Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus MK3 TI-VCT Powershift ön incelemesi - Focus 3

Önerilen Mesajlar

Karşılaştırmalar güzel ve objektif gibi görünüyor.

Bu arada arabamı Pazartesi günü teslim aldım. Söz verdiğim detaylı test ve incelemelerimi yakında paylaşacağım. Ancak güzel Ankara'mın kar yağışlı havası biraz yatışmalı öncelikle, güneş yüzü göremedim daha bir seyahat esnasında...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İmaj acısından şöyle bir fark var :)

Jetta'yla yıkamacıya gidince :

- Abi, Passat sizin mi ?

- Evet ama Passat değil Jetta...

- Evet Abi, ben çok beğeniyorum bu Passat' ları !!! :blink: Uçak gibi araba ??

- Güzel, ben de memnunum araçtan.

Focus' la gittiğimde :

- Yeni Focus mu bu?

- Evet

- Ford sonunda adama benzer :blink:, güzel bir araba yapmış.

- Güzel, ben de memnunum araçtan.

Sonuçta kullanan açısından pekte birşey değişmiyor :)

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Bu hafta AMS dergisi focus powershift ile yeni civic sedan otomatik karşılaştırmış. Açık ara Civic birinci olmuş. Focusun kalite hissi ve yol tutuşu üstün ama çift kavramaya rağmen daha fazla yakıyor + performansı biraz daha kötü + genel maliyetlerde çok pahalı olduğundan kaybetmiş...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu hafta AMS dergisi focus powershift ile yeni civic sedan otomatik karşılaştırmış. Açık ara Civic birinci olmuş. Focusun kalite hissi ve yol tutuşu üstün ama çift kavramaya rağmen daha fazla yakıyor + performansı biraz daha kötü + genel maliyetlerde çok pahalı olduğundan kaybetmiş...

Aslında kağıt üstünde performans ve tüketim değerleri aynı veya çok yakın. Yani bu gerekçeyi biraz sıkıntılı buluyorum. En azından açık ara birinciliğe yetmez.

Ancak fiyat konusunda Ford benzer donanımlarda 5000 TL pahalı. Bu önemli bir fark.

Fiyat politikalarını gözden geçirmeleri için nedenler artıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Jetta 1.4 TSI Jetta 1.4 TSI-DSG

Şehir içi : 8,2 Lt. Şehir içi : 7,7 Lt.

Focus 125 Ps. Focus 125 Ps. PowerShift

Şehir içi : 8,1 Lt. Şehir içi : 9,3 Lt.

Ben şu işi bir türlü anlamadım zaten şehir içi yakıt tüketimlerinde Jeta ya bakıyorsun 1.4 tsi de DSG şanzuman 0,5 litre az yakıyor, Focus a bakıyorsun Powershift 1,2 litre fazla yakıyor.

Bu şanzumanların her ikiside çift kavramalı olduğuna göre ve bizim bu şanzumanları seçme sebebimiz, klasik otomatiklere göre düşük yakıt tüketimi daha sonrada hızlı vites değişimi.

Eeee şimdi ben bu Powershift şanzumanı ne için seçeyim bana kazandırdığı bir artı yok, birde zaman içinde çıkacak problemlerle uğraşmasıda ayrıca tuzu biberi olacak. Ford un bu şanzumanı bence şimdilik seçilebilir durumda değil illa otomatik bir araç alacaksam, gider klasik otomatik alırım hiç olmassa çift kavramalıların çıkaracağı sürprizlerle karşılaşmam.

çift kavramalı hızlı vites değiştirebilen ve yakıt tüketimine olumlu anlamda katkısı olan bir şanzuman ihtiyacım varsa da gider DSG alırım

osman ünal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Karşılaştırma aynı aracın tork kontrolü ve çift kavramalı hali ile karşılaştırılır :P

Yani karşılaştırmak yaparken diğer etkenler aynı olmalıdır :D

NOT: Tsi ve ti-vct motorları tamamen farklı yapıya sahiptir haliyle karşılaştırmak yanlış olur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Karşılaştırma aynı aracın tork kontrolü ve çift kavramalı hali ile karşılaştırılır :P

Yani karşılaştırmak yaparken diğer etkenler aynı olmalıdır :D

NOT: Tsi ve ti-vct motorları tamamen farklı yapıya sahiptir haliyle karşılaştırmak yanlış olur

çağatay motorları karşılaştırmadım :yeah:

ti-vct motorda düz şanzuman yerine çift kavramalı takarsam yakıt artıyor, tsi de düz yerine çift kavrama takarsam yakıt düşüyor.

