalır diye korktum. Nasıl çıkıyoruz onu acaba? Çeviriyor muyuz? Yoksa tırnak falan mı var?

Hocam çeviriniz kolayca çıkar ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, Mesut Kibar yazdı:

Hocam çeviriniz kolayca çıkar ?

Çevirdim biraz baktım oynmaıyor kırmayayım diye korktum :) Zorlayalım bakalım. Teşekkürler...

Kamera için elektriği sigortadan alabildiniz mi? Benim de ayna kamera var onun elektriğini lpg taktırırken elektrikçiye dedim sigoradan aldı ama araba çalışmadıkça elektrik gelmiyor, ben çakmaklıktaki gibi aracı kumandadan açınca elektrik gelsin kamera açılsın istiyorum. Zaten açılması 30sn falan sürüyor, android bi cihaz o yüzden çakmaklık gibi erken açılan, aracı kilitledikten sonra da 15dk mı ne kadar bekliyorsa o kadar elektrik gelen bir yer arıyorum. Nereye nasıl bağlamalıyım? Fikriniz var mı?

Muhammed E. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 saat önce, Muhammed E. yazdı:

Çevirdim biraz baktım oynmaıyor kırmayayım diye korktum :) Zorlayalım bakalım. Teşekkürler...

Kamera için elektriği sigortadan alabildiniz mi? Benim de ayna kamera var onun elektriğini lpg taktırırken elektrikçiye dedim sigoradan aldı ama araba çalışmadıkça elektrik gelmiyor, ben çakmaklıktaki gibi aracı kumandadan açınca elektrik gelsin kamera açılsın istiyorum. Zaten açılması 30sn falan sürüyor, android bi cihaz o yüzden çakmaklık gibi erken açılan, aracı kilitledikten sonra da 15dk mı ne kadar bekliyorsa o kadar elektrik gelen bir yer arıyorum. Nereye nasıl bağlamalıyım? Fikriniz var mı?

Hocam anten çevirmeli zaten ben hic zorlamadan cikardim. antenin zemin kısmı sökülmeyecek üst çubuk kısmını cevirerek cikardiniz mi tamam... 

Kamerayi cakmakliktan kullanmaya devam ediyorum şimdilik aliexpresten çevirici siparişi verdim kamera icin onu bekliyorum. Sonra firsatini bulduğum anda gündüz drl ile kamerayi sigortaya montaj yaptirmayi düşünüyorum. 

Ayna kamera nasil memnun musunuz. Kullanışlı mi? Tavsiye eder misiniz?

Ayrıca elektrikci sigortalari kontrol edip bulamıyor mu ki kumandadan acilinca calisacak şekilde ona göre hangi sigortaya baglayacagini.

Montaj islemlerini yaptirirken de foto ve video cekip kaydetmeyi ve buradan yayinlamayi paylasmayi düşünüyorum. 

Baska neler yaptiniz arabaya hocam fikir alisverisinde bulunalim sürekli... Ben yaptikca paylasirim.

Mesut Kibar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Mesut Kibar yazdı:

Hocam anten çevirmeli zaten ben hic zorlamadan cikardim. antenin zemin kısmı sökülmeyecek üst çubuk kısmını cevirerek cikardiniz mi tamam... 

Kamerayi cakmakliktan kullanmaya devam ediyorum şimdilik aliexpresten çevirici siparişi verdim kamera icin onu bekliyorum. Sonra firsatini bulduğum anda gündüz drl ile kamerayi sigortaya montaj yaptirmayi düşünüyorum. 

Ayna kamera nasil memnun musunuz. Kullanışlı mi? Tavsiye eder misiniz?

Ayrıca elektrikci sigortalari kontrol edip bulamıyor mu ki kumandadan acilinca calisacak şekilde ona göre hangi sigortaya baglayacagini.

Montaj islemlerini yaptirirken de foto ve video cekip kaydetmeyi ve buradan yayinlamayi paylasmayi düşünüyorum. 

Baska neler yaptiniz arabaya hocam fikir alisverisinde bulunalim sürekli... Ben yaptikca paylasirim.

Bugün montajı yaptım hocam :) Çok güldüm kendime. Ben o anten kısmını çıkardım zaten de o kalan kısmı da komple sökmeye çalışıyordum :D Meğer gerek yokmuş dediğiniz gibi. Taktım güzel oldu bakalım.

Çevirici derken nasıl bir şey? Ne amaçla hocam? İnanın daha önceki araçlarımdan deneyimim burada forumdaki arkadaşlar birçok elektrikçiden daha bilgili. Kesin şuradan demedikçe ben pek elektrikçiye götürme taraftarı değilim. Yani en azından bizim buralarda öyle :)

Benim ayna Android ayna kamera şu:
https://tr.aliexpress.com/item/HD-Rearview-Mirror-Automobile-Data-Recorder-Android-Navigation-Rear-View-Camera-5inch-Car-DVR-Camera-For/32785779272.html

Ben yaklaşık 3 yıldır falan kullanıyorum. Her araca da uyumlu, aynaya üstten cırt ile tutturuluyor. Sırf büyük ve geniş açılı aynası için bile kullanılır yani :) Tek sıkıntısı söylendiği gibi dahili bataryası yok, artık şarj 30sn bile gitmiyor, araç elektriği kesince gidiyor. Bir de bir türlü IGO  navigasyon yükleyemedim buna. sys dosyasını ne ayaptımsa uyumlu bulamadım. Yani sadece ön kamera kayıt için kullanıyorum. Kayıt kalitesi de 720p ve 1080p var, içerisinde bir de 32GB hafıza kartı attım yaklaşık son 20 saati falan kaydediyor, sondan başlayıp siliyor.

