Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1.6 EcoBoost Hararet Problemi

Misafir

Soru

Merhaba arkadaşlar , bugün sabah yaşadığım bir problemi sizinle paylaşmak istedim 

İse giderken sabah yaklasik 5 km sonra motor hararet göstergesi 118C° sınırına kadar çıktı gaz yememeye başladı . İnip kaputu açıp motora baktığımda sızınti  motor soğutma suyunda eksilme,  belirtileri yoktu. Motor oldukça soğuktu.  Motor soğutma suyu kapağını açtım bir miktar hava ve su dışarı attı . Biraz devam ettim hararet göstergesi normale döndü . Suyunu tamamladım .

Servise durumu izah ettiğimde (-ki bulundugum yerdeki ford servisi ve beceriksiz bir servis) beraber test surusune ciktik.normal olarak soğutma gerçekleşiyordu. Sagina soluna bakti motoru komple indirip rektefiye yaptırmak gerekir dedi . Sıcaklık yükseldiği için çatlak oluşup motor suyunu ceviremiyor dedi. İçimden ha s...t..r dedim .  

Bu durumdan sonra sahsuvaroglu savaş usta ile konuyu değerlendirdik.  Suyu tamamlayıp gözlemlemem için yaklaşık 40 km kadar sürüp test ekranından durumu kontrol ettim . 

104C° üstüne çıkmıyor hararet ve fan açıp normal şekilde sogutuyor .  

(Fan çift kademe 102C° de çalışıyor sıcaklık dusmediginde 104 C° fan hızı artıyor .)

Bu sorun anlik ve neden olduğu konusunda pek fikrim yok ( hava yapma, termostat) 

Yarın sahsuvaroglundan randevu aldım kontrol ettirecegim . Bu durum hakkında yorumunuz ne olur .neden olabilir . 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Bu durumda araba yağ eksiltmez mi. Bende yağ eksiltmesi ve yağ da bozulma yok .Acaba bakımda fazla yağ koyuldu da yağı attımı. Yağ seviyesi Max üstünde hala. Ayrıca aracın ivmelenmesinde problem yok. Bundan önce katalatigi temizlemek için yüksek devirde 4000 d/dk da 30 dk sürüş yaptım. Belki zorladığım için attı. Bilemiyorum .
Şöyle birşey de okudum
Katalitik Konvertör ve egzoz sistemi üzerinde tıkanıklık Turboşarjın yağ vermesine sebep olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
10 saat önce, Özer Aksu yazdı:

Bu durumda araba yağ eksiltmez mi. Bende yağ eksiltmesi ve yağ da bozulma yok .Acaba bakımda fazla yağ koyuldu da yağı attımı. Yağ seviyesi Max üstünde hala. Ayrıca aracın ivmelenmesinde problem yok. Bundan önce katalatigi temizlemek için yüksek devirde 4000 d/dk da 30 dk sürüş yaptım. Belki zorladığım için attı. Bilemiyorum .
Şöyle birşey de okudum
Katalitik Konvertör ve egzoz sistemi üzerinde tıkanıklık Turboşarjın yağ vermesine sebep olacaktır.

Litrelerce yag eksiltmez 100ml eksiltse farkedebilecen mi? Pek sanmam.

Zorlamayla yag atmaz oyle, heleki oradan. Katalitik problemi dedigin gibi de olabilir ama tam tersi de olabilir. Ama bence tam tersinden, katalitigin turbodan dolayi tikaniyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Litrelerce yag eksiltmez 100ml eksiltse farkedebilecen mi? Pek sanmam.
Zorlamayla yag atmaz oyle, heleki oradan. Katalitik problemi dedigin gibi de olabilir ama tam tersi de olabilir. Ama bence tam tersinden, katalitigin turbodan dolayi tikaniyor.

Şu an için takip edeceğiz. Balata spreyi ile temizledik orayı tekrarlarsa servise basvururuz
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hararet ile ilgili problem bugün yine başıma gelince arabayı Şahsuvaroğluna bıraktım 1 hafta yoğun bakımda kalacak :)

Savaş usta ile test sürüşüne çıktık motoru o kadar zorlamamıza rağmen harareti çıkaramadık. 

• Valfler değişecek
  • Turbodaki yağ sızıntısı kontrol edilecek
  • Debriyaj takılı kalıyor kontrol edilecek
  • Yazılımlar ve modüller yeniden programlanacak

İkame 1,5 Tdci Ford focus Tit aldık Kaan abi sağolsun ama herzaman ki gibi yine göremedik :) ST'yi i elledik (Taksi modlu olan)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
08.11.2016 - 01:03 tarihinde, Özer Aksu yazdı:

İkame 1,5 Tdci Ford focus Tit aldık Kaan abi sağolsun ama herzaman ki gibi yine göremedik :) ST'yi i elledik (Taksi modlu olan)

Ford Türkiye'nin Genel Müdür Başyardımcısı değişti, William gitti (FordEU'ya) yerine gelen Lisa hanımla tanışma + yerel pazar dinamikleri konulu toplantı yapıyorduk. Meeting yarım saat diye programlanmıştı, iki saat sonunda daha sonra yeniden oturup konuşmak kararı ile "ara" verdik. Sonuç : Kaçabilsem birer kave içerdik ama malesef ... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Kaan Yagizer yazdı:

Meeting yarım saat diye programlanmıştı, iki saat sonunda daha sonra yeniden oturup konuşmak kararı ile "ara" verdik.

Türkler bildikleri hiçbir şeye benzemez, çabuk öğrenirler, ama ne kadar uyum sağlarlar meçhul.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Evet an itibari ile yine yolda kaldık.  Geçen yaz Erzuruma giderken  debriyajın boşa düşmesi nedeniyle yolda kalmıştık aynı sorun nedeniyle şuan arac beni yolda bıraktı.  Eşimi ve çocukları Erzuruma göndermek üzere 1 gibi Tekirdağdan yola çıkmıştım silivri civarında kalakaldım.  5 te uçağı vardı.  Taksi ile onları göndermek zorunda kaldım.  Uçağa yetiştirebildim. 

[mention=1959]Kaan Yagizer[/mention] abi sağolsun pendikten çekici gönderip aracımı aldırttı. Kendisine minnettarım.  Zor durumda beni hiç yanlız bırakmadı.

Araç yaklaşık 6 ay önce erzurumda aynı sorun nedeniyle cindilli ford bayinde debriyaj alt merkezi değişti.  1 ay önce de şahsuvaroğlunda debriyaj üst merkezi değişti.  

Muhtemelen alt merkez yine mefta.. 3. Kez aracın şanzimani iniyor bu nedenle . Nedir bendeki bu şanssızlık anlayamadım. 20170114_183654.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 saat önce, Özer Aksu yazdı:

3. Kez aracın şanzimani iniyor bu nedenle . Nedir bendeki bu şanssızlık anlayamadım. 

1-2-3-4-5-6 ha bu da rokkettur daa diyip geri(R) vitese mi atıyosun bu nası iş, pek bi can sıkıcı olmuş. Geçmiş olsun. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.