Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Frene Basınca Gelen Ses Ve çözümü

Halil Yıldız

Soru

Merhabalar değerli Focus sever arkadaşlar; başıma gelen bir sorundan ve çözümünden bahsedeceğim. Frene hafif basınca ön taraftan tık tık tık ses geldiğini farkettim ve geçer mi acaba diyip bir süre bekledim ancak geçmeyince sanayideki ustama gittim. o da test etti ve önden geliyor tekeri söküp bakalım dedi. söker sökmez elini balata papucuna attı ve ileri geri hareket ettiğini gördü. balataların yeni olduğunu belirtmeliyim. balatayı çıkardı ve karşı dükkana girdi, kenar kısmına iki punta attırmış, yani kaynak makinasıyla  iki küçük dokunuş yapmış. zımparayla biraz düzelttikten sonra yerine taktı ve sorunu böylece halletti. aşağıdaki temsili resimler daha açıklayıcı olacaktır sanırım.

mevcut balata pabuçu frene hafif bastığım zaman ok ile gösterdiğim yerlere değerek ses yapıyordu.

Fren-Diski.jpg

bu resimde ise tamircinin kaynak makinasıyla yaptığı minik dokunuşları ok  ile belirttim. bu durum umuyorum ki benzer sıkıntısı olanlara çözüm aşamasında bir fikir verecektir.

DiskFrenBalata.jpg

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 12 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Araci 30 binde setviste bakima soktum. Balatalari degismediler. Dun fethiye oludeniz yolunda arka balatalardan fren sirasinda ses gelmeye basladi. Suan arac 34 bin km de. Frene basinca bazen gicirdiyor. Bazen debriyaj a basincada ayni gicirdama sesi geliyor. Ince ve insani uyuz eden bi gicirdi. Neden olabilir bu ses.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Araci 30 binde setviste bakima soktum. Balatalari degismediler. Dun fethiye oludeniz yolunda arka balatalardan fren sirasinda ses gelmeye basladi. Suan arac 34 bin km de. Frene basinca bazen gicirdiyor. Bazen debriyaj a basincada ayni gicirdama sesi geliyor. Ince ve insani uyuz eden bi gicirdi. Neden olabilir bu ses.

Balata tozundan olabilir basınçlı su tutmayı deneyin.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Soruları sormadan önce arama yapalım varsa oralarda yazalım vs diye yazıyoruz ya hani :) Umarım başlık faydalı olur, ücretsiz yaz kontrolü başlığından doğru yere taşındı son iletiler.

--8 dakika sonra eklendi--

Ses neden gelir?

1- Bitik frenler veya balatalar

2- Kir, yol tozu vs vs

3- Fren mekanizmasının parçaları

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Orjinal balata kullanılmaması durumda sıkça karşılaşılan bir sorundur. Yan sanayi parçalar da ne yazık ki  ölçülerin tam tutmamasından dolayi balata ileri geri hareket eder ve ses yapar. Zaten ustanın yaptığı işlemde balatanın boşluğunu almak olmuş. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bugun ankara baser oto da balatalari gosterdim. Usta ile test surusune ciktik. Balatalarin durumunun cok iyi oldugunu fren reaksiyonunun yerinde oldugunu degisim vb. Birseye ihtiyac olmadigini soyledi. Aracin kabutunu acti kapatti bu arabanin birseyi yok dedi. Uzun yoldan geldigim icin arac cok kirliydi. Aracinizi yikayalim falanda denmedi. Bakima gitsem 800 lira para isterler ama.. demir demire surtuyor ses bu yuzden cikiyor. Bu normal. Zaten 60 -70 binde diskler omrunu dolduruyor degisiyor dedi. Sastim kaldim. Arabami aldim ve uzaklastim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bugun ankara baser oto da balatalari gosterdim. Usta ile test surusune ciktik. Balatalarin durumunun cok iyi oldugunu fren reaksiyonunun yerinde oldugunu degisim vb. Birseye ihtiyac olmadigini soyledi. Aracin kabutunu acti kapatti bu arabanin birseyi yok dedi. Uzun yoldan geldigim icin arac cok kirliydi. Aracinizi yikayalim falanda denmedi. Bakima gitsem 800 lira para isterler ama.. demir demire surtuyor ses bu yuzden cikiyor. Bu normal. Zaten 60 -70 binde diskler omrunu dolduruyor degisiyor dedi. Sastim kaldim. Arabami aldim ve uzaklastim.

Son bakımımı Başer de yaptırmıştım ilgisizlikleriyle ün yapsalar yeridir. Dışarıda herhangi bir usta çok daha çözüm odaklı olacağını düşünüyorum dışarıda bi gösterin derim
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
15 saat önce, Resul özdemir yazdı:

Sastim kaldim.

Test sürüşü yapmış olması iyi bir şey.

Jant kollarının arasından balata durumunu görmek mümkün, bakmadığından emin misiniz?

Eğer öyleye hata olmuş. 

Balatalardan ses gelme nedenlerini Yakup sıralamış zaten yukarıda.

Arka balata 34.000'de bitmez.

Önler kullanım tarzına göre yavaş yavaş değişim gerektirecek duruma gelebilir.

Her ses sorun demek değildir ve balata aşınması devam ettiğinde kendi kendine geçebilir. 

Özellikle önde her iki balata değişiminde bir disklerin de değişmesi sağlıklı ve gerekli bir uygulama olur.

Ön balataların kullanım tarzına göre 35-40.000 km gitmesi gerekir. 

Bence çok dert etmeyin, sorununuz olduğunu zannetmiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

İkinci el mercedes bakıyordum. 2 tane mercedez clk200 k bulmuştum.. sonra bizimkilere uydum 0 focus aldım. Keşke o 2001 model mercedesi alsaydım. Arabada bir trim ses ya da vibrasyon, direksiyon kutusunda vs ses, şanzumanda ses, kaçırma, motorda avans vurma ya da yatak sesi olmaz mı?? Yıldız her zaman yıldızmış ben bunu anladım.. [emoji57]

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.