Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

MCA Style 4" Mfd Ve Sync 1 Modifiyesi

Semih O.

Önerilen Mesajlar

Bir saat önce, Hüseyin Do. yazdı:

Teşekkürler Semih bey. Ben yeni ünitenin sesini beğendim. Aman aman bir fark yok ama iyi olduğu hissediliyor. Size bir kaç sorum daha olacak vaktiniz olunca yanıtlarsanız çok memnun olurum. 

GPSM modulu, anten amplikatörü ve mikrofonun tesisatı sizin araç üzerinde var mıydı? GPSM modulünü dikiz aynasının arkasında yer alan yağmur sensörünün olduğu kutuya takıyoruz anladığım kadarıyla. Ben bu kısmı açmaya çalıştım ama çok emanet duruyordu elimde kalacak diye zorlamadım. kolay açmanın bir yolu var mı? Anten amplikatörünün montaj yeri hakkında da bilgi verebilir misiniz?

GPSM dediğiniz gibi ayna arkasında yağmur ve far sensörünün olduğu kutuda braketi hazır. Ayna arkası kapakta iki parça mevcut, biri tavana doğru ufak, diğer aşağı doğru büyük olan. Her ikisinde de aynaya yakın olarak iki klips var. Önce ufağı çıkarın. Sağından solundan biraz oynarsanız klipsleri çözer, kolaylıkla çıkarırsınız. Tesisatı yok. Şemalara uygn olarak ms can + - ve güç olmak üzere 4 pini dolu. Müsait bir zamanda şemasını buraya koyarım.

Mikrofon resimlerini yolladığım şekilde tavanda, baş üstü konsolda yer alıyor. Baş üstü konsol ve braketi döşemeye tutturuluyor. Konsol içinde mikrofon için bir yuva mevcut. Mikrofon için sanıyorum sağ direğe kadar gelen bir hat var ancak tavana devam etmiyor. Sanıyorum diyorum, çünkü direk trimlerini dübelleri kırmadan sökeceğimi düşünmediğim için sökmedim. Onun yerine modülden GPSM ve mikrofonun hattını beraber çektim.

Anten 2 devresi sağ arka direkte tamamlanıyor (hb araçlarda bagaj kapağında sanırım). Teyp arkasındakinden sonra, torpidonun altında tabanda bir bağlantı daha var. Arka camda anten girişi olmayacağı için orada noktalamanın bir anlamı yok bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Merhaba Arkadaşlar;

İlk mesajda parça numaraları ekran ve SYNC modulü için aşağıdaki gibi belirtilmiş.

F1ET - 18B955 - G* / 4" MFD ekran

E1BT - 14D212 - F* / Sync Modülü (APIM)

Ben bir set daha yapmak istiyorum ancak ekran ve SYNC modüllerinde uygun parça numarasında ürün bulmak biraz zorlaşıyor

Ekran için F1ET - 18B955 -C* serisi ve SYNC için E1BT - 14D212 -E* serisi kullansak Sesli kontrolde dil sorunu gibi sorunla karşılaşır mıyız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba Arkadaşlar;
İlk mesajda parça numaraları ekran ve SYNC modulü için aşağıdaki gibi belirtilmiş.

F1ET - 18B955 - G* / 4" MFD ekran
E1BT - 14D212 - F* / Sync Modülü (APIM)

Ben bir set daha yapmak istiyorum ancak ekran ve SYNC modüllerinde uygun parça numarasında ürün bulmak biraz zorlaşıyor

Ekran için F1ET - 18B955 -C* serisi ve SYNC için E1BT - 14D212 -E* serisi kullansak Sesli kontrolde dil sorunu gibi sorunla karşılaşır mıyız?

Bildigim kadarıyla F serisinde türkce dil var. E serisi hangi dilleri destekliyor ona bakmak gerek. Onu ögrenmeden sakın almayın üzülebilirsiniz.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

57 dakika önce, Hüseyin Do. yazdı:

C* ekranlar bildiğim kadarıyla Avrupa araçlarında yok, Amerikan araçlarında var. İşlev ya da farklar hakkında bir şey söylemek zor. 

