Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1.6 Tdci 115 Ps Performans Sorunu

Mustafa D

Soru

İyi günler arkadaşlar 2. el 2012 Style Plus 1.6 TDCİ Focus'la aranıza katıldım. Arabayı aldıktan sonra 5000 km kadar yol yaptım, benim sorunum arabanın 180 km hızı geçmemesi. 160 km hıza kadar seri bir şekilde çıkıp sonrasında yavaşça 180 km hıza kadar zorla ulaşıp tıkanıyor sizce bunun üstesinden nasıl gelebilirim, bana satan adam 225 km hıza ulaştığını söylemişti çok can sıkıcı bir durum. Araba 60.000 km de.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Selam.

1- Aracınız genellikle ş.içindeki sıkışık trafikte ve alt devirlerde kullanılmış ise zaman içerisinde enjektörler ve turbo kurum bağlamış olabilir.

2- Yüksek sürate erişimde aracınızın lastik basınçları ve dahası lastiklerin balansı çok önemlidir.

3- Aracınızın filtreleri tıkalı olabilir, turbo elemanlarında sorun olabilir.

4- Kullandığınız yakıt iyi olmayabilir.

5- Sürat denemesi yaptığınız güzergahta ters rüzgar olabilir.

Yukardaki sebepleri biraz daha arttırmak mümkün ancak şahsen fabrika verisi yaklaşık 195km hız yapabilen dizel bir aracın 225km ye erişmesi için (o da erişebileceğini sayarsak) eğim ve nispeten uzun bir süreç gereklidir, ayrıca performans genellikle göreceli bir kavramdır misal eski aracım 109Hp dizel Focus da bana göre 160km ye kadar seri hızlanan ancak gerisinde ağır kalan bir araçtı, fabrika verisi son sürati 188km idi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Tolga gibi düşünüyorum.

Aracın bakım durumu nedir?

Gerekirse carbon clean ya da enjektör temizliği yaptırın.

200 km/h hızı zorlanmadan görmesi gerekir. 

Önemli uyarı: Performans ölçümü için son hız testi hem tehlikeli hem de verimsizdir. Trafik koşulları izin vermediği sürece bu "yasak" eyleme asla kalkışmayın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bende senin gibi düşünüyorum, araç 160 a kadar seri ve bence tatmin edici. 180'e de ulaşıyor iyi kötü ama sonrasında ya çok düzgün ve uzun bir mesafe gerekiyor ya da inişli yol. Ben inişli bir yolda dahi 200'ü görmedim. Arabayı aldığın kişi biraz abartmış. Çok eskiden biri bana palio ile 220 yaptığını söylemişti. Şaşırmıştım. Ama en güzel inişte bile 170 i zor görmüştüm. Aracın limitlerini görmek için zorlamak gerekiyor. Ha elbette bazı sıkıntıları olabilir aracın. Sizi çok iyi anlıyorum. Araba da bir sıkıntı mı var düşüncesi bazen bitirir sahibini. Bence aracın ilk hızlanmaları iyiyse 180'e çıkıyorsa çok takma. Belki bir tanıdığın dizel focusu ile deneme yapabilirsin. Yada henüz hiç katılamadım ama focusclubtr ailesinin organize ettiği buluşmalarda izin veren arkadaşların araçlarını deneme şansı bulabilirsin ve yahut senin aracını denemeleri için izin verebilirsin. Eminim seni rahatlatacak deneyimler kazanabilirsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 saat önce, Tolga KARACA yazdı:

Selam.

1- Aracınız genellikle ş.içindeki sıkışık trafikte ve alt devirlerde kullanılmış ise zaman içerisinde enjektörler ve turbo kurum bağlamış olabilir.

2- Yüksek sürate erişimde aracınızın lastik basınçları ve dahası lastiklerin balansı çok önemlidir.

3- Aracınızın filtreleri tıkalı olabilir, turbo elemanlarında sorun olabilir.

4- Kullandığınız yakıt iyi olmayabilir.

5- Sürat denemesi yaptığınız güzergahta ters rüzgar olabilir.

Yukardaki sebepleri biraz daha arttırmak mümkün ancak şahsen fabrika verisi yaklaşık 195km hız yapabilen dizel bir aracın 225km ye erişmesi için (o da erişebileceğini sayarsak) eğim ve nispeten uzun bir süreç gereklidir, ayrıca performans genellikle göreceli bir kavramdır misal eski aracım 109Hp dizel Focus da bana göre 160km ye kadar seri hızlanan ancak gerisinde ağır kalan bir araçtı, fabrika verisi son sürati 188km idi.

