Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Bu Nedir? (boya/vernik/?)

Semih O.

Önerilen Mesajlar

Ahşap bir malzeme için boya uygulaması yapmak niyetindeyim. İngilizce olarak epeyce kaynak var sağolsunlar. Benim cehaletim ya da konuya uzaklığımdan olabilir ama, finishing ya da parlatmayı aşağıda göstereceğim ürün ile yapıyorlar genelde. Kelime karşılığı lake. Ama bu nedir tam olarak, bizdeki muadili neye tekabül ediyor? Vernik midir? Bakkala gitsem ne diye isteyeceğim bunu? Bi kısa kemıl bi de ne diyeceğim? 

Mesela ürün şu

https://www.amazon.com/Rust-Oleum-1906830-Lacquer-Spray-11-Ounce/dp/B0009XCKGA/ref=sr_1_1?s=hi&ie=UTF8&qid=1481314042&sr=1-1&keywords=Lacquer

IMG_0276.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selam :) şimdi ilk tavsiyem yabancı kaynaklardan boya/vernik araştırması boşuna yapma bence çünkü hiç bişeyin tam karşılığı yok. O gösterdiğin ürün lake boya nın spreye konulmuş hali gibi bişey ama onu uygulamak gerçekten çok zor inanılmaz hata belli eden bir boya ve profesyonel makineyle kullanılır. Bazı markaların ona benzeyen hem boya hem vernik dedikleri şeyler var ama düzgün sonuç çıkacağını sanmıyorum :). Birde nasıl bir sonuç istiyosun bilmiyorum ama o boyalar ahşap dokusunu belli etmeyen tamamen kapatıcı boyalardır.  Sen ahşabın hangi ağaç olduğunu, şuan üzerinde bir uygulama olup olmadığını, içerdemi dışardamı kullanılacağını falan yazarsan yardımcı olabileceğime inanıyorum :)

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Yalın Gündüz heh, süper oldu istediğim zemine geldik aslında.

Şöyle ki, elektro gitar boyayacağım abi. Kasasında türlü vuruklar olan eski bir gitar. Sahibi çok hor kullanmış lüzumlu lüzumsuz delikler açmış vs. Ben de yenileme yapayım dedim gittim manyetiklerini, potanslarını, köprüsünü, pickguardını vs. aldım. Şimdi benim de yeni vida delikleri açmam gerekecek, eskileri zaten oldukça sorunlu iyice rezil olacak alet.

Neyse sadede geliyorum. Ben de dedim ki, güzelce zımparalayıp, ahşap macunu atayım, Bir güzel boyayayım. Hali hazırda gövde boyalı olduğu için ağaç için bir şey söylemek zor (çok da anlamam ama), ama vuruklardan falan tahminim akçaağaç olabileceği. Ben zımparadan sonra sprey ya da makineyle astar boyası, akrilik boya ve vernik şeklinde kapatırım diye düşünüyordum ama artık seni dinliyorum hocam :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:) olay gitar olunca aslında çok bi fikrim yok ama ahşabın bir önemi kalmadı o tarz boyalarda çünkü komple kapanacak. Mantıklı olan aslında senin söyledipin gibi astar boya vernik sıralaması ve bunların aralarında ince zımpara yapmak. Eger finishing boya diye satılan boyaları alırsan onlar vernikli boya oluo ve hatayı daha çok gösteriyo o yüzden onları tavsiye etmem. (Mat olanlar daha çok hata belli ediyo) Genel olarak akril sprey yapmak kolay değil ama polisanınkini kullanmıştım fena deil gibiydi. Vernikte yine polisan olabilir ama renklendiricili olmayanı olması lazım. Valla çok yardımcı olamadım kusura bakma :) ben genelde ahşap dokusunu belli edecek renklendirici ve daha doğalımsı koruyucu şeyler kullandım :) bu durum biraz farklı tabi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...

@Yalın Gündüz polisan'ın parlak siyah ve parlak sprey verniğini kullandım. Verniğe kadar herşey iyi gidiyordu. Ama verniği attıktan 2-3 gün sonra bile parmak izi kalıyor abi, nasıl saçmalıktır anlamadım. Şimdi tekrar zımparaya girişeceğim mecbur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Semih O. yazdı:

@Yalın Gündüz polisan'ın parlak siyah ve parlak sprey verniğini kullandım. Verniğe kadar herşey iyi gidiyordu. Ama verniği attıktan 2-3 gün sonra bile parmak izi kalıyor abi, nasıl saçmalıktır anlamadım. Şimdi tekrar zımparaya girişeceğim mecbur.

Demekki tam kurumuyor. Ya da verniği kalın kullandığın için olabilir

Süleyman Ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Semih O. yazdı:

Abi bir kaç kat attım ama 3 gün su bazlı vernik için uzun bir süre bence.

yalını dürttüm müsait olunca bakar.

benzer bir şey banada olmuştu polisanın renklendiricisinde. Benim huyumdur kalın kalın sürerim, aceleden de katlar arasında yeteri kadar beklemedim heralde günlerce yapış yapış kaldı.

Polisanın muhteşem bir müşteri hizmetleri vardı, aradım dedim böyle böyle. Ürünün parti nosunu filan aldı ileticem dedi. Sonra ankaradan yetkili bi abi aradı kalın ve altıda yaş olduğu için olduğunu tahmin ediyorum, bi kaç gün daha geçmezse gelip yerinde bakarım dedi. Sonra kendisi kurudu :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yalını dürttüm müsait olunca bakar.
benzer bir şey banada olmuştu polisanın renklendiricisinde. Benim huyumdur kalın kalın sürerim, aceleden de katlar arasında yeteri kadar beklemedim heralde günlerce yapış yapış kaldı.
Polisanın muhteşem bir müşteri hizmetleri vardı, aradım dedim böyle böyle. Ürünün parti nosunu filan aldı ileticem dedi. Sonra ankaradan yetkili bi abi aradı kalın ve altıda yaş olduğu için olduğunu tahmin ediyorum, bi kaç gün daha geçmezse gelip yerinde bakarım dedi. Sonra kendisi kurudu [emoji4]

Sağol Ozan. Bence sorun sabırsızlık. Bir an önce bitsin diye oluyor [emoji3]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.