Benzer durum SYNC modülü için de geçerli. Dil problemi yaşama olasılığı yüksek, başka sorunlar olur mu? Bilinmez.

SYNC için güncel Avrupa araçlarında H*, M*, P* serileri geliyor.

Semih O. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün GPSM modulu ve mikrofonun montajını yaptım.

Şağ ön direkte bulunan trimi sökmek gerçekten zormuş, ilk tırnak çıkıyor fakat ikinci çıkacak gibi değildi. Bende trimi sökmeden yanlardan tesisatı döşedim. Yahya beyin verdiği şema çok işime yaradı. GPSM ve mikrofon için toplam 7 kablo çektim. Mikrofon için blendajlı kablo kullandım. Mikrofonu dikiz aynasının hizasında, çift taraflı bantla monte etmeyi düşünüyorum. Bluetooth denemelerimde mikrofondan uzaklaşıp arkama iyice yaslanınca seste zayıflama olduğunu gördüm. Ya biraz yüksek sesle konuşmak gerekecek ya da Semih beyin yaptığı gibi tavan döşemesine mikrofon montajı için gerekli muhafazadan almak gerekecek.

GPSM için ayar yaptırmak gerekiyor hala "Acil yardım için servise ... " diye bağırıyor. :)  Semih bey İstanbul'da çözmüş galiba sorunu.  Yahya bey siz Ankara'dasınız sanırım var mı tavsiye edeceğiniz bir yer? 

Günün sonunda forscanla gerekli arıza silme işlemlerini yaptıktan sonra aşağıdaki arıza kodları kaldı.

Spoiler

===ACM DTC U2101:00-2F===
Kod: U2101 - Kontrol Modül Düzenlemesi Uyumsuz

Durum: 
 - Mevcut arıza kodu - talep zamanı
 - Bu arıza kodu için arıza lambası kapalı

Modül: Ses Kontrol Modulü

Görüntü dondur :
-GLOBTIM: 425900 sn - Evrensel gerçek zamanlayıcı
-TOTDIST: 1880.0 km - Toplam Mesafe
-MAINECUV: 12.00 Volt - Ana ECU gerilim kaynağı
===END ACM DTC U2101:00-2F===

===ACM DTC U201A:57-2F===
Kod: U201A - Kontrol modülü Temel Ayar Verileri

İlave hata belirtisi:
 - Geçersiz/Uygun Olmayan Yazılım Bileşeni

Durum: 

Görüntü dondur :
===END ACM DTC U201A:57-2F===

===ACM DTC B1D55:15-2F===
Kod: B1D55 - Anten 2 Devresi

İlave hata belirtisi:
 - Aküye Kısa Veya Açık Devre

Durum: 

Görüntü dondur :
===END ACM DTC B1D55:15-2F===

Anten arızasını dikkate almazsak DTC U2101:00-2F (Kontrol Modül Düzenlemesi Uyumsuz) ve U201A:57-2F (Kontrol modülü Temel Ayar Verileri) arızaları kafamı karıştırıyor.

Kullandığım modüller:

SYNC E1BT - 14D212- FE ,

ACM F1BT-18C815-HAH,

EKRAN F1FT-18B955-GD,

GPSM DE8T-19H463-DC

Acaba ACM mi uyumsuz, bilemedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün GPSM modulu ve mikrofonun montajını yaptım.
Şağ ön direkte bulunan trimi sökmek gerçekten zormuş, ilk tırnak çıkıyor fakat ikinci çıkacak gibi değildi. Bende trimi sökmeden yanlardan tesisatı döşedim. Yahya beyin verdiği şema çok işime yaradı. GPSM ve mikrofon için toplam 7 kablo çektim. Mikrofon için blendajlı kablo kullandım. Mikrofonu dikiz aynasının hizasında, çift taraflı bantla monte etmeyi düşünüyorum. Bluetooth denemelerimde mikrofondan uzaklaşıp arkama iyice yaslanınca seste zayıflama olduğunu gördüm. Ya biraz yüksek sesle konuşmak gerekecek ya da Semih beyin yaptığı gibi tavan döşemesine mikrofon montajı için gerekli muhafazadan almak gerekecek.

