Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Golf 7 ile Birlikte 2013 Focus 1.6 Tdci Titanium Smart Yorumlarım

Enes Andıç

Önerilen Mesajlar

6 dakika önce, Enes Andıç said:

Sen focusla direksiyonu bırak ve hız kesici bir tümsekten hafif sağlı veya sollu geç bakalım,  yada bozuk asflat yamaları olan bir yolda direksiyonu iyice sıkma bak ne oluyor resmen dönmeye çalışıyor direksiyon sağa sola ben onu zaptedecem derken yoruluyorum,  

Bu durumda sanırım ben Focus kullanmıyorum...

Hele Mondeo hiç kullanmamışım. 

Neyse yanlış anlaşılmasın, zıtlaşma gibi bir niyetim yok. Ama yazılanları da yaşamışlığım yok. Sezar'a ithafen...

Böyle bir algıyı lastik türü ve bozuk kamber açısı etkileyebilir, ancak farklı araçlarda yaşadığınıza göre nesnel bir tespit, ki dediğim gibi benim izlenimlerimle örtüşmüyor.

Biraz nörotik, kolay ve hızlı dönen bir yapısı olduğu, bunun da sert dönüş gerektiren durumlarda alışık olmayanları tedirgin ettiğini yaşadım, ama kendi yoluna gitmek, hele ki zorlarcasına, yok..! 

Diğer bir konu da kalite.

Kalite aslında nesnel bir kriter olmalı, kullanım kolaylığı/rahatlığı, görünüm, dayanıklılık vb. alt kategorilerden oluşan bir değerlendirme sonucudur.

Ancak burada zevkler de devreye girince konu nesnellikten uzaklaşmaya başlıyor ve kişisel tercihlerin arasından algısal düzeyde bir yer buluyor kalite, bir tür alt kriter gibi. 

Tek başına bir tercih sebebi midir? Evet, ama herkes için değil. 

Ayrıca algısal kalite ile gerçek kalite arasındaki farkı ortaya koymak da güç. 

VW iyi araba yapar diyen biriyim her zaman. Ama işte iyi herkes için iyi olmayabiliyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hiç vw sahibi olmadım.. Arabalardan da buradaki üstatlar kadar anlamam.. Ama ilk araba almaya karar verdiğimden beri etrafım vw şöyle farklı böyle farklı araba sözcük öbeklerini duymaya başladım.. Neden diyorum 2.eli çok iyi.. Neden diyorum iç malzemesi çok yumuşak.. Ne bileyim renkleri farklı görüntüsü farklı vs.. 

Bana söylenenlerin hiçbiri arabayı araba yapan özellikler değildi.. Ne bileyim motoru şöyle,şanzımanı akıyo,yol tutuşu müthiş.. Bunlardan kimse bahsetmedi..

Otomatik araba almaya karar verdiğimde dsg diye bir fiyasko olduğunu öğrendim.. Bilmem kaç kere değişen kavramalar.. Çevremde bu dsg de çok övülüyordu ilk çıktığından beri.. Yeni serilerde anca düzeltmişler galiba..

Ben vw grubu araba alacak olsam passat ve cc den başka hiçbirine bakmam bile.. En itici özelliği de tasarım ve özellikle iç tasarımın hic degismemesi.. 99 model golfdeki arka camurlugu çıkar 2016 modele uyar gibi duruyo..

Bu yorumlar bana aittir,subjektiftir ama buraya başladığımdan ve otomobillerle ilgilenmeye başladığımda beri yaşadığım ve gördüğüm şeylerden çıkardığım şöyle bir durum var..vw markası hak ettiğinden çok fazla deger gören bir marka..

