Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

83.000 Tl Ye Kadar Güncel Sedanların Yakıt Bazlı Kıyas Exceli

Tamer S.

Önerilen Mesajlar

Eminim birçoğunuz bu tür bir kıyas yapıyorsunuzdur (yada ben numuneyim :) bilemiyorum). Fiyatları bugün itibari  ile güncelledim. Excel en altta..

Önce ön bilgiler;

1. Benim bütçem maks. 85.000 TL olduğu için üst fiyatlı donanımlara ve modelleri kıyasa almadım.
  2. Yıllık 8-10 bin km yaptığım için kıyaslamamı bu aralıkta, benzinli ve otomatik versiyonlar üzerinden yaptım.
  3. Malum çocuk var ve Golf ve Astra dışında hepsinin sedanlarını yazdım.
  4. Sıfır bir arabayı 6 yıl kullanmayı öngördüm. (Tabloda yıl ve km değerlerini değiştirdiğinizde sıralama değişebilir.)
  5. Tüm araçların şehir içi fabrika verisi tüketimleri baz alınmıştır. (Evet bende bunların gerçekci olmadığını düşünüyorum ama adil şekilde hepsine iki puan eklersek sıralama yine değişmeyecek)
  6. Düşük hacimli motoların vergi avantajı yıllık yakıt tüketimlerinden düşülmüştür.  
  7. Excelin son sayfasında benzin - dizel başabaş noktası kıyası da yaptım.

Şimdi Sonuçlar:

1. Üstteki ön bilgilere göre benim tarzımda bir kullanım için, 6 yılın sonunda, en fizibil modeller Jetta ve Octavia gibi duruyor.
  2. VW grubu bunu bilir gibi, 2 modelin 6 yıllık yakıt+satınalma maliyetlerini neredeyse eşitlemiş.
  3. Honda Civic LPG li otomatik "ölü doğum" gibi..
  4. Kore arabalarını sevmem ama Hyundai Elantra yüksek yakıt tüketimine rağmen düşük satınalma maliyeti ile üst sıralarda.

ARABALAR.xlsx

ARABALAR_REV01.xlsx

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tabloyu inceledim, bayağı araştırmış, özenmişsiniz. 

Ama bu hazırladığınız tablo bana mantık evliliğini hatırlattı. Mantık evliliği de hiç bana göre değil. Evet evliliğin matıklı olması sonrasında sıkıntıların çıkmasını engelleyecektir ama, mutsuz bir evlilikte daha kötü sonuçlar doğurur diye düşünüyorum. 

Bu nedenle en mantıklı ve en mutlu olacağınız arabayı seçmenizin yararınıza olacağını düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otomatik Mesaj

Bu konu, Otomobiller Hakkında > Otomobil Önerisi kategorisinden Otomobiller Hakkında > Otomobil Sohbetleri kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,
Focus Club Tr Yönetimi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turbo benzinli araçların ort. ş.içi yakıt değerleri ile turbosuz araçların ort. ş.içi yakıt değerleri arasında ciddi farklar var. Sadece teknik değerler ile kıyaslanma iyidir hoştur ama iki elma arasında olursa daha iyi olur. Özetle sonuç yanıltıcıdır.

Keza donanımlar da seviyesinden çok içeriği ile kıyaslanmalı.

İyi bir kaynak ve örnek: http://anasayfa.focusclubtr.com/gercek-dunya-tuketimi-ile-en-ekonomik-aile-arabalari/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aha bir Excel delisi daha.

Eline emeğine sağlık, her ne kadar karar mekanizmasında bana hemen hiç yardımı olmasa da incelemesi keyifli.

1.0 EB Focus'u da eklerdim, başa güreşemese ve ortalarda yer alacak olsa da güzel bir seçenek olurdu. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

43 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Bu nedenle en mantıklı ve en mutlu olacağınız arabayı seçmenizin yararınıza olacağını düşünüyorum. 

Aynen katılıyorum..

21 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Aha bir Excel delisi daha.

Eline emeğine sağlık, her ne kadar karar mekanizmasında bana hemen hiç yardımı olmasa da incelemesi keyifli.

1.0 EB Focus'u da eklerdim, başa güreşemese ve ortalarda yer alacak olsa da güzel bir seçenek olurdu. 

Hocam, iş için yoğun kullanınca ele yapışıyor meret... :) kusura bakmayacaksınız artık.

33 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Turbo benzinli araçların ort. ş.içi yakıt değerleri ile turbosuz araçların ort. ş.içi yakıt değerleri arasında ciddi farklar var. Sadece teknik değerler ile kıyaslanma iyidir hoştur ama iki elma arasında olursa daha iyi olur. Özetle sonuç yanıltıcıdır.

Keza donanımlar da seviyesinden çok içeriği ile kıyaslanmalı.

