Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

“ER-OL
Tamer S.

Bedava Oda Termostatı

Önerilen Mesajlar

2 saat önce, Alperen G. yazdı:

Eveeeet.. Gel gelelim sonuçlara.. Geçen sene Aralık faturam ile bu sene Aralık faturam aynı çok enteresan şekilde.. İkisi de 397 lira.. Bu faturalarda termostat takılı değil..

Geçen sene Ocak faturam 550 TL gelmiş.. Bakınca hatırladım şok olmuştum.. Ve tataaaaa... Bu yılki Ocak ayı faturam 329 TL.

Geçen aya göre 58 TL, geçen yıla göre ise 153 TL azalmış...

Bu fatura döneminde havanın geçen aya göre günün daha uzun bölümlerinde soğuk olması da düşünülürse gayet iyi bir sonuç bence..

Sırf termostatla mı oldu bu iş?

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
1 dakika önce, Alperen G. yazdı:

Yani başka hiçbir önlem almadık.. Sıcaklığı programladım o kadar.

Nası bişi kullandın? Biz de alalım memnunsan diğer konulardada.

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 yıldır COSA akıllı termostat kullanıyorum. Kesinlikle 2 yılda bile parasını çıkardığına eminim. Modülasyon yok evet COSA da ama daha önemlisi şu soru, kombide modüleasyon var mı? Ben kiracıyım ve evimdeki kombinin öyle bir özelliği yok. O yüzden modülasyon benim için önemli değil.

COSA nın en güzel avantajı internet ve android desteği ile başka şehirde bile olsam yola çıkmadan 1 gün önce yükseltiyorum ısıyı sıcacık eve gidiyorum :) Bir sıkıntı olduğunda ısınmadığında uyarı geliyor. Hele de evde küçük çocuğu olanlar için olmazsa olmaz. Şu aralar sabit 24.5 derecede kullanıyorum ;)

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
10.11.2016 - 17:47 tarihinde, Tamer S. yazdı:

190 TL lik faturamda %10 yani 19 TL yi düşürsün diyelim..

Bir yılda kombimin (100 TL ve üzeri) yüksek tüketim yaptığı 7 ayında 19 x 7 = 133 TL avantajım olur.

Ürünün satış fiyatı 475 TL

475 / 133 = 3,5 Yıl da amorti

Aradan 2 yıl geçmiş. Honeywell Y87RF2008+RFG100 termostatın şuanki fiyatı 1000 TL. Zamlı doğalgaz fiyatlarına göre kaç yılda amorti eder? 

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende de Demirdöküm Exacontrol 7 vardı. 7 günlük program yapılabiliyor. Çok faydasını gördüm hem yakıt hem konfor olarak.

Yalnız kablolu modeli alıp salaklık etmişim. 2 kış boyunca termostatı kombi yakınında mutfakta olacak şekilde onu kullandım ancak, mutfak balkonunun çok kullanmamız, ocağın yanması vs. derken daha verimli hale getirmek için Exacontrol 7r kablosuz modele döndüm. Termostatı 315 liraya aldım. Wireless alıcıyı eskiden termostatın olduğu yere koydum, termostatı da yatak odasına taşıdım. Umutluyum 🙂

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

--12 dakika sonra eklendi--

07.10.2018 - 22:36 tarihinde, Erhan Er. yazdı:

Aradan 2 yıl geçmiş. Honeywell Y87RF2008+RFG100 termostatın şuanki fiyatı 1000 TL. Zamlı doğalgaz fiyatlarına göre kaç yılda amorti eder? 

Aşağıdaki hesaplarım doğru ise şu anda 5 yılı geçti maalesef...

Doğalgaz fiyatlarına %45 zam oldu desek. 190 TL lik fatura 275 TL olmuş olur, %10 u 27,5 TL.

27,5 TL x 7 ay = 192,5 TL yıllık avantaj. 

1000 / 192,5 TL = 5,1 YIL 

Tamer S. tarafından düzenlendi

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu yıl benim kirada oturduğum evin bulunduğu yere de doğalgaz geldi. Alt katımda iki bekar öğrenci oturuyor. Muhtemelen tüm odaları yakmazlar. Bende ise 3 bebek var. Isınabilirmiyim bilmiyorum. Ev sahibi demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombi taktırdı. Evi 24-25 derece civarında tutmak için kombiyi hangi dereceye ayarlamalıyım sizce. Pek kombi kullanmadım şimdiye kadar. Oda termostatı almayı düşünmüyorum. Van da 1.5 yıl sürem kaldı çünkü.

