Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Hangi Motor Yaği

Osman Keser

Soru

Arkadaşlar 2011 Focus TDCİ aracımı alalı iki ay oldu. Ama yağ değişim kilometresi yaklaştı. Araştırmalarıma göre, Ford motor yağı olarak Mobil ve

5W-30 kullanıyor. Ama hangi model bilemedim. Bilen arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Aşağıdakilerden hangisi yada bildiğiniz başka iyi bir model ne var ?

1.Mobil 1 ESP Formula 5W-30 DPF Araçlara Uygun Benzinli Dizel Motor Yağı

2.Mobil Super Fe 5W/30 Benzin ve Dizel Motor Yağı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 15 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0
Bir saat önce, BulentGulsahin yazdı:

Servisin bakimlarda koydugu yağ abi. 

Onun bir standartı yok, nereden hesaplı temin edilirse onu kullanıyorlar. 

Bazen Castrol, bazen Mobil, sıklıkla Opet ve FMY, nadiren Motorcraft.

Yağa gereğinden fazla anlam yüklemeyin. Kitapçıkta ve forumda en az elli kere belirtilen standartı karşılasın yeter. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Cem Boneval yazdı:

Onun bir standartı yok, nereden hesaplı temin edilirse onu kullanıyorlar. 

Bazen Castrol, bazen Mobil, sıklıkla Opet ve FMY, nadiren Motorcraft.

Yağa gereğinden fazla anlam yüklemeyin. Kitapçıkta ve forumda en az elli kere belirtilen standartı karşılasın yeter. 

Anladim abi sagolasin. 

Serviste yagi degisti kartta opet yaziyodu muhtemelen onu koydular. 

Aracim focus 3 mca 1.6 tdci filtre dahil kac litre motor yagi aliyor acaba. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, BulentGulsahin yazdı:

Anladim abi sagolasin. 

Serviste yagi degisti kartta opet yaziyodu muhtemelen onu koydular. 

Aracim focus 3 mca 1.6 tdci filtre dahil kac litre motor yagi aliyor acaba. 

4-4,5 litre arası...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Merhabalar dün serviste aracıma bakım yaptırdım. Faturada değiştirilen yağa baktım Ford formula d trans 5w30 yazıyordu. Netten bu motor yağı satışı yapan bazı sitelere baktım dizel araçlara için yazısını gördüm. Benim aracım 1.6 benzinli sıkıntı yapar mı? Çok km yapmadım yarın servisi arayacağım. Olayı büyütmem gerekir mi yağı değiştirmelerini istemelimiyim ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
27 dakika önce, Mehmet Kalmış yazdı:

Merhabalar dün serviste aracıma bakım yaptırdım. Faturada değiştirilen yağa baktım Ford formula d trans 5w30 yazıyordu. Netten bu motor yağı satışı yapan bazı sitelere baktım dizel araçlara için yazısını gördüm. Benim aracım 1.6 benzinli sıkıntı yapar mı? Çok km yapmadım yarın servisi arayacağım. Olayı büyütmem gerekir mi yağı değiştirmelerini istemelimiyim ?

Buyrun: https://www.focusclubtr.com/topic/781-ford-motor-yağları-ve-tavsiyesi-listesi-focus-1-focus-2-focus-3/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
18 saat önce, Tuğrul Toprak yazdı:

Cem abi aracım dpfli, mobil esp formula kullanmıştım geçen yıl. Şimdi 10bin km geçti yine aynısını mi isteyeyim? Yani gerçekten bir artısı var mıdır bu yağın dpf için?

Mobil 1 ESP Formula ile Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30 yağlar arasında sülfatlanmış kül değerleri açısından binde 2 fark var.

Bu DPF'yi koruyucu nitelikte olsa bile pratik kullanıma yansıma olasılığı pek yüksek değil.

Mobil 1 serisi yüksek HTHS değerleri nedeniyle Ford onaylı yağlar değil. Bu da yakıt tükeitmini etkiler, ama yine pratikte pek fark edilecek düzeyde olmaz. 

Yan bir yerden kazandığınızı diğer taraftan kaybedersiniz. 

Özetle onaylı yağlardan şaşmayalım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Mobil 1 ESP Formula ile Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30 yağlar arasında sülfatlanmış kül değerleri açısından binde 2 fark var.
Bu DPF'yi koruyucu nitelikte olsa bile pratik kullanıma yansıma olasılığı pek yüksek değil.
Mobil 1 serisi yüksek HTHS değerleri nedeniyle Ford onaylı yağlar değil. Bu da yakıt tükeitmini etkiler, ama yine pratikte pek fark edilecek düzeyde olmaz. 
Yan bir yerden kazandığınızı diğer taraftan kaybedersiniz. 
Özetle onaylı yağlardan şaşmayalım.

Cevap için çok teşekkür ederim Cem abi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Benim aracın akıbeti hakkında..
Otosana şikayet açtım. Ertesi gün servis dönüş yaptı bana araciniza özel motor yağı siparişi verdik dedi. İki gün sonra gittim servise önceki yağ boşaltılarak castrol magnatec 5w30 ve belirtilen şartnameye uygun yağ konuldu. Sıkıntı çözüldü.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.