Satılması ve pazarlaması forddan daha iyi bir ÜRÜN.. Ama daha İYİ ARABA değil...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

On 08.06.2016 at 14:40, Enes Andıç said:

Arkadaşlar yaklaşık 1 yıl oldu ford focus 3 ile tanışalı   1.6 tdcı 115bg titanium smart 2013 model

Yazmayacaktım ama bugün bir boşluk buldum benden sonra almak isteyenlere faydalı olabilir diye düşünerek kıyaslama yaptığım konuları sizlerle paylaşıyorum , önceki arabam 2012 golf 7 highline 1.6 TDI

1- konfor konusunda ford attığı tırnak olamaz vw'nin  süspansiyon sertliğinin yanında, kabin içerisindeki ses ve direksiyondaki kendi kendine tümseklerde bile dönmeye çabalayan direksiyon konfordan uzak bir hal alıyor ( neymiş ford yolla bütünleştiriyormuş beni  o direksiyonla saçmalık)

2-İç malzeme kalitesi kesinlikle vw de daha kaliteli zaten içine binince size o hissiyatı yaşatıyor, kaliteyi gösteriyor(yahu  ford torpido kapağı bile basit ucuz bir plastikten yapılmış ) koltukları zaten söylememe bile gerek yok vw koltuğuna bakınca bile kalite fışkırıyor ford o konuda çok geride

3-Motor performansı olarak yazmak istemiyorum motorlar global motor her marka kullanıyor satın alan

4-Motor yan ekipmanları (devirdaim-kayışlar-soğutma sistemi) ford focus 3 te iki defa triger değiştirdim bütün devirdaim sistemi çok sesli ve titreşimli yani golf 7 nin dizelini dinleyin sedece motor tırıltısı olur ama focus ta her ekipmandan biraz ses geliyor hele soğuk havalarda inanılır gibi değil. her ne olursa olsun daha kalitesiz olduğunu gösterir. parça fiyatlarından belli zaten ford ucuz malzeme almış hep.

5-Kaporta ve dizayn  bundan bahsetmeden geçemem ford da resmen kaporta parçaları birbirini tam hizalamıyor bile, şöyle dikkatli inceleyin boşluklar var ama hep dengesiz boşluklar tam örtüşmüyor malzemelerin bitimleri VW bu konuda çok iyi hatasız ve duruşu tam anlamı ile kusursuz.

6-Servis konusunda zaten efsanedir ford hayatımda ilk defa servisten bişey olmaz lafı ford da duydum, vw de ses geliyor diyeceksin hemde trigerden sana bişey olmaz deyip yollayacaklar imkansız ford ses konusunda herşeye bişey olmaz diyor daha çok sanayide dükkan gibi çalışıyor vw servisleri daha pro. çalışıyor.  bence ford servisleri çok cıvık çalışan adam benle kafa yapıyor abi sen çok dinliyon arabayı bırak koparsa garantili bakarız diyor, böyle servis olurmu

Madem golf bu kadar iyi gidip golfe binin o zaman ne diye focusa biniyorsunuz.Ben gidipte başka arabayı övüp ,başka arabaya binmem. Golf şöyle iyi böyle iyi demişiniz neden golfe binmiyorsunuz.?Neymiş fazla  arıza veriyormuş ! Madem o kadar kaliteli araba neden bu kadar arıza veriyor? Madem golfü bu kadar çok beğeniyorsunuz aracin garantisini 5 yıla uzatıp binseydiniz bi 5 sene.Arıza masrafınız olmazdı...Ben mesela focus şöyle iyi böyle iyi diyorum hep ve focusa biniyorum gidipte golfe binmiyorum.Bence siz en kısa zamanda Golf alın.

Bende direksiyon konusunda  diğer arkadaşlara katılıyorum focusun en güzel yönü hisli direksiyonu, yol tutuşu ve sürüş zevki kuzende golf vardı kullandım kesinlikle focustaki sürüş zevkini bulamadım.Ha kalite hissi biraz daha iyi ama comfortline donanımda bile hiç bir özellik yok.Ordan çalıp başka yere eklemişler.Kuzen Golf 7 tdi 'yi de 1.5 senede zor sattı. En son baktı satamıyor fiyatı iyice aşağı çekti öyle sattı.

Ha birde 2 defa trigeri niye değiştirdiniz? 

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ww plastikleri yumuşak lafını çok duyuyorum. Ben biraz hissizim ne ise yarıyor torpido yada göüslük yumuşak olunca. Arabayı da ben silip temizlemiyorum. Temas noktalarım direksiyon vites pedal. Birde müzik on off.

