Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

1.0 Ecoboost'u Nasıl Bilirsiniz?

Taha Uzun

Önerilen Mesajlar

Merhabalar. Acil yardımlarınızı bekliyorum. Dün itibari ile '13 dizel trend focusumu satmış bulunmaktayım. Yeni bir araç alma aşamasındayım. 1.0 eb makyajlı kasa focus nasıldır? Yakıt olarak dizelden sonra çok üzülür müyüm ? Benzinli ve düşük hacimli bir araca geçme sebeplerim;

1.Erzurum gibi bir yerde kış aylarında mazot donması gibi bir sıkıntısı olmaması.

2.Vergi avantajı

3.Motorun sessizliği

4.Bakım maliyetleri

Pek performans tutkunu değilim. 1.6 ti-vct ile karşılaştırınca sizce hangisi mantıklı olur?

Teşekkürler.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam 1.0 hakkında yorumlarımızı sitedeki geçmiş konulardan alabilirsiniz keza tüketim değerlerini de mevcut ilgili konulardan alabilirsiniz. Şimdi herkes tek tek aynı şeyleri yazamaz böyle bir beklentiniz olmasın :) 

-Vergi avantajı düşük bir değer.

-Bakım maaliyeti düşük değil içinde turbo ve pahalı yağ etkeni var. Klasik benzinli gibi değil.

-Tüketim ise soğuk ve engebeli yerlerde o kadar da düşük olmaz.

Alacaksanız 1.0 A/T ST-Line vs alın bari. (Bknz: İlgili haber konularımız)

Manuel olarak araba bulamazsınız.

1.6 ile kıyaslamalarını yine eski 3-4 yıllık konularımızdan okuyabilirsiniz.

Özetle bu aracı az yakar diye düşünmeyin 1.6'ya göre az yakar ve daha iyi performans sunar o kadar.

Hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1.5 yıldır 1.0 ecoboost kullanıyorum, keyifli bir motor, şehiriçi 6.4 şehirdışı 5.3 gibi ort.tüketim. 1 yaşında bakımına 625 tl gibi para ödedim yağı çok pahalıymış bu motorun.vergi avantajını götürdü. henüz ecoboost logosunu gördüğüm bir focus hiç olmadı yolda falan, sahibinden.com da ise baktığımda piyasası daha oluşmamış bir model.1.6 motor 2.elde daha tutuluyor değeri de daha pahalı sanki. İnsanlar daha bu motora ikna olmuş değiller. İkna olmaları içinde bir sebep yok halen.dizel herkese daha cazip geliyor.bugün olsa bende dizel alırdım heralde. Bugün satmak istesem değerinin çok altına gidebilir. Konunun en olumsuz yanı bu

Hakan Sunguroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Piyasanın oturmamasının önemli bir nedeni sanayideki "sözde" ustaların bu motoru yeterince tanımadıkları için sürekli kötülemeleri. 

Yağa gelince, 5W-20 yağ yetkili servislerde pahalı, piyasada 150-160 TL'ye 5L bulunuyor, FMY olabilir, Total olabilir, alıp götürün, en az 100 TL tasarruf edin.  

Küçük hacimli motorlar konusunda insanların kafası hala karışık ama gelecek bu yönde gelişecek, dizelin giderek azalmasını izleyeceğiz. 

İkinci elde de her malın bir alıcısı vardır, bazen bulmak biraz zaman alsa da... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

illa benzinli alacaksanız. 1,6 alıp lpg takarak bakın keyfinize..motoru her ustanın tanıdığı klasik atmosferik motor,bakımı uygun parçasıda öyle. teknoloji düşmanı gibi görülmek istemem ama henüz 1,0 motor ülkemizde önyargı kurbanıdır. yaşadığın bölge yada toplumun kabul gördüğü şeylere yönelmek daha iyidir. bugün 1,6 lpgli bir aracı hiçkimse yadırgamaz ama 1,0 motor dedinmi insanlar durup düşünür. para dediğin şey sadece arabadan anlayanların cebinde olacak diye bişey yok. ileride satarken neden zaman harcıyasınki:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başlığı okuduğumda "aha" dedim bir 1.0 EB daha mı motoru yedi şu motor soğutma suyu hortumundan....

4 Yıldır kullanıyorum 1.0 Focusu... Aracın ilk sahibiyim.... Aracım şuan 80.000 kmde...

Yıllık bakımları garanti sonlanana kadar hep serviste yaptırdım, yağ+ buji dahil olan en pahalı bakımım 450 TL idi...

Serviste ortalama 320 TL'ye yaptırdım bakımları hep... 