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
10 saat önce, Fatih Mehmet USLU yazdı:

Bu yıl benim kirada oturduğum evin bulunduğu yere de doğalgaz geldi. Alt katımda iki bekar öğrenci oturuyor. Muhtemelen tüm odaları yakmazlar. Bende ise 3 bebek var. Isınabilirmiyim bilmiyorum. Ev sahibi demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombi taktırdı. Evi 24-25 derece civarında tutmak için kombiyi hangi dereceye ayarlamalıyım sizce. Pek kombi kullanmadım şimdiye kadar. Oda termostatı almayı düşünmüyorum. Van da 1.5 yıl sürem kaldı çünkü.

Evin belirli odalarına termometre al abi -ne yere yakın ne de çok yukarda olmasın-, deneyerek artık siz bulacaksınız cevabı. Benim de çok tecrübem yok, yakıyoruz ısınıyor işte deyip geçti hep zaman. 😄 

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha detaylı bilgisi olanlar belki benim yanlışımı da düzeltirler ama benim kendimce fikir yürütmem ve kısıtlı bilgim,

Kombinin çok yüksek sıcaklıkta çalışması evin hızlı ısınması açısından faydalı olacaktır ancak birim suyu 50 yerine 60 dereceye çıkarmak için harcanan enerji miktarı artacağından yakıt sarfiyatı doğal olarak artar. Ama ev ve petek dizaynı kötü olunca 70 de yapsanız verimli ısınma gerçekleşmeyebilir. Bu tamamen evin ve peteklerin ısınma kapasitesiyle, petek sayısı ve yalıtımla ilgili. Yani kolay ısınan bir yeri kombiyi harlayarak ısıtmak çok mantıklı değil bence.

Zaten bir çok kombi üzerinde ekonomik sıcaklığı belirten e simgesi benzeri bir sıcaklık ayarı var. Ben genelde bunu tercih ediyorum.  Birleşik kaplara göre hareket edip bütün petekleri yakıyorum. 🙂 Sonuçta ev dışarıdan birçok anlamda izole, bir odanın soğuk olması diğer odalardan ısı kaybı demek. Ama kendi evimde olsaydım termostatik vanayla sistemi desteklerdim. Neyse bundan sonrası termostat yardımıyla ayarlanıyor. Evde olmadığım süreçte sıcaklık 18 derece altına düşmüyor. Termostat yatak odasında 23 dereceye ayarlı ve tahmini yatış saatine yakın kesiyor. Sabah da kalkış saatinden 1-2 saat önce yanıp evden çıkmadan önce tekrar kapanıyor. Yine tahmini geliş saatinden biraz önce yanmaya başlayıp 23 derece civarına ısıtıyor. Hafta sonları ayrı program var vs.

Bu arada yapılan çalışmalarda konfor sıcaklığı yatak odasında 20-21 derece, oturma odasında 22-23 derece olarak belirtilir. Bilinen şeyler ama genel bilgi olarak yazayım. Sıcaklık ölçümü için, tavan yüksekliğine bağlı olmakla beraber, 1.5 metre civarı tercih edilir. Sıcaklık ölçümleri kapı, pencere gibi hava sirkülasyonu olan yerlerden, ocak, fırın, kombi gibi sıcaklık kaynaklarından uzakta yapılır.

