Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Teknoloji Hızla Gelişiyor

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Aslında çok da hızlı gelişmiyor. Satılabilirliği ve rekabet oranında piyasaya sürülüyor.  Yinede nostalji haline gelmesi süresi kısaldı tabiki. Örneğin ben 6 yaşındayken ilk renkli tv.mizi almıştık ve TRT1'i renkli izlemeye başlamıştık. Birde babamın askerdeyken aldığı pilak çalar radyomuz vardı. Eskiler bilir... Özay Gönlüm, Mersinli İsmail, Zeki Müren... gibi sabatçıların bir çanta dolusu plakları vardı. Maalesef sobanın arkasına astığımız için hepsi eridiler ve ben de keyif aldığı m bir uğraştan mahrum kaldım. Walkman'a ulaşmam için 8-9 yıl geçti. Evet daha hızlı ve daha ulaşılabilir fakat talep değil arzın belirlediği bir teknoloji.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Özer Aksu yazdı:

90li yıllarda sony walkmanim vardı . Ne güzeldi hersey . O günleri geri verseler bize keşke

Sene 1990... Babam askere gidince (evet ben 5 yaşındayken gitti :) ) Bizde annemle Paris'e dayımın yanına tatile gittik.

Orda dayım hediye olarak bundan almıştı (onlarca hediyeden biri)... Halen sağlam ve evde duruyor...

Çoğu konuda eskinin sıcaklığı bir başka gerçekten...

images.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Madem nostalji yapıyoruz.

1972 yılında 16 yaşındayken sahip olduğum ilk müzik seti. 

Ne kadar sevmiştim, ne kadar keyifle kullanmıştım. 

Üstelik 2 x 5 W (yazı ile BEŞ) gücünde idi.

Odam inliyor, komşular dahil herkes dinliyordu. 

stereo_recorder_85_1901693.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

zamanında kullandığım ve şuan nostalji olmuş aletlerden bazıları :)

ilkokul iken fen laboratuarında hocanın bize izlettirdiği video kasetler ( izlediğimiz monitör kasetten küçüktü :):) )

kasetler ( babamın kaset kitaplığı vardı)  evet kitaplık :) kitaplıkta hiç kitap yoktu seri seri kasetler vardı ve kilitliydi :) 

dev müzik seti ( üzerinde karaoke yazıyordu bubun ses kaydı olduğunu öğrendiğimde babamın kasetlerine kendi sesimi kaydetmeye başladım :) sonuç: dayak :):) 

ve ortaokulda ilk world belgesi ödevimi diskete attığımda sınıfta bayağı forsum olmuştu :)

ilk telefonumun polifonik çalıyor olması teknolojiydi

ikinci telefonumun 32 mb lik hafıza kartı hayalleri süslüyordu :)

ilk arabamız şahin den sonra dijital ekranlı tempra teknolojiydi

walkmanım olmadı ama mahallede de zaten 2 kişide vardı 

tv konusuna gelecek olursak aklım başıma geldiğinden beri tv miz renkli idi ama ilk tv kumandasızdı yada şöyle diyelim 6 tane kumandası vardı :):) nasıl mı ? biz küçükken babam eve gelince tv nin karşınına geçerdi ve bizden bir kurban seçer tvnin yanına oturturdu hangi kanalı izlemek istiyorsa ona basmamızı isterdi :) biz 6 kardeştik 6 tane kumanda :) 

peki ilk mouse ların hali neydi mausun altında bir bilye sürükledikçe dönen bilyeli mouse :)

şuan varmı bilmiyorum ama eskiden evimizde guguklu saat vardı kocaman :)

ben hiç pikap kullandığımızı görmedim ama annemin çeyizindeki pikabı  ve plakları yıllar sonra çatı katının diplerinden çıkmıştı :) 

ve çevirmeli telefon nostaljinin babası :) bizdeki kırmızıydı 

ha birde o zamanlar evimizin başköşesinde ankastre fırına benzeyen yassı biçimli bir radyo vardı önü geniş ızgara ve iki kocaman çevirme düğmesi :) ben çaldığını görmedim demekki aksesuar olarak kullanıyormuşuz bir zaman sonra kayboldu gitti :) 

benim hatırladıklarım bunlar 29 yaşındayım ve yaşantımla orantılı olarak bu kadar eskiye gidebildim ancak ama 50 lik 60 lık abilerimiz daha daha eskiye uzanırlar 

saygılarımla...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, MustafaKoçak yazdı:

ilkokul iken fen laboratuarında hocanın bize izlettirdiği video kasetler ( izlediğimiz monitör kasetten küçüktü :):) )

kasetler ( babamıyn kaset kitaplığı vardı)  evet kitaplık :) kitaplıkta hiç kitap yoktu seri seri kasetler vardı ve kilitliydi :)

Ha ha ha... bizim komşu da video vardı. Önce BETA sonra VHS kasetler çıkmıştı. Mahallecek toplanıp Kemal Sunal filmi izlemeye giderdik. Zavallı komşularımız, her akşam çay yapmak zorunda kalırlardı.:)

Süleyman Ünal tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben ilk sony walkmanimi geçen sene aldım :D 

küçükken istiyordum almıyolardı, en son ısrarlar sonucu SQNY diye birşey almıştı dedem, baya dandikti ama idare etmişti.

discmande almadılar, ondan sonrada yine baya zorla creative muvo2 aldırmıştım. sonra ipod mini, ipod classic iphonea geçince bıraktım taşınabilir müzik olayını. Arabada kullandığım ipod nano var :)

eski diye girdim bugune kadar geldim :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kasetli amstradları, 5.5" disketleri falan görseler kafayı yerler şimdi.

