Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

App Plakalar Hakkında Yeni Khk Düzenlemesi

Önerilen Mesajlar

Son aldığımız iki sıfır arabayıda benim hiçbir talebim olmadan app denilen kalın fontlu plaka ile teslim aldım.Simdi polis beni çevirse ve bana ceza yazmak istese neye göre yazıcak sonuçta bu arabaları ben bu şekilde aldım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, BulentGulsahin yazdı:

Sacmaliktan baska bisey degil ne farkediyorki  harfleri okunmayan plakalara baksinlar eds ile cekilen resimler geliyormu geliyor eee amac neki. 

Madem oyle bu isi yapan yerleri kapatsinlar. 

Yalnız bunlar önce bir insan tarafından denetleniyor, kaynaktan bilgi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11/2/2016 - 20:43 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

Plaka nitelik ve ölçülerini Resmi Gazetede ararken, 131. maddeyi gördüm. O da değişiyor yarın.

APP plaka basanlara, 10 bin lira ve resmi belgede sahtecilik hapis cezası. Kökünü kurutmaya çalışıyorlar, güzel güzel.

(Ek fıkra: 3/10/2016-KHK-676/21 md.)

Basılı kâğıtlar ve tescil plakalarının yetkilendirilenler dışında basımını veya dağıtımını yapanlara 10.000 Türk Lirası idari para cezası verilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılır.

(İlk mesaj)

Madde 23 – (Değişik: 3/10/2016-KHK-676/20 md.)

Araç tescil belgesi ve tescil plakasının, araç üzerinde uygun durumda bulundurulması zorunludur.

Araç tescil belgesini araçta bulundurmayan veya tescil plakasını monte edilmesi gereken yerin dışında farklı bir yere takan sürücülere 92 Türk Lirası idari para cezası verilir. Araç bilgileri doğrulanıncaya ve plaka uygun yere takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.

Yönetmelikte belirtilen nitelik veya ölçülere aykırı plaka takan, öngörülen sayıda plaka takmayan ya da farklı okunmasına veya okunamamasına neden olacak şekilde plakasında değişiklik yapan araç sahibine 412 Türk Lirası idari para cezası verilir, plakanın uygun duruma getirilmesi için 7 gün süre tanınır. Bu süre sonunda tescil plakalarını uygun duruma getirmeyenler hakkında 844 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası uygun duruma getirilinceye kadar araç trafikten men edilir.

Tescilli aracı plakasız kullanan sürücüye 1.698 Türk Lirası idari para cezası verilir ve tescil plakası takılıncaya kadar araç trafikten men edilir.

Başka bir araca tescilli veya sahte plakayı takan veya kullananlara 5.000 Türk Lirası idari para cezası verilir ve araç trafikten men edilir. Ayrıca bu kişiler Türk Ceza Kanununun 204 üncü maddesi hükmüne göre cezalandırılır.

--12 dakika sonra eklendi--

Oh be buldum :D

Nitelik ve Ölçüleri

Madde 53- (Değişik:RG-9/9/2011-28049) 

Tescil plakalarının niteliklerine ve ölçülerine ait esaslar aşağıda gösterilmiştir. 

a) Nitelikleri

Tescil plakaları, 0.97 mm. kalınlığında DIN 1745 standardına uygun AL 99,5 F11 ½ sertlikte, gerilme kuvveti 100-150 N/mm, % 0.2 akıcılık sınırı, en az 90 N/mm, uzama direnci en az % 6 (a 10) standardında dikdörtgen biçiminde alüminyumdan yapılır.

Harf ve rakamlar ile plaka kenarları preste en az 1, en çok 3 milimetre kabartılır ve köşeleri 1 santimetre yarıçapla yuvarlatılır. Plaka kenarları (bordürü) genişliği 5 milimetre olur.

Geçici plakalardan gümrük plakaları ile altı güne kadar verilen plakalar, plastik veya karton kâğıttan yapılabilir. Bunların üzerinde ayrıca sol üst köşeden sağ alt köşeye doğru 2 santimetre genişlikte beyaz renkli bir bant bulunur.

b ) Ölçüleri

1) Motorlu bisiklet, motosiklet, yük motosikleti ve lastik tekerlekli traktörlerde 15x24 santimetre,

2) (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Otomobil, kamyonet, minibüs, kamyon, çekici ve otobüslerde ön plaka 11x52, arka plaka 11x52 veya 21x32 santimetre; plaka yerlerinin bu ölçülere uymaması halinde ölçüler 15x30 santimetre, 

en ve boyda olur.