Bence bu motorların özelliği değilde şanzumanın özelliği, tsi ye powershift takarsak muhtemelen yakıt artacaktır. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çağatay motorları karşılaştırmadım :P

ti-vct motorda düz şanzuman yerine çift kavramalı takarsam yakıt artıyor, tsi de düz yerine çift kavrama takarsam yakıt düşüyor.

Bence bu motorların özelliği değilde şanzumanın özelliği, tsi ye powershift takarsak muhtemelen yakıt artacaktır. :yeah:

Ecoboost motora powershift ekle birde :D benim demek istediğim de bu :)

Ayrıca sen o teknik veriye bakma 7.5 yazan teknik veriyi tutturman için tüy gibi basıyorsun çok az zorla 9 oluyor bilmem anlatabildim mi? Turbo araç öyle :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Jetta 1.4 TSI Jetta 1.4 TSI-DSG

Şehir içi : 8,2 Lt. Şehir içi : 7,7 Lt.

Focus 125 Ps. Focus 125 Ps. PowerShift

Şehir içi : 8,1 Lt. Şehir içi : 9,3 Lt.

Ben şu işi bir türlü anlamadım zaten şehir içi yakıt tüketimlerinde Jeta ya bakıyorsun 1.4 tsi de DSG şanzuman 0,5 litre az yakıyor, Focus a bakıyorsun Powershift 1,2 litre fazla yakıyor.

Bu şanzumanların her ikiside çift kavramalı olduğuna göre ve bizim bu şanzumanları seçme sebebimiz, klasik otomatiklere göre düşük yakıt tüketimi daha sonrada hızlı vites değişimi.

Eeee şimdi ben bu Powershift şanzumanı ne için seçeyim bana kazandırdığı bir artı yok, birde zaman içinde çıkacak problemlerle uğraşmasıda ayrıca tuzu biberi olacak. Ford un bu şanzumanı bence şimdilik seçilebilir durumda değil illa otomatik bir araç alacaksam, gider klasik otomatik alırım hiç olmassa çift kavramalıların çıkaracağı sürprizlerle karşılaşmam.

çift kavramalı hızlı vites değiştirebilen ve yakıt tüketimine olumlu anlamda katkısı olan bir şanzuman ihtiyacım varsa da gider DSG alırım

Haklısınız PS ilk çıktığından beri bu böyle ..VW çift kavramasının düz vitesin performansından ödün vermeden, düz vites kadar veya daha az yaktığını söylüyor .Teknik veriler de aynı yönde..

Fakat ilk çıktığından beri mondeoda olsun Smaxte olsun focusta olsun PS aynı motorun düz viteslisinden daha performanssız ve daha çok tüketiyor. Az buz değil bayağı fark var. Bu nedenle bence Fordun PSi belki de DSG kadar başarılı değil.. O yüzden belki de FORD USA aarabalara genelde PS değil klasik otomatik bağlıyor.

Acaba Volvoda T4 T3 ve Drive dizellerdeki PSlerde durum Fordunki ile aynı mı?

Bir ara bakayım bari

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DSG ile POWERSHİFT karşılartırmasında DSG bi adım önde gibi duruyorsa gözünüzde şunuda değerledirmenizi öneririm,DSG şanzıman fiyatı 6.600 tl.öyle kolay göze alınabilcek bi mebla değil en azından benim gözümde.Bu arada POWERSHİFT 3.300 tl civarı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DSG ile POWERSHİFT karşılartırmasında DSG bi adım önde gibi duruyorsa gözünüzde şunuda değerledirmenizi öneririm,DSG şanzıman fiyatı 6.600 tl.öyle kolay göze alınabilcek bi mebla değil en azından benim gözümde.Bu arada POWERSHİFT 3.300 tl civarı.

Alper VW golfte benzinlide DSGye 8100-8300 TL alıyor. 1.6 102 36900, 1.6 102 DSG 45200 TL (fark 8300 TL). Dizelde DSG fiyatı düşüyor 7500 TL oluyor. Buna rağmen hala düz vites araba kıyamet gibi otomatik yok..

Buna karşın aynı DSG ibizada 3000 TL, Leonda 4500 TL.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hala düz vites araba kıyamet gibi otomatik yok..

Tam tersimi yoksa yazdığın gibimi abi ben anlıyamadım tam?, bu arada ben sadece dizel golfte fiyatlara bakmıştım geçen ay 6600 tl gibi bi fark vardı manuele göre.Ben ordan yola çıkmıştım ama senin verdiğin rakamlar dahada fazla maşallah diyorum vw ye.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.