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar elimde kullanmakta oldugum bosch trz130 oda termostatı ve hiç kullanmadıgım trz 125 oda termostatları mevcuttur ve satmay düşünüyorum. istediğim  fiyat 150 tl dir ilgilenen olursa bana ulaşabilirsiniz.

uğur özsabır tarafından düzenlendi

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Benzer İçerikler

• Yazan: Ahmet Kara
      Skyactiv-X benzinli motorunu tanıtan Japon üretici Mazda, yüzde 30 daha fazla tork sunan yeni teknoloji sayesinde benzinli araçlarda yaklaşık yüzde 25 yakıt tasarrufu sağlamayı başardı. Dizel motorlar kadar verimli çalışan teknoloji 2019 model araçlarda kullanılmaya başlanacak

Japon otomobil üreticisi Mazda, yeni nesil Skyactiv-X benzinli motorunu tanıttı. Dizel motorlar kadar verimli olduğu belirtilen ve yerini aldığı motora göre yüzde 30 daha fazla tork sunan yeni teknoloji, içten yanmalı motorlar için bir yenilik olarak sıkıştırmalı ateşleme sistemi ile çalışıyor.
             Mazda, 2019 yılındaki araç modellerine yerleştireceği bu ünite ile söz konusu teknolojiyi seri üretim otomobillerinde kullanan ilk marka olacak. 
             Motorun çalışma prensibi dizellerde olduğu gibi, yakıt-hava karışımının yüksek basınç ile pistonlar tarafından sıkıştırılıp ani şekilde yanması üzerine kurulu. Skyactiv-X, mevcut motora göre yüzde 25 yakıt tasarrufu sağlayacak. 
             Yeni motor teknolojisi, aynı zamanda Mazda'nın 2008 yılındaki benzer motorlarına nazaran da yüzde 35-45 daha yüksek verimlilikle çalışıyor.
             Mazda Başkan Yardımcısı Akira Marumoto, Skyactiv-X’in diğer markalara tedarik edilmeyeceğini belirtirken, otomobil dünyasında Mazda'nın bu hamleyle Daimler ve General Motors gibi rakiplerinin önüne geçebileceği konuşuluyor.
             JAPON DEVLERİNDEN FLAŞ KARAR!
             Mazda'nın otomobil motor mühendisliği firması olan AEMSS Başkanı Ryoji Miyashita, bu gelişmeyi "Sektörde çığır açacak bir yenilik." şeklinde yorumladı.
             Japon üretici Mazda, geçtiğimiz günlerde şirket hisselerinin yüzde 5 hissesini açıklanmayan bir fiyat karşılığında Toyota'ya satmış ve ABD'de 1.6 milyar dolar yatırımla da ortak bir fabrika kurma kararı almıştı.
      Kaynak, habertürk

--5 dakika sonra eklendi-- Elektrikli otomobil teknolojisinin ön plana çıkmaya başlamasının yanında bu tarz gelişmeler ne getirecek kestirmesi biraz zor gibi. Gelişmiş ülkelerin fosil yakıtlı araç kullanımını yasaklama tavrı içerisinde olduğu şu günlerde Japon teknolojisinden böyle bir adım gelmesi ne kadar etkileyici olacak süreç içinde göreceğiz. Belirtilen gelişme seri üretim aşamasına geçebilirse dizel araçlar için hazırlanan son beklenenden biraz daha önce gelebilir.
    • Yazan: Hüseyin Hızır YÜKSEL
      Gecen gece sahura yakin yola ciktim.

Arabam agzina kadar yuklu idi.Bilen bilir belen gecidini canavar gibi tirmanirken(canavar diyorum cunku klima acik ve manuel modda aracin cigerini soke soke cikiyorum)birden bire bir ses ve kirmizi ikaz lambasi:yuksek motor sicakligi.hararet ibresine baktim ki tam 120 nin sonunda.aracin bakimlarini aksatmadigim icin suyu falan hic kontrol etmem.sasirdim tabi niye boyle oldu falan diye dusundum.cok mu zorladim diye icimden gecirdim.Neyse cektim saga stop ettim motoru.10 dk bekledim 90 a dustu hararet.tabi bu arada kaputu acmistim ne bir su kaynatma ne bir sey.dondum yoldan 7. viteste rahat rahat eve geldim.

Bu arada en ufak rampada hararet yukseliyor duzlukte tekrar dusuyordu.servise gittim sabah baktilar sorun termostatta cikti.arabam yuklu yolculuk hazirligi oldugu icin servisteki sirayi beklemedim.sanayide 80 tl termostat 40 tl antifiriz ve el emegi vererk halllettim.

boyle bir durumla karsilasacak arkadaslarin dikkatine.
    • Yazan: Özer Öztürk
      Adana'da oto tamircisi olan Doğan, emisyon emilimini azaltan yazılım geliştirdi.
      Adana'da 34 yıldır baba mesleği oto tamirciliği yapan Servet Doğan (45) motorlu araçların zararlı gaz atıklarını azaltan ve yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlayan bilgisayar yazılımı programı geliştirdi.