Cehaletimden soruyorum. Plastik shore (plastikler sertigi için için kullanilan teknik bir terim) değeri düşük olunca ne katıyor hayatımıza.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

golf 7 çok güzel önden kayıyor mekanik el freni bile yok yoldan çıksan direk bariyer :D vagcılara selam hayatı focuslamaya devam :)

3 dakika önce, Volkan Ö. said:

Ww plastikleri yumuşak lafını çok duyuyorum. Ben biraz hissizim ne ise yarıyor torpido yada göüslük yumuşak olunca. Arabayı da ben silip temizlemiyorum. Temas noktalarım direksiyon vites pedal. Birde müzik on off.

Cehaletimden soruyorum. Plastik shore (plastikler sertigi için için kullanilan teknik bir terim) değeri düşük olunca ne katıyor hayatımıza.

daha çabuk aşınıyor 5 yıl demeden soyulmaya devam ediyor abi :)  ben şuna inanmışımdır arabalarda erkeklik dişilik var bence ford da bu ufak tefek sertliklerle böyle bi erkeksi yapısı var avrupa arabaları kırılgan beyfendi :D 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, çağlar çetinkaya said:

Madem golf bu kadar iyi gidip golfe binin o zaman ne diye focusa biniyorsunuz.Ben gidipte başka arabayı övüp ,başka arabaya binmem. Golf şöyle iyi böyle iyi demişiniz neden golfe binmiyorsunuz.?Neymiş fazla  arıza veriyormuş ! Madem o kadar kaliteli araba neden bu kadar arıza veriyor? Madem golfü bu kadar çok beğeniyorsunuz aracin garantisini 5 yıla uzatıp binseydiniz bi 5 sene.Arıza masrafınız olmazdı...Ben mesela focus şöyle iyi böyle iyi diyorum hep ve focusa biniyorum gidipte golfe binmiyorum.Bence siz en kısa zamanda Golf alın.

Bende direksiyon konusunda  diğer arkadaşlara katılıyorum focusun en güzel yönü hisli direksiyonu, yol tutuşu ve sürüş zevki kuzende golf vardı kullandım kesinlikle focustaki sürüş zevkini bulamadım.Ha kalite hissi biraz daha iyi ama comfortline donanımda bile hiç bir özellik yok.Ordan çalıp başka yere eklemişler.Kuzen Golf 7 tdi 'yi de 1.5 senede zor sattı. En son baktı satamıyor fiyatı iyice aşağı çekti öyle sattı.

Focus fabrikası olan biri gibi davranmayın duygusal davranıyorsunuz

Enes Andıç tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Madem golf bu kadar iyi gidip golfe binin o zaman ne diye focusa biniyorsunuz.Ben gidipte başka arabayı övüp ,başka arabaya binmem. Golf şöyle iyi böyle iyi demişiniz neden golfe binmiyorsunuz

bence aldığınız arabanın eleştirilmesi size kötü mala para vermiş duygusu yaşatmasın, ben bindiğim arabayı överim demek yanlış yaklaşım, teknik konular konuşuyoruz focuslar bize küsmezler, istediğiniz gibi eleştirin relax :)

Neymiş fazla  arıza veriyormuş ! Madem o kadar kaliteli araba neden bu kadar arıza veriyor? Madem golfü bu kadar çok beğeniyorsunuz aracin garantisini 5 yıla uzatıp binseydiniz bi 5 sene.

tahminim sensör sayısı hayli fazla ondandır örneğinen basit  bir kapıda 4-5 tane sensör var ve sürekli yeni şeyler deniyor VW o sistemi oturtup sorunsuzlaştırana kadar yenisini geliştiriyor. (serviste teknisyenin yorumu böyle artık ne derece doğrudur bilemem)

devirdaim pompası ses yapınca garantiden tirger setide değişti, ve arızalı çıktı rulmanları yeniden değiştirdiler. fabrikasyon hata yani

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herşeyi anlarım da şu direksiyon ve yol tutuşa golfe daha iyi diyen arkadaşın şöforlüğünden şüphe ederim.Ya da o araçta bir sorun vardır.Siz birşeye sinirlenip genelden vurmaya çalışmışsınız aracı.Golf alın binin keyifle bu kadar kendinizi yıpratmayın.

