Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Hız Sabitleme Ekonomik Mi?

Serkan erden

Soru

merhaba arkadaşlar; aklıma takılan soruyu sizinle paylaşmak istedim,diyelimki otobanda 120 km hız ile gidiyoruz, hız sabitleme açık değil, rampa aşağı 3-4 km yol var. ayağımızı gazdan çekince motor gücü ve eğim ile araç yakıt harcamadan rampayı iniyor. hız sabitleme açık olsaydı durum aynımı olacaktı yoksa motor yakıt ile beslenmeye devammı edecekti?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Yokuş aşağı araç 119 bile olsa cc gaz verir. 120 de keser.

MK2 imde, bu pozisyonda cc arabada silkeleme etkisi yaptırıyor ve konfor bozuyordu. Yokuş aşağı yolda bile hızı tutturmak için gaz verip çekiyordu. MK3 de daha "yumuşak" gaz veriyor yokuş aşağı.   

Ben motor freni yaptıracak kadar yokuş aşağı yolda isem cc yi devre dışı bırakıyorum. Genelde cc yi, yasal limit olan, 130 a ayarlıyorum. Yokuş aşağı motor freni ile 128 le gidecekse araba cc ona ilave yakıt pompalayıp 130 a getirmeye çalışıyor. 2 km hızlı gidicem diye yokuş aşağı gazlamak, işte bütün mesele bu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

CC'nin çalışma mantığı, hız < set değer ise gaz ver, değilse verme şeklinde. Yani yokuş aşağı iniyor olsanız dahi sürtünmeden dolayı yavaşlıyorsanız cc gaz verecektir. 

Ekonomi kısmı size kalmış yani.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Konudan farklı olarak örneğin hız'ı 120' ye sabitlediğinizde, yokuş yukarı çıkarken araç fazla yakıt yakıyor. Bence yakıt tüketiminin de hesaba katıldığı hız kontrol sistemi olmalı. Örneğin 120'ye ayarlanan bir araba yokuş yukarı giderken yakıt tüketimini azaltmak için 110'a kadar düşmesine müsaade edecek. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Cruise Control yakıt tüketiminden çok "konfor" amaçlıdır. Ya da şu şekilde ifade edeyim ... karıncanın belini incitmeden gaza basmayı bilen şoför "cc" den daha iyi tüketim sonuçlarına ulaşabilir. İşin dibinde "cc"nin amacı özellikle şehirler arası yollarda (otoban) sürücüye kısmi hareket serbestisi sağlamak, hız limitlerini geçmesini engellemek ve konfor sunmaktır.  

Limitörü değilse de "cc"yi sıklık ile kullanırım, oldukça yararlı ... neredeyse sevilesi bir ekipman olduğunu da düşünmekteyim.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Kaan Yagizer yazdı:

Cruise Control yakıt tüketiminden çok "konfor" amaçlıdır. Ya da şu şekilde ifade edeyim ... karıncanın belini incitmeden gaza basmayı bilen şoför "cc" den daha iyi tüketim sonuçlarına ulaşabilir. İşin dibinde "cc"nin amacı özellikle şehirler arası yollarda (otoban) sürücüye kısmi hareket serbestisi sağlamak, hız limitlerini geçmesini engellemek ve konfor sunmaktır.  

Limitörü değilse de "cc"yi sıklık ile kullanırım, oldukça yararlı ... neredeyse sevilesi bir ekipman olduğunu da düşünmekteyim.

Hele birde adaptifse... tadından yinmez.

Hele bir de DSG li golf deki gibi 0 - 160 arası.."follow to stop" özellikli ise kaymaklı kadayıf..  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Cem Boneval yazdı:

Giderek sizlere otonom araç gerekliliğini daha çok düşünür oldum. 

...otonom ruLLaz :rocks:

Hayal etsene, arka koltuğa yayılmışsın ... önünde masa açık, kahvaltı edip haberleri okurken işe gidiyorsun. Ya da tersi ... bütün gün kafan olmuş kazan. Arabaya binip "Eve gidelim" diyorsun, sen uyuklarken (bkn.horlamıyorum...gözlerimi dinlendiriyorum) kuZu eve gelmiş, otomatik olarak park etmiş. Biz bu duruma kısaca -kebap- diyoruz.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Kaan Yagizer yazdı:

karıncanın belini incitmeden

Hahahah bayılırım bu lafa... :) 

Konu ile ilgili olarkata: CCkullanınca bende de yakıt tüketimi düşüyor şehirler arasında. Sınırlayıcıyı sevmiyorum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.