image.jpeg

image.jpeg

--11 dakika sonra eklendi--
10 saat önce, Süleyman Ünal yazdı:

Aslında çok da hızlı gelişmiyor. Satılabilirliği ve rekabet oranında piyasaya sürülüyor.  Yinede nostalji haline gelmesi süresi kısaldı tabiki. Örneğin ben 6 yaşındayken ilk renkli tv.mizi almıştık ve TRT1'i renkli izlemeye başlamıştık. Birde babamın askerdeyken aldığı pilak çalar radyomuz vardı. Eskiler bilir... Özay Gönlüm, Mersinli İsmail, Zeki Müren... gibi sabatçıların bir çanta dolusu plakları vardı. Maalesef sobanın arkasına astığımız için hepsi eridiler ve ben de keyif aldığı m bir uğraştan mahrum kaldım. Walkman'a ulaşmam için 8-9 yıl geçti. Evet daha hızlı ve daha ulaşılabilir fakat talep değil arzın belirlediği bir teknoloji.

Aslında çok hızlı gelişiyor. Hatta yakalanamaz bir hızla gelişiyor demek lazım. Öyle ki bireylerin bir alanda uzmanlaşması bile imkansız hale geliyor. Nerede okuduğumu hatırlamıyorum rakamları da ama şöyle bir veri ortaya çıkmıştı. İnsanlık son 10-20 yılda insanlık tarihinin başından beri elde edilen tüm bilimsel bilgiden fazla bilgi ediyor. Tabi bilimsel bilgiyi köklerinden bağımsız değerlendirmek mümkün değil ama bilgi üssel olarak artıyor. 100 sene önce ne kadar uçabileceğimizi tartışıyorken, '60 larda uzaya çıkmışız, bugün güneş sistemi dışına araç gönderip, asteroide araç indiriyoruz. Çok acayip bence.

Semih O. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 dakika önce, Semih O. yazdı:

Kasetli amstradları, 5.5" disketleri falan görseler kafayı yerler şimdi.

A sürücüsü disketle olan Windows 90'ları bile unuttuk.

26 dakika önce, Semih O. yazdı:

Aslında çok hızlı gelişiyor. Hatta yakalanamaz bir hızla gelişiyor demek lazım. Öyle ki bireylerin bir alanda uzmanlaşması bile imkansız hale geliyor.

Cevaben değil ama şunu anlatmaya çalıştım: Evet, teknoloji, tek tek bireyler olarak yakalıyamıyacağımız düzeyde hızla ilerliyor. Fakat bu teknolojiyi üretirken reel toplumsal ihtiyaçlar ve insanlığın gelimişi üzerine mi yoksa tamamen doğayı tahrip eden ve aslında sadece kar odaklı mı olduğu önemli bence.

Focus üzerinden bir örnek verecek olursak: SYNC3 halen standart değilse (damarına basayım :kıhkıh:) ya da SYNC4 teknolojisi şirket Ar-Ge sinde halihazırda varken hala SYNC3 kullanılıyor ve hatta aslında dayatılıyorsa burada iyi niyet aramak saflık olur. Tabi ki mesele bu kadar dümdüz değil. İnsan unsurunun devreye girdiği durumlarda da şirketler için işler biraz daha karmaşık hale geliyor. Bir dönem yamalı bohçaya dönen servis pack satın almadan neredeyse çalıştıramadığımız Windows ve MC Os (apple biraz daha farklı bir kulvar kabul ediyorum) dışında işletim sistemi yokken tamamen açık kaynak kodlu Linux işletim sisteminin anonim bir şekilde ortaya çıkması ve bunun sonucunda Microsoft'u Wista gibi gelmiş geçmiş en salak işletim sistemini üretmeye itmesi gibi durumlarda oluyor.

Özetle: Bilginin ve teknolojinin tekelleşmesi yok edilip tersine toplumsallaştırılabildiği taktirde, kasalarda yeni projeler saklamak ve teknolojiyi parça parça, kademe kademe sunmak değil(cep telefonu ve bilgisayar donanımları en iyi örnektir) tamamen her insanın ulaşabildiği bir düzleme geldiğinde teknolojik sıçramalar çok daha fazla olacaktır.

--11 dakika sonra eklendi--
Bir saat önce, Ozan Kar yazdı:

ben ilk sony walkmanimi geçen sene aldım :D 

Ben sony kullanmadım hiç ama aiwa diye bir marka vardı. Baya kaliteli bir şeydi.Kaset bitince diğer tarafını kendisi otomatik olarak çeviriyordu. Havamı basıyordum arkadaşlarımaB):D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18 dakika önce, Süleyman Ünal yazdı:

Fakat bu teknolojiyi üretirken reel toplumsal ihtiyaçlar ve insanlığın gelimişi üzerine mi yoksa tamamen doğayı tahrip eden ve aslında sadece kar odaklı mı olduğu önemli bence.

Söylediklerine katılıyorum elbette. Sistemin kendini var ediş ve sürdürme biçimi zaten bu. Makine sürekli üretmek, satmak, daha yenisini üretmek ve daha çok satmak, daha yenisini, daha ucuza üretmek, daha da çok satmak zorunda. Ancak aksi durum da artık şüpheli konuma düşüyor gibi görünüyor bana. Toplumsal dönüşümlerin umduğumuzdan daha marjinal, belki de hiç tahmin etmediğimiz yerlere gittiği bir gelecekle karşılaşabiliriz belki de. Biz bunları başka bir zaman kahve içerken konuşalım bence, çok uzayacak yoksa. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.