Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Mk3 ön Cam Rezistansı

Gökhan UÇAR

Soru

Arkadaşlar merhaba. Aracım 2012 focus titanium. Ön camda rezistanslı. Yaklaşık 3 ay önce ön camda çatlak olduğu için kaskodan orijinal olarak yetkili serviste cam değişildi. Faturada fiyatıda 2500 TL civarındaydı. Sorunsuz şekilde kullanmaktaydım ( buğulanma vs.. olmadı hiç ). Bugün cam buz tutmuştu bi çalıştırayım dedim ve camın orta kısmında buz parçası kaldı. Yani camın tam orta kısmına rezistans koymamışlar. Eskisinde vardı diye hatırlıyorum. Doğal olarak o kısımda buz olduğu için silecek çalıştırıp silemiyorum, zarar görüyor silecek. Ortasında olmaması normalmi veya sizde durumlar nasıl arkadaşlar ?? 

IMG_0814.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Isıtmalı ön camlar iki hattan besleniyor. Hattın bir tanesi camın sağ tarafını, diğer taraf sol tarafını ısıtıyor. Doğal olarak tam orta noktada resistance olmuyor. Ancak komşu resistanslar orayı da gayet iyi eritiyor.

Yani bence camda sorun olduğunu düşünmekte haklısınız çünkü benim araçta da ısıtmalı cam var ve buz her yerde aynı anda eriyor, ortası sonradan erimiyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Murat Kavuk yazdı:

Isıtmalı ön camlar iki hattan besleniyor. Hattın bir tanesi camın sağ tarafını, diğer taraf sol tarafını ısıtıyor. Doğal olarak tam orta noktada resistance olmuyor. Ancak komşu resistanslar orayı da gayet iyi eritiyor.

Yani bence camda sorun olduğunu düşünmekte haklısınız çünkü benim araçta da ısıtmalı cam var ve buz her yerde aynı anda eriyor, ortası sonradan erimiyor.

Evet Murat abi. Eskisinde aynı anda tüm camda erime oluyordu. Bunda sağ ve soldan başlayarak ortaya doğru geldi ve orta kısım öylece kaldı. Otomatik olarak kendisini kapattı cam ısıtma, tekrar açtım ve yol boyunca o kısımı eritemedi. Önceki yılki fotoğrafı buldum şimdi, eski cama ait olanı. Camın tamamını açmış :) yarın Sivas daha soğuk olacak. Tekrar deneyip gideceğim servise :(

IMG_0755.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim orjinal camımda da bu şekilde ince bir çizgi kalıyordu. 

14 dakika önce, Murat Kavuk yazdı:

Ancak komşu resistanslar orayı da gayet iyi eritiyor.

Sizin dediğiniz gibi durumlar İstanbul gibi havası Sivas'a ve Kastamonu'ya göre daha yumuşak olan yerlerde bu dediğiniz durum mümkün. 

Ancak bu gün kastamonu da sabah arabayı ilk çalıştırdığımda -12 dereceydi. Buz katmanı o kadar kalın ve sert oluyor ki, cam rezistansının olmadığı yerlerde buz olduğu gibi kalıyor. 

Bence camınızda hiç bir sorun yok. Ortada kalan buz çizgisinin sebebi tamamen oradaki boşluktan kaynaklı. 1 tel kadar bir boşluk var orada. E haliyle memleketlerimiz de soğuk olduğu için buz tabakası daha ılıman yerlere göre hem daha kalın, hem de daha sert oluyor. Rezistans da o boşluklu kısımları çözemiyor. 

Bu şekilde kalan ince çizgi için önerim ise camdaki buz eridiği zaman silin gitsin. Zaten sileceklerin camı sildiği kısımlar rezistanslı kısımları geçiyor ve silecekler buz ile temas ediyor kenarlarda. E ortadaki küçücük bir yüzeyle de temas ediversin derim ben. Zaten sileceğin ömrü normal de 1 yıl. Hadi diyelim iki yıl kullandınız. Ne olur? Bişey olmuyor. Buzu da silseniz yine bişey olmuyor. 2. yıl sonunda silecekleri değiştirdiğiniz zaman her şey düzeliyor. 

--2 dakika sonra eklendi--

İlk resimdeki sıcaklığı göremiyorum ama ikinci resimde (yani geçen yıl dediğiniz resimde) sıcaklık 0 dereceymiş.

Bu gün daha soğuksa bahsettiğiniz durum normal diyorum ben. 

Benim camımda da buzların çözülmesi kenarlardan başlayıp ortaya doğru gidiyordu.

