Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Bedava Oda Termostatı

Tamer S.

Önerilen Mesajlar

2 saat önce, Alperen G. yazdı:

Eveeeet.. Gel gelelim sonuçlara.. Geçen sene Aralık faturam ile bu sene Aralık faturam aynı çok enteresan şekilde.. İkisi de 397 lira.. Bu faturalarda termostat takılı değil..

Geçen sene Ocak faturam 550 TL gelmiş.. Bakınca hatırladım şok olmuştum.. Ve tataaaaa... Bu yılki Ocak ayı faturam 329 TL.

Geçen aya göre 58 TL, geçen yıla göre ise 153 TL azalmış...

Bu fatura döneminde havanın geçen aya göre günün daha uzun bölümlerinde soğuk olması da düşünülürse gayet iyi bir sonuç bence..

Sırf termostatla mı oldu bu iş?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 yıldır COSA akıllı termostat kullanıyorum. Kesinlikle 2 yılda bile parasını çıkardığına eminim. Modülasyon yok evet COSA da ama daha önemlisi şu soru, kombide modüleasyon var mı? Ben kiracıyım ve evimdeki kombinin öyle bir özelliği yok. O yüzden modülasyon benim için önemli değil.

COSA nın en güzel avantajı internet ve android desteği ile başka şehirde bile olsam yola çıkmadan 1 gün önce yükseltiyorum ısıyı sıcacık eve gidiyorum :) Bir sıkıntı olduğunda ısınmadığında uyarı geliyor. Hele de evde küçük çocuğu olanlar için olmazsa olmaz. Şu aralar sabit 24.5 derecede kullanıyorum ;)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
10.11.2016 - 17:47 tarihinde, Tamer S. yazdı:

190 TL lik faturamda %10 yani 19 TL yi düşürsün diyelim..

Bir yılda kombimin (100 TL ve üzeri) yüksek tüketim yaptığı 7 ayında 19 x 7 = 133 TL avantajım olur.

Ürünün satış fiyatı 475 TL

475 / 133 = 3,5 Yıl da amorti

Aradan 2 yıl geçmiş. Honeywell Y87RF2008+RFG100 termostatın şuanki fiyatı 1000 TL. Zamlı doğalgaz fiyatlarına göre kaç yılda amorti eder? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende de Demirdöküm Exacontrol 7 vardı. 7 günlük program yapılabiliyor. Çok faydasını gördüm hem yakıt hem konfor olarak.

Yalnız kablolu modeli alıp salaklık etmişim. 2 kış boyunca termostatı kombi yakınında mutfakta olacak şekilde onu kullandım ancak, mutfak balkonunun çok kullanmamız, ocağın yanması vs. derken daha verimli hale getirmek için Exacontrol 7r kablosuz modele döndüm. Termostatı 315 liraya aldım. Wireless alıcıyı eskiden termostatın olduğu yere koydum, termostatı da yatak odasına taşıdım. Umutluyum ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

--12 dakika sonra eklendi--

07.10.2018 - 22:36 tarihinde, Erhan Er. yazdı:

Aradan 2 yıl geçmiş. Honeywell Y87RF2008+RFG100 termostatın şuanki fiyatı 1000 TL. Zamlı doğalgaz fiyatlarına göre kaç yılda amorti eder? 

Aşağıdaki hesaplarım doğru ise şu anda 5 yılı geçti maalesef...

Doğalgaz fiyatlarına %45 zam oldu desek. 190 TL lik fatura 275 TL olmuş olur, %10 u 27,5 TL.

27,5 TL x 7 ay = 192,5 TL yıllık avantaj. 