Başka öyle farklı kayda değer bir montaj yapmadım henüz.

Kapı altı ford logosu almıştım eğer düşünürseniz: http://prntscr.com/e6ne4j

Sibop kapakları aldım Türk Bayraklı: http://prntscr.com/e6negb  v

http://prntscr.com/e6ner0

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Viofo A119'u bende yaklaşık 3-4 aydır kullanıyorum. Aletin çakmaklık uçlarına kablo lehimledim.Daha sonra bu kabloları kolçağın önündeki çakmaklığı sökerek çakmaklığa gelen kablolara bağladım.Bağlarken artı ve eksi kutuplara dikkat etmek lazım.Daha sonra aletin usb kablosunu kabloyu önce gözükmücek şekilde torpidonun oraya ordanda sağ direkteki fitilin içinden tavana ve ordanda sensörlerin oraya çektim.Şu anda hiçbir yerde kablo görünmüyor.Kumandadan arabanın kilidini açtığımda kamerada açılıyor.Arabayı kilitledikten 15 dk sonrada kendi kapanıyor.

20170209_180552.jpg

20170209_180848.jpg

20170209_180837.jpg

20170209_180705.jpg

20170209_180751.jpg

Çakmaklığın olduğu panel biraz sertçe çekince çıkıyor komple.Oraya gelen kablolardan elektrik aldım.

20170209_181542.jpg

Mehmet Çallı tarafından düzenlendi
Fotoğrafları yeniden düzenledim.
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Viofo A119'u bende yaklaşık 3-4 aydır kullanıyorum. Aletin çakmaklık uçlarına kablo lehimledim.Daha sonra bu kabloları kolçağın önündeki çakmaklığı sökerek çakmaklığa gelen kablolara bağladım.Bağlarken artı ve eksi kutuplara dikkat etmek lazım.Daha sonra aletin usb kablosunu kabloyu önce gözükmücek şekilde torpidonun oraya ordanda sağ direkteki fitilin içinden tavana ve ordanda sensörlerin oraya çektim.Şu anda hiçbir yerde kablo görünmüyor.Kumandadan arabanın kilidini açtığımda kamerada açılıyor.Arabayı kilitledikten 15 dk sonrada kendi kapanıyor.

Çakmaklığın olduğu panel biraz sertçe çekince çıkıyor komple.Oraya gelen kablolardan elektrik aldım.

Teşekkürler Mehmet Bey. O benim de aklıma geldi de işte çakmaklığın oradan kablo çekmektense aynı çakmaklığın sigorta kutusunda bi çıkışı vardır galiba orayı düşündüm ama bulamadık bir türlü. Olmadı sizin yolu uygulayacağım artık.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Muhammed E. yazdı:

Teşekkürler Mehmet Bey. O benim de aklıma geldi de işte çakmaklığın oradan kablo çekmektense aynı çakmaklığın sigorta kutusunda bi çıkışı vardır galiba orayı düşündüm ama bulamadık bir türlü. Olmadı sizin yolu uygulayacağım artık.

Doğru diyorsunuz çakmaklığın sigorta kutusunda çıkışı var.Hatta araç kitapçığındaki sigorta şemasına bakarsanız orada yazıyordur hangi göz olduğu.MK3(yani bizim Focus 3'lerde) F61 nolu sigortanın çakmaklık olduğu yazıyor.Sizinkide aynımıdır bilmiyorum.Ama ben sigorta kutusunun oraya pek müdahale etmek istemedim.Başka kablolara zarar vermemek adına.Çakmaklıktan elektrik alması çok basit oldu.Kameranın montajı,kabloları çekmem vs. 1 saat sürmedi bile.Hem elektrikçiye para vermemiş oldum hemde el emeği göz nuru oldu.Tabi olayın birde düzgün işçilik kısmı var.Bu tür işlerde sanayide ustalar pekte titiz çalışmıyor.Söküp takarken biryerleri zedeliyor,çiziyor veya kırıyor.Düzgün usta bulmak zor açıkcası.Mümkün mertebe kendi işimi kendim görüyorum :fikir:

Mehmet Çallı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce sigorta kutusundan kamera için elektirik aldım
Size tavsiye etmem nedeni ise. Sigorta kutusundan alınan elektirik çakmaklık için dahi olsa arabayı 15 dakika sonra uyku moduna geçirmiyor ve akü bitiyor
En güzeli sağ yolcu tarafındaki kapağı çıkartıp ordaki çakmaklık kablosunu bulmak ya da yapıldığı gibi bir şekilde çalmaklıktan direk hat çekmek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sigorta kutusunda 61 numara çakmaklık baktım ve benim tüp taktırırkenki elektrikçi de sigorta kutusunda 86 numaradan almış sanırım elektriği. Orada 2 kablo var ama başka renk daha. Acaba tüpün vitesin oraya taktıkları tuşuna falan mı gidiyor ki?

F86 10A
Güvenlik sistemi kumanda modülü. Yolcu sınıflandırma sistemi.

Neyki bu?

Yolcu Sigorta kutusu:
PHOTO_20170210_125242.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.