Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus Otomatik Benzinli Mi Dizel Mi?

Muhammed E.

Önerilen Mesajlar

Focus otomatik sıfır araç alacağım en yakin zamanda. Bunu kesinlestirdim ama butcem benzinliye yetiyor acikcasi ve sonra lpg taktiririm diyorum cunku benzinli tuketim degerleri cok yuksek. Ama benzinli otomatik focus nasildir acaba performans olarak? Bayilerde otomatik test araclari hep dizel. Bir de burada ve baska yerde benzinli powershift lerde gecislerde titreme gibi hatalar duyunca kıllandım.

Bir de benzinde tuketim degerlerinin cok fazla olmasi da korkutuyor beni.

Kisaca 67.000tl ye benzinli focus alip 2000tl ye tup taktirip binmek mi, yoksa biraz zorlayip 87.000tl ye dizel focus mu almak mantikli? Ikisi de trend-x

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mantıklı demeyelim tercih diyelim. Çünkü 20 bin TL sırf yakıt farkına vermek hiç mantıklı değil ne olursa olsun.

Bütçenizi zorlamak yerine benzinli PWS veya Turbo beslemeli diğer marka otomatik araçlar seçebilirsiniz.

Sorunuza gelecek olursa performansı bence yeterli.

İnsan daha güçlü araçları kullandıkça tabii ki zayıf geliyor fakat yetersiz olmadığı da kesin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Mantıklı demeyelim tercih diyelim. Çünkü 20 bin TL sırf yakıt farkına vermek hiç mantıklı değil ne olursa olsun.

Bütçenizi zorlamak yerine benzinli PWS veya Turbo beslemeli diğer marka otomatik araçlar seçebilirsiniz.

Sorunuza gelecek olursa performansı bence yeterli.

İnsan daha güçlü araçları kullandıkça tabii ki zayıf geliyor fakat yetersiz olmadığı da kesin.

Dediginiz gibi bana da o farki vermek mantikli gelmiyor. Ama TORK olarak da benzinli 160 iken dizel 300 bu da kafamı karistiriyor. Tabi kullanimda hissedilir derecede bu denli fark yoktur diye umuyorum ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 dakika önce, Volkan Ö. said:

Uzun yol yapıyorsanız tipe de gerek yok bence ben benzinli den vaz geçemiyorum. Çok im yapmadigim sürece dizele o kadar fark vermek mantıklı değil.

Asinda daha cok sehir ici kullanacagim sadece subat ve temmuz aylarinda uzun yol. Yani 5bin km falan uzun yol 10bin km falan sehir ici kullanirim. 

Sehir ici olarak da ev-is arasi 2km, tup taktirsam da is yerine gidene kadar yine benzinde kalir diye korkuyorum. Simdiki arabam opel astra onda da tup var iş yerine 500m kala tupe geciyor ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 30.07.2016 at 23:11, Muhammed E. said:

kullanimda hissedilir derecede bu denli fark yoktur diye umuyorum ;)

var hocam, çok ciddi fark var. 

ama söyledikleri gibi bu bir tercih meselesi. tüketim mi, ilk alış maliyeti mi yoksa performans mı?

benim tavsiyem benzinli alın, 1.6 Powershift almayın. Artık çağ dışı kaldı. Benzinli olsun ama mutlaka turbolu olsun. Mesela yeni 1.0 tam otomatik focuslara bakabilirsiniz. yada leon, golf vs.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23 saat önce, Mert Yürüyen yazdı:

var hocam, çok ciddi fark var. 

ama söyledikleri gibi bu bir tercih meselesi. tüketim mi, ilk alış maliyeti mi yoksa performans mı?

benim tavsiyem benzinli alın, 1.6 Powershift almayın. Artık çağ dışı kaldı. Benzinli olsun ama mutlaka turbolu olsun. Mesela yeni 1.0 tam otomatik focuslara bakabilirsiniz. yada leon, golf vs.

Benzinli ama powershift olmayan ya manuel olacak yada 1.0lt olan modeli. Zaten manuel istemiyorum 1.0l de 83binTL civari o kadar verebilsem dizel alirim ;) Sedan araba dusunuyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Satın alma esnasındaki fiyat farkı dizeli kabul edilmez hale getiriyor.

Aşağıdaki tabloda, biraz karışık görünse de, fabrika verileri üzerinden ne kadar menzil ve sürede dizelin kendini amorti edeceğini görebilirsiniz. Fabrika verileri normal kullanımda ulaşılamayacak düzeyde düşük olsa da aralarındaki fark nispeten gerçekçi bir değerdir. 

LPG değerlerini de Ford'un 1.6 Ti-VCT Flex Fuel fabrika verilerinden aldım.

Özetle dizele ödenen paranın geri kazanılması onbinlerce km veya yıllar sürüyor.

İkinci el değerinde biraz daha pahalı satılacak olması da bu gerçeği pek değiştirmiyor bence.

tuketimegore.JPG

Not: Tablo yıllık 15.000 km'ye gröe hesaplıdır. Geri dönüş, katedilen yol ve son sütunda ay olarak verilmiştir. 

Yani ekonomi açısından bakarsanız pek mantıklı değil.

Torkun keyfi açısından bakarsanız da çok pahalı bir zevk oluyor. 

Kısacası ille dizel olacaksa ya ikinci ellere de bakılacak ya da Ford dışı çözümlere de göz atılacak. 

LPG tüketim açısından başarılı ama her zaman sevimsiz sürprizlere açık, bir ölçüde risk almayı gerektiriyor. Tabii motorun göreceli güçsüz olduğu gerçeği değişmiyor. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dizel yerine benzinli araç alınır. Daha işin başında tonla para cepte kalır. İlk üç ay yeni ve cici araba almış olmanın tesiri ile mutlu,mesut geçer. Daha sonra yavaş yavaş göz tüketim verilerine kayar , yaw bu araba çok tüketiyor,dünya kadar para saydık gittik yine benzinli araç aldık denmeye başlanır. Bu aşama da alırken kazandığın onca para aklına gelmez, çünkü artık yeni araç alma tatmin duygusu tamamlanmış, gerçeklerle baş başa kalma durumuna gelmişsindir. Sonrasında bir müddet daha hayıflanma ve akabinde LPG süreci başlar. O da ayrı bir maceradır.

Kendime sonuç: Benzin iyidir, araba da sessizdir.

Diğer sonuç: Aldığınız arabayı olduğu gibi kabullenin ve sevin. O artık aileden biri.

Şimdiden hayırlı olsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cem Beyin ekledigi tablo tam aradigim, kendi kafamda uc bes hesap yaptigim tablo. Sanirim dogru yolda ilerliyorum. Siz deneyimli arkadaslan dusunceleri cok onemli benim icin. Dolayisiyla benzinli alip bir sure kullanip duruma bakmak en iyisi.

Bu arada Ford agustos fiyatlarini da yayinladi, Focus'a yaklasik 1500tl zam yapmislar ;(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.