--4 dakika sonra eklendi--

Bu arada internetten baktığımda sivasın bu geceki sıcaklığının -6 derece olduğunu da gördüm. 

Durum yine bana normal geliyor. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Buzlanmanın kısmi çözülmesiyle ilgili bende hiç sorun yaşamadım bu zamana kadar. Hatta arabamın en sevdiğim  özelliklerindendir cam ısıtma. İstanbul 'da , denize yakın yerlere nazaran daha sert kışın yaşadığı Başakşehirde yaşıyorum (Fotoda görünmeyen Focus benim örneğin). Geçtiğimiz kış -8-9 gördüğüm sabahlarda dahi elimi cama sürmeden 1 dakika da yola çıkmanın zevkini yaşıyorum. Komşular önce motoru sonra fanı ısıtıp ellerindeki aletleriyle camı kazıyana kadar herhalde 7-8 km yol alıyorumdur.

IMG_3206.JPG

arif tüysüz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Ümit Vaysaloğluhocam maşallah çok detaylı incelemişsin :) Eskinin cam fotoğrafını bulamadım ama eskisindeki aradaki boşluk daha az gibi geliyor bana. Az olduğu için boş kalan kısımda sağ ve soldaki ısıtma tellerinin etkisiyle açılmaktaydı. Şimdiki camda bu boşluk daha fazla. Ama Ford'dan parça numarasına göre orijinal olarak geldi. Faturası falan hepsi mevcut. Aradaki boşluk fazla olduğu için, orta boşluğu yandaki teller ısıtamıyor gibi geldi.

Silecek olarak her yıl yeniliyorum. Konu dağılmasın ama markasınıda söyleyim fiyatı çok ucuz çünkü şiddetle öneiririm. Hepsiburada'dan RBW alıyorum 12,5 TL olması lazımdı :) Çok ta memnunum ucuzda sürekli yenileyerek aynı kaliteyi her yıl alıyorum. Ama bugün ortada kalan kısımın özellikle alt tarafını silecek çıkaramadı. Sana zahmet aracındaki orta boşluk kısmını fotoğraflayıp ölçebilirsen, benimki ile karşılaştırabiliriz. Konuyu kapatırız sonra :D 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Servet Ö. yazdı:

Camda rezistans olmayan yer yok diye biliyorum. Bendede birkac cizgi haline geldi cozemedigi yerler, sonra garantiden degisti. Bu kis denemedim ve ortada rezistans var mi yokmu kontrol etmedim. Bakar soylerim.

Tamam servet hocam sana zahmet sende bir bakabilirsen iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Hasan EKİN hocam bizde yazın serinliği yaşıyoruz :) şaka bir yana kışın özleniyor sıcak yerler şanslısınız :) 

Bu arada iki rezistans arası boşluğu ölçtüm ve fotoğrafladım. Yaklaşık 0.4-0.5 cm'lik bir boşluk var. Sizlerde de durum aynıysa no problem :) IMG_0836.JPG

Gökhan UÇAR tarafından düzenlendi
Yazım hatası
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
12/6/2016 - 13:36 tarihinde, Gökhan UÇAR yazdı:

Tamam servet hocam sana zahmet sende bir bakabilirsen iyi olur.

Cam degismeden onceki durum nasildi bilmiyorum ama suan ortada ince bir cizgi seklinde bir alanda rezistans yok. Buzlandigi zaman bakalim o kisimdaki buzu eritebilecek mi bakicaz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
06.12.2016 - 13:16 tarihinde, Gökhan UÇAR yazdı:

Sana zahmet aracındaki orta boşluk kısmını fotoğraflayıp ölçebilirsen, benimki ile karşılaştırabiliriz.

Malesef benim cam orjinal olmadığı için şu an arada herhangi bir boşluk yok galiba.Hemde çok cacık teller döşemişler, düm düz aşağıya doğru iniyor. Seyrek ve kıvrımlı olmdığı için çözmüyor. Ben de basıyorum cam suyuna, eritiyorum. Ha bu ara camı karton vb bir materyalle kapatıyorum. Hiç sıkıntı yaşamıyorum. :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

İlginize teşekkür ederim arkadaşlar. Ortadaki boşluk standart çıktı. Camın tam erimemesini de don tutma şekliyle alakalı olduğunu anladık. Örnek attığım fotoğrafta buz tutma şekli kar simgeli ( * ) olduğu için, boşlukta kalan kısımın çözülmesi zor oluyor. Tam buz tuttuğunda açılması daha kolay oldu. 

Konuyu kapatabiliriz. Teşekkürler herkese :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.