Arabayı satayım bazen diyorum inanın alacak araç bulamıyorum.(Benim kriterim yeni aldığım aracı kullandığımda ''oh be iyki de değiştirmişim''diyebilmektir)

hüseyin ipek tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

50 dakika önce, hüseyin ipek said:

Arabayı satayım bazen diyorum inanın alacak araç bulamıyorum

yahu gülmekten gözlerim yaşardı yeminle nasıl bulamazsın yahu duyanda uçağa biniyor sanır :) altı üstü orta sınıf c segmenti araç işte

50 dakika önce, hüseyin ipek said:

Herşeyi anlarım da şu direksiyon ve yol tutuşa golfe daha iyi diyen arkadaşın şöforlüğünden şüphe ederim

Yahu ben öyle gördüm yazdım hoca sende fikrini yazsana, focus avukatlığı yapacağına teknik forummu dedikodu forumumu yapmayın komik olmayın,  bu arabaya kızmışım yav ne kızacam  kızarsam satarım olur biter, nedir bu   benim arabam focus herkez güzel şeyler yazsın ben bu arabaya para verdim arkadaş  ağzından kötü laf çıkana terslenme hevesleri, yapmayın fikrinizi yazın. sizin gibiler yüzünden millet rahatça yazamaz bu foruma engel olmayın. okadar aşıksan arabana aç bir forum sadece övecek adamları üye yap, sabaha kadar yazın yazın okuyun yazılarınızı hep birlikte mutlu olun. ama serbest platformda kimsenin fikrini eleştirmeyin fikirle cevaplayınki forum faydalı olsun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

12 saat önce, Volkan Ö. said:

Yumuşak iç aksam varsa trim sesi az olur derler. Doğru mudur bilmem ama Golf 'de yolda giderken gelen tıkırtı zırıltı yok denecek seviye de. (montaj kalitesi ile ilgili de olabilir)  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 dakika önce, Engin Uzunoğlu said:

Yumuşak iç aksam varsa trim sesi az olur derler. Doğru mudur bilmem ama Golf 'de yolda giderken gelen tıkırtı zırıltı yok denecek seviye de. (montaj kalitesi ile ilgili de olabilir)  

kapılardaki trim seslerinin çok büyük oranı bu sekmandan kaynaklanıyor 3-5 yıl sonra yuvarlak geniş bölgedeki yumuşak lastik tamamen eziliyor ve plastikle sac arasında sessizleştirme yapamıyor, bazende fabrikasyon ezik denk geliyor ses yapıyor. bu sekmanı kim en kalitelisinden kullanırsa ömrü uzun oluyor.sessizlik daha iyi oluyor

desc_955920154_00.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Plastiklerin montaj hatasını örtmek için yumuşak plastik kullanıldığı sonucu çıkar o zaman.

Düşük shore değerli plastik kullan montaj hatanı ses olarak ortaya çıkarmasın. Bende bir kalite algısı oluşturması. Daha az ses icin daha cabuk bozulan bir malzeme. Onun yerine bağlantı noktalarına çift enjeksiyonla kauçuk esasli malzeme basarim. Ama otomotivde calismiyorum :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşımın CC sini bir süre kullanmak zorunda kalmış ve epeyce bir garipsemiştim. Direksiyon tüy gibi hafif, dönüyor ama sanki lastik dönmüyormuş gibi hissettim, hatta ilk kullandığımda direksiyonda boşluk mu var acaba bile düşünmüştüm. Aynı arkadaşım benim focusu kullandığında yerin dibine sokmuş hiç beğenmemişti. "Bu ne odun gibi direksiyon" "Şahin mi kullanıyoruz" gibi tepkiler vermişti. Sanırım direksiyon hissiyatı alışkanlıklara bağlı ve fazlaca göreceli.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.