1000 / 192,5 TL = 5,1 YIL 

Tamer S. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu yıl benim kirada oturduğum evin bulunduğu yere de doğalgaz geldi. Alt katımda iki bekar öğrenci oturuyor. Muhtemelen tüm odaları yakmazlar. Bende ise 3 bebek var. Isınabilirmiyim bilmiyorum. Ev sahibi demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombi taktırdı. Evi 24-25 derece civarında tutmak için kombiyi hangi dereceye ayarlamalıyım sizce. Pek kombi kullanmadım şimdiye kadar. Oda termostatı almayı düşünmüyorum. Van da 1.5 yıl sürem kaldı çünkü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, Fatih Mehmet USLU yazdı:

Bu yıl benim kirada oturduğum evin bulunduğu yere de doğalgaz geldi. Alt katımda iki bekar öğrenci oturuyor. Muhtemelen tüm odaları yakmazlar. Bende ise 3 bebek var. Isınabilirmiyim bilmiyorum. Ev sahibi demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombi taktırdı. Evi 24-25 derece civarında tutmak için kombiyi hangi dereceye ayarlamalıyım sizce. Pek kombi kullanmadım şimdiye kadar. Oda termostatı almayı düşünmüyorum. Van da 1.5 yıl sürem kaldı çünkü.

Evin belirli odalarına termometre al abi -ne yere yakın ne de çok yukarda olmasın-, deneyerek artık siz bulacaksınız cevabı. Benim de çok tecrübem yok, yakıyoruz ısınıyor işte deyip geçti hep zaman. ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha detaylı bilgisi olanlar belki benim yanlışımı da düzeltirler ama benim kendimce fikir yürütmem ve kısıtlı bilgim,

Kombinin çok yüksek sıcaklıkta çalışması evin hızlı ısınması açısından faydalı olacaktır ancak birim suyu 50 yerine 60 dereceye çıkarmak için harcanan enerji miktarı artacağından yakıt sarfiyatı doğal olarak artar. Ama ev ve petek dizaynı kötü olunca 70 de yapsanız verimli ısınma gerçekleşmeyebilir. Bu tamamen evin ve peteklerin ısınma kapasitesiyle, petek sayısı ve yalıtımla ilgili. Yani kolay ısınan bir yeri kombiyi harlayarak ısıtmak çok mantıklı değil bence.

Zaten bir çok kombi üzerinde ekonomik sıcaklığı belirten e simgesi benzeri bir sıcaklık ayarı var. Ben genelde bunu tercih ediyorum.  Birleşik kaplara göre hareket edip bütün petekleri yakıyorum. ? Sonuçta ev dışarıdan birçok anlamda izole, bir odanın soğuk olması diğer odalardan ısı kaybı demek. Ama kendi evimde olsaydım termostatik vanayla sistemi desteklerdim. Neyse bundan sonrası termostat yardımıyla ayarlanıyor. Evde olmadığım süreçte sıcaklık 18 derece altına düşmüyor. Termostat yatak odasında 23 dereceye ayarlı ve tahmini yatış saatine yakın kesiyor. Sabah da kalkış saatinden 1-2 saat önce yanıp evden çıkmadan önce tekrar kapanıyor. Yine tahmini geliş saatinden biraz önce yanmaya başlayıp 23 derece civarına ısıtıyor. Hafta sonları ayrı program var vs.

Bu arada yapılan çalışmalarda konfor sıcaklığı yatak odasında 20-21 derece, oturma odasında 22-23 derece olarak belirtilir. Bilinen şeyler ama genel bilgi olarak yazayım. Sıcaklık ölçümü için, tavan yüksekliğine bağlı olmakla beraber, 1.5 metre civarı tercih edilir. Sıcaklık ölçümleri kapı, pencere gibi hava sirkülasyonu olan yerlerden, ocak, fırın, kombi gibi sıcaklık kaynaklarından uzakta yapılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar elimde kullanmakta oldugum bosch trz130 oda termostatı ve hiç kullanmadıgım trz 125 oda termostatları mevcuttur ve satmay düşünüyorum. istediğim  fiyat 150 tl dir ilgilenen olursa bana ulaşabilirsiniz.

uğur özsabır tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.