Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus'la Sınırlar Geçmek

Yavuz S. B.

Önerilen Mesajlar

Ramazan bayramından sonra, bir kaç yıldır aklımda olan balkanlar-doğu avrupa turunu gerçekleştirmeye karar verdim.

Daha önce yurtiçinde çok km'ler yaptım, yurtdışında da kiraladığım araçlarla uzun yolculuklar yaptım ama kendi arabamla Türkiye'den çıkıp bu kadar ülkeyi gezmek farklı bir deneyim olacak gibi görünüyor.

Rota kabaca şöyle: İstanbul-Selanik-Üsküp-Ohrid-Tiran-Kotor-Dubrovnik-Mostar-Saraybosna-Budapeşte-Belgrad-Niş-Sofya-İstanbul

Geçilecek ülkeler: Türkiye-Yunanistan-Makedonya-Montenegro(Karadağ)-Hırvatistan-BosnaHersek-Hırvatistan-Macaristan-Sırbistan-Bulgaristan-Türkiye

Kosova'yı çıkardım ama belki son anda Priştine'ye de geçebilirim.

Yaklaşık toplam km: 4.000

Bu rotadaki bir çok ülke Türk vatandaşlarından vize istemiyor, isteyenler için de Yunanistan'a girmek için alacağınız Çok girişli schengen vizesi yetiyor. Yeşil veya siyah pasaportu olanlar için hiç sorun yok, onlar direk geçiyor.

Focus'um, 1.6 Ecoboost, 95 bin km'de şu an, kondisyonu gayet iyi, zaten periyodik bakım zamanım geliyor, onu yaptırıp çıkacağım. Hız sınırlarına fazlaca uyacağımdan ortalama 6.5 lt yakmasını bekliyorum ama ben maddi hesabımı 7 lt yakar şeklinde yaptım.

Bunun dışında hem rota hem de yolculuğun otomobil teknik boyutu ile ilgili önerilerinizi bekliyorum. :) 

Screen Shot 2016-06-02 at 00.47.47.png

Ve bir soru daha, remap yaptırmayı düşünüyordum, seyahate çıkmadan mı yapsam, dönüşte mi yapsam karar veremedim. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otomatik Mesaj

Bu konu, Ortak Alan - Sosyal > Otomobil Sohbetleri kategorisinden Yaşamdan Paylaşımlarımız > Ortak Alan - Sosyal > Tatil Zamanı kategorisine taşınmıştır.

Lütfen konu açmadan önce uygun yeri bulmaya çalışalım.

Saygılarımızla,
Focus Club Tr Yönetimi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıkcası çoğunu gezmiş biri olarak ben Budapeşte'ye çıkmak yerine Kuzey Hırvatistan (Dubrovnik'ten Mostar, Sarajevo girip dönerek kıyıdan kuzeye Korcula, Split, Optajia, Rovinj, Ljubljana, Zagreb, Belgrad) yapardım. 

Budapeşte'ye çok sayıda ucuz uçuş var. Onu da havadan Budapeşte-Prag-Viyana üçlemesi olarak yapmak olası.

Remapi kesinlikle dönünce yapın. Hem hız yapmak yurt dışında riskli olur, hem de sınama sürecinde memlekette olursunuz.

Bu arada uluslararası ehliyet ve sigorta işini ne yaptınız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Cem Boneval said:

Açıkcası çoğunu gezmiş biri olarak ben Budapeşte'ye çıkmak yerine Kuzey Hırvatistan (Dubrovnik'ten Mostar, Sarajevo girip dönerek kıyıdan kuzeye Korcula, Split, Optajia, Rovinj, Ljubljana, Zagreb, Belgrad) yapardım. 

Budapeşte'ye çok sayıda ucuz uçuş var. Onu da havadan Budapeşte-Prag-Viyana üçlemesi olarak yapmak olası.

Remapi kesinlikle dönünce yapın. Hem hız yapmak yurt dışında riskli olur, hem de sınama sürecinde memlekette olursunuz.

Cem abi biliyor işi :) Hırvatistan kıyıları boydan boya gezilmeli, Zagreb'e giderden Plitviçeye de uğramalı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dalmaçya kıyıları önemli.

Geçen yıl tamamını 2 araba dolaştık, Slovenya ve İtalya yı da kattık. Dönüş yolunda Avusturya Macaristan üzeri geldik. 15 gün 6500 km.

Eğer yeni tip ehliyet aldıysanız Uluslararası ehliyete gerek yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Cem Boneval said:

İlk planım oydu aslında, ama sonra daha önce gitmiş olmamıza rağmen Saraybosna'da 1-2 kalalım yine deyince değiştirdim planı, ama sonuçta görmediğimiz yerleri görmek daha önemli, kıyıdan gidip Zagreb'e gidecek şekilde revize etmeye çalışayım ben rotayı.

Hız sınırını geçmeyi hiç düşünmüyorum, remap'te belki tasarruf sağlar mıyım acaba diye düşünmüştüm.