2 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Tolga gibi düşünüyorum.

Aracın bakım durumu nedir?

Gerekirse carbon clean ya da enjektör temizliği yaptırın.

200 km/h hızı zorlanmadan görmesi gerekir. 

Önemli uyarı: Performans ölçümü için son hız testi hem tehlikeli hem de verimsizdir. Trafik koşulları izin vermediği sürece bu "yasak" eyleme asla kalkışmayın. 

8 dakika önce, Mehmet oktay yazdı:

Bende senin gibi düşünüyorum, araç 160 a kadar seri ve bence tatmin edici. 180'e de ulaşıyor iyi kötü ama sonrasında ya çok düzgün ve uzun bir mesafe gerekiyor ya da inişli yol. Ben inişli bir yolda dahi 200'ü görmedim. Arabayı aldığın kişi biraz abartmış. Çok eskiden biri bana palio ile 220 yaptığını söylemişti. Şaşırmıştım. Ama en güzel inişte bile 170 i zor görmüştüm. Aracın limitlerini görmek için zorlamak gerekiyor. Ha elbette bazı sıkıntıları olabilir aracın. Sizi çok iyi anlıyorum. Araba da bir sıkıntı mı var düşüncesi bazen bitirir sahibini. Bence aracın ilk hızlanmaları iyiyse 180'e çıkıyorsa çok takma. Belki bir tanıdığın dizel focusu ile deneme yapabilirsin. Yada henüz hiç katılamadım ama focusclubtr ailesinin organize ettiği buluşmalarda izin veren arkadaşların araçlarını deneme şansı bulabilirsin ve yahut senin aracını denemeleri için izin verebilirsin. Eminim seni rahatlatacak deneyimler kazanabilirsin.

bize yazacak bişey kalmamış anlatmış doğruları forum üyeleri :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aracın 60.000 bakımına az kaldı bakalım bakımdan sonra bir değişiklik olacak mı, servisle de görüşeceğim bu konuyu. Enjektör temizleyici aklımda var ama elimde depo hunisi olmadığı için depo kapağını açamıyorum servise de sordum elimizde yok huniden demişti bir yerden bulup deneyeceğim temizleyiciyi. Yakıtı genelde shell den alıyorum bir kere de Gürcistan'dan aldım orada çok ucuz ama yakıtı çok pis bir daha da almadım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 dakika önce, Mustafa D yazdı:

aracın 60.000 bakımına az kaldı bakalım bakımdan sonra bir değişiklik olacak mı, servisle de görüşeceğim bu konuyu. Enjektör temizleyici aklımda var ama elimde depo hunisi olmadığı için depo kapağını açamıyorum servise de sordum elimizde yok huniden demişti bir yerden bulup deneyeceğim temizleyiciyi. Yakıtı genelde shell den alıyorum bir kere de Gürcistan'dan aldım orada çok ucuz ama yakıtı çok pis bir daha da almadım

würth enjektör temizleyicisini kullanın kendinden yanında  hunisi var arabanın çalışmasında sarsıntı teklermiş gibi rolantide sallanma mevcutmu ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
6 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

würth enjektör temizleyicisini kullanın kendinden yanında  hunisi var arabanın çalışmasında sarsıntı teklermiş gibi rolantide sallanma mevcutmu ?

o tür sorunlar yok. Würth' ün yanında gönderilen huni depo kapağını açar mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 dakika önce, Mustafa D yazdı:

o tür sorunlar yok. Würth' ün yanında gönderilen huni depo kapağını açar mı?

açar.önce enjektör katkısını boş depoya koyun üstüne mazot alın mümkünse bunu yaptıktan sonra uzun yola çıkın daha faydalı oluyor bu şekilde araç uzun süre çalıştığı için ...

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

açar.önce enjektör katkısını boş depoya koyun üstüne mazot alın mümkünse bunu yaptıktan sonra uzun yola çıkın daha faydalı oluyor bu şekilde araç uzun süre çalıştığı için ...

çok teşekkür ederim en kısa zamanda deneyeceğim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11 dakika önce, Mustafa Islamcan yazdı:

Arkadaşlar aradan uzun süre geçmiş fakat yeni bir konu açmaya gerek duymadığım için buraya yazıyorum. 

Bende 3.5 focus 1.5 tdci var.

210 km hızda limit mi var? 

Sadece meraktan soruyorum. 

Ford'un bu araç için, limitledim diye bir beyanı yok :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.