3) (Değişik:RG-21/3/2012-28240) Harf ve rakam gruplarının plaka üzerindeki yerleri ile genişlik, yükseklik, çizgi kalınlığı ve aralıklarına ait ölçüler; 12, 12/A, 12/A-1, 12/B, 12/B-1, 12/C, 12/C-1, 12/G, 12/G-1, 12/H, 12/H-1, 12/J, 12/J-1, 12/N, 12/N-1, 12/N-2, 12/P, 12/P-1, 12/P-2, 12/R, 12/R-1, 12/R-2, 12/S, 12/S-1, 12/S-2, 12/T, 12/U, 12/V eklerdeki şekillerde gösterilmiştir.

EK DOSYASI Karayollari_Trf_Yon_ekleri_25.05.2012.pdf

Örnek görsel:

Screen Shot 2016-11-02 at 19.56.50.png

app plaka.jpg

Şu mesajı atlayanlar varsa okumasını öneririm, her bi bilgi var sayılır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Benim arabada da çerçeveyi silmiştim, 29 May muayene var bakalım ne olur :)

Bence rahat geçer. 

--3 dakika sonra eklendi--
49 dakika önce, Serdar Eryürekli yazdı:

Plaka orjinal, Çerçeve silinik, yazıların üstü folyo, karbon görünümlü. Geçebiliyoz mu bu durumda?

30 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

o zaman sen öncesin abi haber bekliyorum :D 

Bence çok rahat geçersiniz. En büyük  sorun app de diye düşünüyorum. Eski araba app idi benim. Otoparkların kamerası okuyup otomatik geçişi açamıyordu.

Mevcut folyolu ve hiç sorunsuz okuyor sistemler. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
21.05.2017 - 16:37 tarihinde, Serkan Z. yazdı:

rahat geçer. 

Evet rahat geçti ?

Plaka ile ilgili bir sorun yok ama bir kaç yıldır yapmadıkları motor no okunmuyor ibaresine geri dönmüşler ?

Beğendiğim yeni uygulama ise artık km bilgisi araç sahibi tarafından sisteme giriliyor, görevli sadece araç ile karşılaştırıyor bilgiyi.

21.05.2017 - 16:07 tarihinde, Ozan Kar yazdı:

o zaman sen öncesin abi haber bekliyorum :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Evet rahat geçti ?

Plaka ile ilgili bir sorun yok ama bir kaç yıldır yapmadıkları motor no okunmuyor ibaresine geri dönmüşler ?

Beğendiğim yeni uygulama ise artık km bilgisi araç sahibi tarafından sisteme giriliyor, görevli sadece araç ile karşılaştırıyor bilgiyi.

Hayırlı olsun. ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Evet rahat geçti ?

iyi bari. bende 13 Hazirana aldım randevu :)

sisteme girmek derken? En son gittiğimde evrak verirken soruyorlardı ve kontrol ettiriyorlardı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

iyi bari. bende 13 Hazirana aldım randevu :)

sisteme girmek derken? En son gittiğimde evrak verirken soruyorlardı ve kontrol ettiriyorlardı.

Sıra fişi alırken plaka yazdığımız kiosk varya orada km ekranı açmışlar kendin km bilgisi girip onaylıyorsun. Aracı park ederken görevli bir belge veriyor arabadan inmeden km nizi bu belgeye yazın diyor, o belge dosyaya eklenip muayeneyi yapan elemana veriliyor. En son görevli o belgeyle km saatini karşılaştırarak onaylıyor.

(2012 F3 SW aracımın 51 bin olan km sini 125 bin olarak giren görevli yüzünden sıkıntı çekmişliğim vardır.)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 3 hafta sonra...

Geçen günlerde bağdat caddesinde modifiyeli arabalara ve app plaka denetimi yapan çevirmeye girdim.Egzoz kontrolü yaptı(tabiki yok?) Ben plakamı sordum.Siyah çerçevenin,mühürün,dalgalı şerit ve ayyıldız hologramı olduğu için bir problem olmadığını söyledi.

IMG_3075.JPG

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.