Yeni tip Türk ehliyetleri ile uluslararası ehliyet zorunluluğu kalktı, randevu aldım değiştireceğim ehliyeti.

Sigorta konusunda da uluslararası trafik sigortası (yeşil kart) İpsala'daki Turing bürosundan alacağım, ayrıca sigortacımla görüşüp kaskomun kapsamını gideceğim ülkeleri kapsayacak klozu ekleteceğim.

1 saat önce, Servet Özkan said:

Verebilecegim en iyi tavsiye, arabayla gelen sacma, gereksiz, islevsiz bijon anahtarini arkanda birakip duzgun bir bijon anahtari al yanina. Bijonlarini kapaksiz olan modelle degistir. Yolda basina is acmasin, ciddi ugrastirir.

Hiç ihtiyaç olmamıştı, onun için yerinden çıkarmadım hiç anahtarı, öyle bir durum varsa gitmeden bi el atayım ben, krikoyu filan da denemeyi düşünüyordum ne olur ne olmaz diye.

Bilgi için teşekkürler.

7 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu said:

Dalmaçya kıyıları önemli.

Geçen yıl tamamını 2 araba dolaştık, Slovenya ve İtalya yı da kattık. Dönüş yolunda Avusturya Macaristan üzeri geldik. 15 gün 6500 km.

Eğer yeni tip ehliyet aldıysanız Uluslararası ehliyete gerek yok.

İtalya'ya hayli yaklaşmış oluyoruz aslında da, kuzey İtalya'yı 3 ay önce gezmiştik, güneye inmeye de zamanım olmadığı için hiç girmeyeceğim.

Yolculukla, yollarla veya gümrüklerle ilgili vereceğiniz tavsiye var mı? Sıkıntı yaşadınız mı? Ortalama ne kadar yakıt tükettiniz o rotada?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Servet Özkan said:

Verebilecegim en iyi tavsiye, arabayla gelen sacma, gereksiz, islevsiz bijon anahtarini arkanda birakip duzgun bir bijon anahtari al yanina. Bijonlarini kapaksiz olan modelle degistir. Yolda basina is acmasin, ciddi ugrastirir.

+1

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Yavuz S. B. said:

İlk planım oydu aslında, ama sonra daha önce gitmiş olmamıza rağmen Saraybosna'da 1-2 kalalım yine deyince değiştirdim planı, ama sonuçta görmediğimiz yerleri görmek daha önemli, kıyıdan gidip Zagreb'e gidecek şekilde revize etmeye çalışayım ben rotayı.

Hız sınırını geçmeyi hiç düşünmüyorum, remap'te belki tasarruf sağlar mıyım acaba diye düşünmüştüm.

Yeni tip Türk ehliyetleri ile uluslararası ehliyet zorunluluğu kalktı, randevu aldım değiştireceğim ehliyeti.

Sigorta konusunda da uluslararası trafik sigortası (yeşil kart) İpsala'daki Turing bürosundan alacağım, ayrıca sigortacımla görüşüp kaskomun kapsamını gideceğim ülkeleri kapsayacak klozu ekleteceğim.

Hiç ihtiyaç olmamıştı, onun için yerinden çıkarmadım hiç anahtarı, öyle bir durum varsa gitmeden bi el atayım ben, krikoyu filan da denemeyi düşünüyordum ne olur ne olmaz diye.

Bilgi için teşekkürler.

İtalya'ya hayli yaklaşmış oluyoruz aslında da, kuzey İtalya'yı 3 ay önce gezmiştik, güneye inmeye de zamanım olmadığı için hiç girmeyeceğim.

Yolculukla, yollarla veya gümrüklerle ilgili vereceğiniz tavsiye var mı? Sıkıntı yaşadınız mı? Ortalama ne kadar yakıt tükettiniz o rotada?

Yeşil sigortayı da kendi sigortacından yaptır. Hiç sıkıntı yaşamadık 2 araba.

Ben 5.1 dizel ortalama ile gidip 5.3 ile döndüm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

27 dakika önce, Gürkan Çakıroğlu said:

Yeşil sigortayı da kendi sigortacından yaptır. Hiç sıkıntı yaşamadık 2 araba.

Ben 5.1 dizel ortalama ile gidip 5.3 ile döndüm.

Normal acenteler verebiliyor mu yeşili?

İkisini bir yaptırırım o zaman.

Sağlık sigortası da yaptıracağım 15 günlük.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet yapıyorlar, sonuçta aynı. Sınırda hiç beklemezsin.

Taksit imkanında olur. Arabada sarı renk reflektörlü yelek ve yedek ampul seti bulundurmalısın.

Herhangi bir arıza veya araçtan inme durumunda o yeleği giymelisin. Şoför koltuğu arka cepte bulunmalı.

Aklıma gelen diğer şeyleri de paylaşırım.

17 dakika önce, Yavuz S. B. said:

Normal acenteler verebiliyor mu yeşili?

İkisini bir yaptırırım o zaman.

Sağlık sigortası da yaptıracağım 15 günlük.

image.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.