Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Hız Sabitleme Ekonomik Mi?

Serkan erden

Soru

merhaba arkadaşlar; aklıma takılan soruyu sizinle paylaşmak istedim,diyelimki otobanda 120 km hız ile gidiyoruz, hız sabitleme açık değil, rampa aşağı 3-4 km yol var. ayağımızı gazdan çekince motor gücü ve eğim ile araç yakıt harcamadan rampayı iniyor. hız sabitleme açık olsaydı durum aynımı olacaktı yoksa motor yakıt ile beslenmeye devammı edecekti?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Şehirlerarasında, mümkün olan her yerde kullanırım cc'yi. Uzun yol + Dizel Mondeo + CC, inanılmaz konfor ve keyif sunuyor. Yakıt tüketiminin görece düşük olmasında, bunun da çok faydasını gördüğümü düşünüyorum :)

Bu kombinasyonun üstüne Otomatik vites + Adaptive cc fikrini destekliyorum.

Artı olarak, "proaktif cc" gibi bir fikir geliyor aklıma. Şöyle ki, yol ileride yokuş yukarı devam ediyorsa, önceden gaza cc tarafından bir tık yüklenmek sureti ile, yokuşun daha seri çıkılması sağlanabilir. Böylece yokuşun başındaki yığılma ve yakıt pompasına yüklenme giderilebilir.

Aynı şekilde, yol ilerde yokuş aşağı devam ediyorsa, biraz geriden cc tarafından gaz bir tık azaltılarak yine yakıt tasarrufu sağlanabilir ve gereksiz hızlanma engellenmiş olur.

İlerideki yolun nasıl olduğunu anlamak için, sensör + kamera + gps entegrasyonu ile bir birliktelik sağlanabilir belki. Bu kısmını ford mühendislerine havale ediyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Eğer "top speed" gidilebilecek bir yoldaysam (bkn:Almanya vb otobanlar) CC ye varım :)

Cık değilse @Cem Bonevalabiye katılıyorum...

Top speed'de CC çalışmıyor, max 180kmh

Ben uzun yolda epey bi kullanıyorum CC yi. Arabayı üzmeden gereği kadar kendisi gazlıyor. Ekonomisinde falanda değilim. Adaptif olmasını yeğlerdim tabi ki. 

--1 dakika sonra eklendi--
05.12.2016 - 19:00 tarihinde, Ergün YILDIZ yazdı:

CC büyük nimet, İsparta'dan Antalya'ya inerken nerdeyse motor freni gibi kullandım malum çok dik rampaları olan bir yol ve gaz fren gaz fren balatalar çok çabuk ısınıp aşınıyor.

Olayın heyecanı kaçmış, ben çok eğleniyorum o inişte, hele çıkışı daha bi keyifli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bir çok kere rampa çıkarken test etim, devir düşürmeden çıkarken CC'den daha fazla yakıyorum.

Bu kruz olayı mükemmel bir şey benim için. Hatta şehir içinde bile kullanırım, gazı elimle verip yer yer km düşürüp yada duraklatıp motor freni ile yavaşlamak. Sanırım benimki psikopatlık.. Diğer sürücüleri bilmem de, CC kesinlikle benden daha yetenekli hiç yoksa 100 km de 1 lt daha ekonomiktir benim kullanımıma göre :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.