GPSM için ayar yaptırmak gerekiyor hala "Acil yardım için servise ... " diye bağırıyor. [emoji4]  Semih bey İstanbul'da çözmüş galiba sorunu.  Yahya bey siz Ankara'dasınız sanırım var mı tavsiye edeceğiniz bir yer? 

Günün sonunda forscanla gerekli arıza silme işlemlerini yaptıktan sonra aşağıdaki arıza kodları kaldı.

Spoiler ===ACM DTC U2101:00-2F===
Kod: U2101 - Kontrol Modül Düzenlemesi Uyumsuz
Durum: 
 Görüntü dondur :
===END ACM DTC U2101:00-2F===

===ACM DTC U201A:57-2F===
Kod: U201A - Kontrol modülü Temel Ayar Verileri
İlave hata belirtisi:
 - Geçersiz/Uygun Olmayan Yazılım Bileşeni
Durum: 
 Görüntü dondur :
===END ACM DTC U201A:57-2F===

===ACM DTC B1D55:15-2F===
Kod: B1D55 - Anten 2 Devresi
İlave hata belirtisi:
 - Aküye Kısa Veya Açık Devre
Durum: 
 Görüntü dondur :
===END ACM DTC B1D55:15-2F===

Anten arızasını dikkate almazsak DTC U2101:00-2F (Kontrol Modül Düzenlemesi Uyumsuz) ve U201A:57-2F (Kontrol modülü Temel Ayar Verileri) arızaları kafamı karıştırıyor.

Kullandığım modüller:
SYNC E1BT - 14D212- FE ,
ACM F1BT-18C815-HAH,
EKRAN F1FT-18B955-GD,
GPSM DE8T-19H463-DC

Acaba ACM mi uyumsuz, bilemedim.

Elinize sağlık zor ama güzel.birşey için uğraşıyorsunuz.
Kesinlikle tavan mikrofon konsolunu almalısınız. Ben tan oto'ya sipariş verdim 1 haftada braketiyle beraber gelmişti. Fiyat olarak indirimlerle yanlış hatırlamiyorsam 107 tl vermiştim braket ve konsola.
Parca tedarigi icin tan oto yedek parcada Sinan var. O size yardımcı olur.
Diğer probleminize gelince.
Allah belasını versin o kadının :) 1 ay boyunca her arabaya bindiğimde konuştu serviste servis. Götürdüm rahatladı sustu artık[emoji23] [emoji23] [emoji23]
O iş içinde gene Tan oto Erkan Dikici ile iletişim kurabilirsiniz. Akın Aktaş da yardımcı olur. Ben Erkan usta ile halletmiştim. Airbag modulunden acil yardım açılcak daha önce Yahya Akman'ın aracını yapmışsınız derseniz hatırlayacaktır muhtemelen.
Kolay gelsin. :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

22 dakika önce, Yahya Akman yazdı:

Elinize sağlık zor ama güzel.birşey için uğraşıyorsunuz.
Kesinlikle tavan mikrofon konsolunu almalısınız. Ben tan oto'ya sipariş verdim 1 haftada braketiyle beraber gelmişti. Fiyat olarak indirimlerle yanlış hatırlamiyorsam 107 tl vermiştim braket ve konsola.
Parca tedarigi icin tan oto yedek parcada Sinan var. O size yardımcı olur.
Diğer probleminize gelince.
Allah belasını versin o kadının :) 1 ay boyunca her arabaya bindiğimde konuştu serviste servis. Götürdüm rahatladı sustu artıkemoji23.pngemoji23.pngemoji23.png
O iş içinde gene Tan oto Erkan Dikici ile iletişim kurabilirsiniz. Akın Aktaş da yardımcı olur. Ben Erkan usta ile halletmiştim. Airbag modulunden acil yardım açılcak daha önce Yahya Akman'ın aracını yapmışsınız derseniz hatırlayacaktır muhtemelen.
Kolay gelsin. :)