Cem Hocam belirtmiş 5w-20 yağ serviste uçuk fiyattan faturalandırıldığından dışarıdan temin edip götürmek en mantıklısı...

Yakıt tüketimini ilgili konularda çokça yazdık. Yine de buraya not düşeyim;

Ev-iş-ev arası 100km günlük bunun 80kmsi ş.dışı yol...

Son depoyu fulledikten sonra menzildeğerlerim (trafik hız sınırlarına uyarak);

Gidilen yol: 350km

Kalan menzil:645km...

Tabi bu oldukça sakin kullanım da genelde 90-100km/h hızlarla mümkün...

Genel ortalamaya bakarsak tamamı ş.içinde 45lt yakıtla min. 650km yapıyor...

Tamamı şehirdışında 45lt yakıtla 800km civarına çıkıyor bu değer... (120km/h gibi hızlarda seyredilmesi durumunda) 

Bu menzil değerleri çok zorlu koşullarda ş.içi/ş.dışı min 600km / 700km olur altına düşmez...

Sürüş keyfi ve motor performansı yeterince iyi, mutlaka aracı test edin...

Dediğim gibi rutin bakımlar haricinde ekstra servise uğrayacak bir durum yaşamadım...

Vergi konusunda tabi ki büyük avantajları var...

Piyasası zamanla hakettiği değeri görecektir. Görmese bile çok dert etmiyorum arabadan keyif alıyorum gerisi çok da önemli değil...

Piyasaya göre araç alacak olsam R12 ya da Toyota 1998 model Corolla falan alırdım :) İnanılmaz revaçta buralarda...

Sözün özü bugün yine Focus alacak olsam 1.0 alırken tereddüt yaşar mıydım diye sorsanız,

evet, yaşardım... 1.0 Manuel mi alsam Otomatik mi diye ikilemde kalırdım :)

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, H. Cenk said:

o kadar oldu mu be ? Daha dün gibi sedanı alıverişin :)

Geçen eski resimleri karıştırırken bayideki resimlerini gördüm, vay be dedim nerden nereye... :)

2012de almıştık Ekimde 4.Yılı tamamlanıyor....

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de 47 bin km ye geldim 1.0 focusumla. Araçla ilgili tek sıkıldığım şey insanların ön yargılı yaklaşımlarına cevap vermek. Arabama kıysam anahtarı verip, bir tur at sonra konuşalım demek geliyor içinden.

Aslında eksikliğini istediğim bir şey var. Üst devirler biraz daha canlı olsaydı tadından yenmezdi. Belki de kullandıkça sıradanlaştığından tatmin olmamaya başladım. Hafif bi yazılımla halledilebilir bir durum bu. Ama zamanı var du bakalım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...

Arkadaşlar merhaba form a yeni üye oldum siz değerli arkadaşlara danışmak istediğim konu ford focus 1.0 ecoboost motorla ilgili 2012 titanium 90 bin km de bir araca bakıyorum pazarlık aşamasındayız bu aracı tecrübe etmiş kıymetli arkadaşlar bana yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkür ederim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 dakika önce, Mehmet Kaşıkcı yazdı:

Arkadaşlar merhaba form a yeni üye oldum siz değerli arkadaşlara danışmak istediğim konu ford focus 1.0 ecoboost motorla ilgili 2012 titanium 90 bin km de bir araca bakıyorum pazarlık aşamasındayız bu aracı tecrübe etmiş kıymetli arkadaşlar bana yardımcı olursa sevinirim şimdiden teşekkür ederim...

Fiyat O.K. ise alın gitsin :yeah: Güzel ve moderndir.

Tecrübe eden tabii ki var aramızda.Örneğin yakıt yorumları için yakıt kategorisindeki 1.0 eb başlığı incelenebilir :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 dakika önce, Mehmet Kaşıkcı yazdı:

Benimde aracım 2012 model ve 94binde.

Temiz kullanıldıysa ve bakımları zamanında yapıldıysa bir sıkıntı çıkmaz. Ben sorunsuz bindim bu kmye kadar. Bundan sonrası için de bişey diyemem. .

Bütçenize uyan fiyat veriyorlarsa ve ekstra bir durumu yoksa alabilirsiniz tabiki...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Merhaba abilerim;

Yeni araç almak için 2013 model 1.0 titanium tecno+smart paket buldum hasarsız 99000 km ve tüm bakımları serviste yapılmış.Fiyat olarak 59000 tl ye el sıkıştık. Aracı aktif kullanan kişilerden fiyat ve araçla ilgili ufak detaylar alabilirsem çok sevinirim.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.