İyi bir kaynak ve örnek: http://anasayfa.focusclubtr.com/gercek-dunya-tuketimi-ile-en-ekonomik-aile-arabalari/

Arayıpta bulamadığım şey, teşekkür ederim. Bir de bu tüketimlerin ş.içi / ş.dışı mı yoksa karma mı olduğunu belirtselermiş keşke..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

listede nedense lpg 2.7 yazılmış :) ben hiç bu fiyattan almadım en çok 2.45 den aldım şu anda 2.15 + %3 indirim = 2.085 ki lpg ile yapılan düzenleme öncesi 1.8 civarı alıyordum. neyse buna benzer bişi 2011 de 5yıl için yapıp opel astra almıştım. ha memnun kaldım mı evet ama bi daha böyle hesap yapıp araç alırmıyım hayır. çünkü insan sıkılıyor 1-2 sene sonra değiştirmek istiyor. 

not: servis maliyetlerini ve 2.el değer kaybını da katarak hesaplama yapmak daha doğru olur. sonuçta bu araba çöp olmayacak buda doğuş grubunun daha da öne çıkarır kanımca

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Tamer S. yazdı:

Aynen katılıyorum..

Hocam, iş için yoğun kullanınca ele yapışıyor meret... :) kusura bakmayacaksınız artık.

Arayıpta bulamadığım şey, teşekkür ederim. Bir de bu tüketimlerin ş.içi / ş.dışı mı yoksa karma mı olduğunu belirtselermiş keşke..

Günlük yaşama uygun, karma değerlerdir.

Alıntı

True MPG data is scientifically calculated by experienced engineers who drive test vehicles over a variety of real roads including motorways, A and B-roads, and in towns and villages.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birincisi emeğine sağlık ama bu kadar uğraşa ne gerek var Tamer :)

İkincisi bir arabayı alıpta nasıl 5-6 yıl kullanıyorsunuz, bana göre değil :)

Üçüncüsü ise bir tavsiye; en beğendiğini 2.el olarak 3-5K da alıp bin, sıkılırsan satar diğerine geçersin hemde değer kaybın çok olmaz...

41 dakika önce, Tamer S. yazdı:

ok. listemdeki tüketimleri bu değerler ile günceliycem. 308 ide katalım listeye ne olsa MK3 kadar bagajı var :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel bir liste, ama herhangi bir araba delisinin yıllık, 12 aylık fark 2000 tl civarında iken mantığına göre hareket edeceğini pek düşünmüyorum :) 

Bu forum yüzünden de ben fiyat listelerinden sonra forumlarına bakıyorum araçların. Yetkili servislerden memnun kalamamış biri olarak kullanıcıları araçlarını ne kadar kurcalıyor ediyor, sorunlara geçici/kalıcı çözümler buluyorlar pek mühim benim için. Tabi eğlence goygoy da bonusu :kıhkıh:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

56 dakika önce, Olcay Sert yazdı:

listede nedense lpg 2.7 yazılmış :) ben hiç bu fiyattan almadım en çok 2.45 den aldım şu anda 2.15 + %3 indirim = 2.085 ki lpg ile yapılan düzenleme öncesi 1.8 civarı alıyordum. neyse buna benzer bişi 2011 de 5yıl için yapıp opel astra almıştım. ha memnun kaldım mı evet ama bi daha böyle hesap yapıp araç alırmıyım hayır. çünkü insan sıkılıyor 1-2 sene sonra değiştirmek istiyor. 

not: servis maliyetlerini ve 2.el değer kaybını da katarak hesaplama yapmak daha doğru olur. sonuçta bu araba çöp olmayacak buda doğuş grubunun daha da öne çıkarır kanımca

Fiyatı AYGAZ ın sitesinden aldım.

Ekran Alıntısı.JPG

--11 dakika sonra eklendi--
10 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Birincisi emeğine sağlık ama bu kadar uğraşa ne gerek var Tamer :)

Haklısınız da çok uğraşmadım açıkcası.. Yani 5,4 lt yakan bir araç ile 9,5 yakan aracıda bi şekilde kıyas etmek gerekir diye düşündüm.

Bu liste, adında yazdığım gibi, yakıt bazlı kıyaslama ama VW neden çok satıyor sorusuna da bir cevap oluyor gibi.. Az tüketim, MTV avantajı ve nispeten düşük satın alma maliyeti. Listede kullanım süresini 5 yıla indirince Elantra öne geçiyor misal..

14 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

İkincisi bir arabayı alıpta nasıl 5-6 yıl kullanıyorsunuz, bana göre değil :)

"7 yıl daha ev kredim var" desem yeterli olur sanırım :)

16 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu yazdı:

Üçüncüsü ise bir tavsiye; en beğendiğini 2.el olarak 3-5K da alıp bin, sıkılırsan satar diğerine geçersin hemde değer kaybın çok olmaz...

Haklısınız bu bütçelere aşağıdaki Mercedeslerden birini almak da var..

333.JPG

22.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.