Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2004 Fiesta Asm şanzıman Göstergesi Yanıp Sönüyor

Volkan G.

Soru

Merhaba,

Bugün eşimin 2004 otomatik fiestası ile sıkışık trafikte yokuş yukarı 10 dk kadar gittikten sonra, şanzıman göstergesi yanıp sönmeye başladı, vites değişimlerini gostermemeye başladı. Araç normal bi şekilde vitesleri değiştiriyor, çekme problemi de yok, ancak gostergeye yansımıyor,  gösterge hep 1. vitesi gösteriyor ve yanıp sönüyor. 

Aracı durdurup stop edip tekrar çalıştırdım, saatler sonra bile, artık anahtar yarım kontakta iken frene dokunur dokunmaz, araç kendi kendine çalışıyor , marş basmama gerek kalmıyor. Sorun da devam ediyor.

İnternette ve burada biraz araştırdım, bu soruna bir çözüm var mı bulamadım. Yarın bir ustaya soracağım ama merak ediyorum bu sorunun sebebi ne olabilir, nasıl çözülebilir ve önemli bir masrafa yol açar mı ?

Teşekkür ederim .

Volkan G. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 9 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Otomatik Mesaj

Bu konu, Ortak Alan - Sosyal > Tüketici Köşesi kategorisinden Diğer Ford Modelleri > Ford Garajı > Fiesta kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,
Focus Club Tr Yönetimi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sabah arabayı ustaya gösterdim. "Detaylı bakmamız lazım, arabayı bırakın" dedi. Bıraktım geldim.

Benzer bir sorunla ilgili Kaan Bey'in şöyle bir yazısını buldum:

"...

Bu aralar gördüğümüz bir sorun,genelde şu şekilde hallediliyor. (yapısal arıza yoksa) önce şanzuman - beyin bağlantısı devre dışı bırakılıyor, sonra "beyin" resetleniyor (hafızaya format tadında) daha sonra beyin yeniden programlanıyor ve en son olarak "öğretim" tabir edilen işlem ile şanzuman beyin'e tanıtılıyor. (şanzuman bu arkadaş beyin,o ne derse yapacaksın vs.) Genelde bu işlem ile (anlatması uzun ama yapması o kadar da uzun değil) sorun gideriliyor. Tabi daha önce de dediğim gibi mekanik problem yoksa.

..."

Bu sorun da, bu tür bir işlemle düzelir mi dersiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Volkan G. said:

Bu sorun da, bu tür bir işlemle düzelir mi dersiniz?

... mekanik bir arıza yoksa, sıkıntı yazılım "glitch"i seviyesinde ise ...evet.

...yıpranma kaynaklı ve/veya mekanik (mesela kayış gevşemesi/uzaması) temelli sorun var ise ...malesef.

Her durumda kuzu'yu yatırıp bakmak lazım üstadım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Cevabınız için teşekkür ederim Kaan Bey.

Az önce ustayı aradım, " henüz cihazı bağlayıp arıza koduna bakmadık, öncelikle elektronik problem var mı ona bakıyoruz, problem yoksa şanzıman ustasına yönlendireceğiz" dedi.

Vites göstergesi sorunu ile beraber aynı anda marş sorunu da çıktı. O yüzden, bir yerlerden elektronik sorun olabilir mi diye düşünüyorum. Şu anda motor şöyle çalışıyor: Frene basmadan yarım kontak yapıyorum, ışıkların sönmesini bekliyorum, sonra frene basar basmaz anahtarı çevirmeden motor marş basıyor ve kendi kendine çalışıyor.

Sanki yazılımsal bir sorun oluşmuş gibi ama ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
33 dakika önce, Volkan G. said:

Az önce ustayı aradım, " henüz cihazı bağlayıp arıza koduna bakmadık, öncelikle elektronik problem var mı ona bakıyoruz, problem yoksa şanzıman ustasına yönlendireceğiz" dedi.

Ariza koduna bakmadan elektronik problemi nasil arastiriyorlar acaba? :)

Ustalar, ustalarimiz...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sabah arabayı bıraktığımda, usta "bitince ben sizi ararım" demişti. Öğle arasında araba ne durumda diye bakmaya gittim. Baktım, usta arabayı bir kenara çekmiş, kendi başka bir işle uğraşıyor. Beni görünce telaşla "ben de tam sizi arayacaktım" dedi. "Naaptınız?" diye sordum. "Sizin işiniz zor oldu. Şanzuman beyni arızalanmış, söktüm Şaşmaz'a götürdüm yazılım yüklettim" dedi. Ayrıca "Şanzıman beynine giden kablolar yerinden oynamış, vantilatör onları doğramış, o kabloları de yeniledim ve iyice sardım" dedi. Gerçekten de vantilatörün uçları bir yere çarpmış gibi zedelenmiş durumdaydı. Kablolar da yeni görünüyordu.

Aracı kontrol ettikten sonra "borcum ne kadar?" dedim, "borcunuz 350 tl, zaten 250 tl şanzıman için aldılar, siz götürürseniz 500 alırlar. 100 tl'de kablolar ve işçilik için" dedi.

Bu işin piyasasını bilmiyorum. Belki gerçekten ucuza yaptı, belki de bir miktar kazık yedim. Bitince hemen aramaması beni rahatsız etti. Ben gitmesem, belli ki akşamı bekleyecekti. Ondan dolayı tam emin olamıyorum dediklerini tam yaptığına. Hakkını verdiyse, o para helal-i hoş olsun. Ama çok bir şey yapmadıysa, kandırdıysa o zaman haram olsun derim.

Aracın çalışması ve vites geçişleri rahatladı gibi geliyor. Psikolojik mi emin olamadım. Bu vesile ile bir süredir aklıma takılan şanzıman yazılımını da güncellemiş ve rahatlamış olduk.

Volkan G. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 dakika önce, Volkan G. said:

"Şanzıman beynine giden kablolar yerinden oynamış, vantilatör onları doğramış, o kabloları de yeniledim ve iyice sardım"

ECU'dan vites kutusuna giden kablo radyatör bölgesinden mi geçiyormuş :) 

... sorunun çözülmüş olmasına sevindim, hafiften "sanayi ayağı" atılmış ama o kadar olur tabi.

kuZu'nuzu iyi günlerde sağlık&sıhhat içinde kullanın efendim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Şimdi, Volkan G. said:

Bu sefer sanayide aldandık ama..

... yok, yok ... üstadım. Bunlar zararsız "beyaz" yalanlar. Bir anlamda sanayi esnafının olmaz ise olmaz'ı :) 

Siz işin dibine bakın.

kuZu'nuz efendi gibi çalışıyor mu? ... gerisi kenar süsü. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.