Doğan, 16 yıldır üzerinde çalıştığı ve 2 binin üzerinde otomobilde denediği "Ekonomiye ve Doğaya Duyarlı Yöntemi (SED)' adını verdiği projenin seri üretimi için devletten yardım bekliyor.

RAPORDA EMİSYON DEĞERLERİ DÜŞTÜ
      Çukurova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü, Otomotiv Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, Araştırma Görevlileri Tayfun Özgür ve Öğretim Görevlisi Mustafa Özcanlı'dan oluşan bilirkişi heyeti de farklı araçlar üzerinde yaptıkları testler sonucu yazılımla ilgili hazırladıkları raporda "Test araçlarına uygulanan SED yöntemi ile karbonmonoksit (CO) ve hidrokarbon (HC) emisyon değerlerinin sıfıra yaklaştığı, dizel motor azot oksit (NOx) değerinde ise yüzde 45.2 gibi önemli bir azalma olduğu, yakıt tüketimlerinin dizel araçta yüzde 8 oranında, benzinli araçta ise yüzde 18 oranında azaldığı tespit edilmiştir." ifadesine yer verdi.

PROJESİNİ NİHAT ERGÜN'E SUNDU
      1989'dan bu yana kendi oto tamir atölyesini işleten Doğan, 16 yıldır üzerinde çalıştığı otomobillerdeki egzoz emisyon gazının etkisini azaltacak yazılım sistemini 2007'de hayata geçirdi.

Ar-Ge desteği için çalışmayı Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'e de sunum yapan Doğan, Bakan Ergün'ün "Tamam arkadaşlarımızı size her türlü desteği versin." dediğini ancak alt kademe bürokratların konuya önem vermediği söylüyor.

ÇALIŞMA SİTEMİNİ ANLATTI
      Yöntemin zararlı egzoz atıklarını azaltarak çevre kirliliğini ciddi ölçüde azaltıp yakıt tasarrufu sağladığını belirten Doğan, "Egzoz emisyonlarını azaltmak için mekanik ve manyetik alanda çalışan bir takım cihazlar denedik. Ama verim alamadık. Enjeksiyonlu, elektronik kontrollü yakıt sistemleri üretildikten sonra bu yazılımı hazırladım. Yazılım bilgilerini aracın o anki konumu ve kullanım şartlarına göre değiştirebilen bir yapay hafıza özelliğinde. Egzozdaki atık sıfıra (0) yakın değerlere gelene kadar bu değişim sürüyor. Araçların donanımına göre ciddi oranlarda yakıt verimi elde ediyoruz. Asıl amacım verimden ziyade çevreye olan katkısı sağlamaktı." diyor.

PROFESÖRE SIRRINI AÇMADI
      Çukurova Üniversitesi Otomotiv Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, oto tamircisi Servet Doğan'ın geliştirdiği yazılımın 'kalıcılığının' olmadığını ileri sürdü. Aydın, şunları söyledi: "İlk yaptığımız testte egzoz emisyon ve yakıt limitleri düştü. Ancak bir ay sonraki ölçümlerde araç tekrar normale dönüyor. Kalıcı olmuyor. Servet Usta, devlet sırrı gibi saklıyor. Ne yaptığını, nasıl yaptığını bilmiyoruz. Kimseye güvenmiyor. Yaptığı işin ne olduğunu bilsek, bilimsel olarak kendisine yardımcı oluruz. Otomobile program yüklediğini belirtiyor. Böyle olsa daimi olur, kendisini sıfırlamaz. Ne yaptığını kimseye söylemediği için biz yardımcı olamıyoruz. Bizden bir destek istemiyor. Destek olabilmemiz için ne yaptığını bilmemiz lazım. Türkiye'nin milyon dolarlık hayati projelerinde hakemlik yapıyoruz, onun sırrını vermiyoruz da onunki mi vereceğiz. Projenin bilimsel bir temele oturması lazım. Belki de küçük hatalar yapıyor. Bize gösterse, beklide bunu görür, düzeltiriz."

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.