Teşekkürler Yahya bey. En kısa zamanda randevu alacağım. Sizin acm kısmında bendeki gibi arıza kodu durumu oldu mu ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Hüseyin Do. yazdı:

Teşekkürler Yahya bey. En kısa zamanda randevu alacağım. Sizin acm kısmında bendeki gibi arıza kodu durumu oldu mu ? 

F1BT-18C815-HAH muhtemelen dijital radyo destekleyen ve SYNC 2'yle beraber gelen sistemlerden. Fonksiyonlarda sıkıntı yoksa dert etmeyin.

Central config'de

#112 - High Level CD and AM/FM radio

yerine

#112 - 3000nt Series olan seçeneği deneyin bir de.

Ancak dijital radyo kaynaklı DTC ünite değişmeden düzelmez sanıyorum.

--4 dakika sonra eklendi--

@Hüseyin Do. Bir ihtimal,

#125 - DAB radio system olarak düzenlenirse o DTC gidebilir.

Semih O. tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Semih O. yazdı:

ACM muhtemelen dijital radyo destekleyen ve SYNC 2'yle beraber gelen sistemlerden. Fonksiyonlarda sıkıntı yoksa dert etmeyin.

Central config'de

#112 - High Level CD and AM/FM radio

yerine

#112 - 3000nt Series olan seçeneği deneyin bir de.

Ancak dijital radyo kaynaklı DTC ünite değişmeden düzelmez sanıyorum.

3000nt deneyeyim dediğiniz gibi. 

Bir de #125 Satellite Radio Receiver diye opsiyon var, ben dokunmamıştım buna burada "Without Digital Radio System" ve "DAB Radio System" seçenekleri var. Bunları da denerim olmazsa.

--1 dakika sonra eklendi--

Çok yaşa Semih hocam :) deneyeceğim inşallah en kısa zamanda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Hüseyin Do. yazdı:

3000nt deneyeyim dediğiniz gibi. 

Bir de #125 Satellite Radio Receiver diye opsiyon var, ben dokunmamıştım buna burada "Without Digital Radio System" ve "DAB Radio System" seçenekleri var. Bunları da denerim olmazsa.

Az önceki cevaba eklemiştim. :)

Bu arada HAH dijital radyo destekliyor tahmin ettiğim gibi ve SYNC 2 ile geliyor.

Ekran Alıntısı.PNG

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben SYNC 2 yi titanyumlardaki büyük ekranlı teyp diye biliyorum. Benim aldığım radyo SYNC siz satılıyordu ekran, panel, tuş takımı, acm olarak. Aynı satıcıdan FE kodlu SYNC aldım. Sattığı ürünlere baktım SYNC 2 li birşey gözüme çarpmadı. Satıcının TR gönderimi yoktu bi şekilde gönderim yaptı ama artık mesajlarıma cevap vermiyor. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Hüseyin Do. yazdı:

Ben SYNC 2 yi titanyumlardaki büyük ekranlı teyp diye biliyorum. Benim aldığım radyo SYNC siz satılıyordu ekran, panel, tuş takımı, acm olarak. Aynı satıcıdan FE kodlu SYNC aldım. Sattığı ürünlere baktım SYNC 2 li birşey gözüme çarpmadı. Satıcının TR gönderimi yoktu bi şekilde gönderim yaptı ama artık mesajlarıma cevap vermiyor. :)

Şimdi kontrol ettim SYNC 1 olan araçlarda da denk geldim ancak dijital radyo kesin olarak var. Bölgesel farklılıklar da var sanırım o iş çok karışık :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.