Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Hizmet (gri) Pasaportu Talebi

testuser

Önerilen Mesajlar

Selamlar Herkese,

Daha evvel hizmet pasaportu alarak yurtdışına çıkanlara ya da bu konuyla ilgili bilgi sahibi olanlara bir kaç sorum olacak. (Emniyeti aradım açan olmadı, bizzat da yarın gideceğim zira giden arkadaşa da cevap vermemişler) 

1. Daha önce pasaport talep formunu doldurmuşsanız eğer alt kısımda görevlendirildiği ülke kısmını görmüşsünüzdür. Buraya iki ülke ismini yazabilir miyiz? Emniyette bize sıkıntı çıkarırlar mı?

2. Transit geçeceğim ülke adına gri pasaport alsam daha sonra gideceğim ülke yok kardeşim sen buraya gelemezsin der mi? 

3. Hiç bunlarla uğraşma vizeye başvur demeyin, zira onun için zaman ve param yok :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herhangi bir sorun olmaz hizmet pasaportuna vize uygulamayan her ülkeye gidebilirsiniz. Görevlendirme dilekçenize başka ülke yazmanıza gerek yok, tek ülke ve görev süreniz yeterli. Çünkü o sadece bizim ilgili emniyet birimimize veriliyor. 1 gün dahi görevli olsanız standartlar gereği Emniyet size 6 ay süreli boş bir hizmet pasaportu verir. Hizmet pasaportunun herhangi bir yerine gideceğiz ülke adı yazılmıyor. Bu yüzden siz de o pasaport ile vize uygulamayan her yere gidebilirsiniz.(Önemli olan gideceğiniz ülkenin hizmet pasaportuna vize uygulamaması)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıkçası şundan emin olamadım. Başvurduğum her ülke için bana 6 aylık mı verecekler ? (İstisnalar haricinde) kafamı kurcalayan şey dışişleri bakanlığının sayfasında Slovakya için 3 ay vizesiz giriş, Macaristan için 6 ay yazıyor. Ben Macaristan transit Slovakya'ya gideceğim. Kurum beni Slovakya'ya görevlendirdi ama ben Macaristan'a giriş yapacağım, ordan arabayla Slovakya'ya geçilecek. Bu durumda Slovakya için 3 aylık pasaport alırsam Macaristan biz 6 ay istiyoruz der mi? Kafamda deli sorular 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Özer Aksu said:

Transit yolcu statüsünde olduğun için o ülkeye giriş yapmayacaksınız. Bu nedenle sorun teşkil etmiyor .

Nasıl yapmıyor abi :D Uçaktan iniyor bildiğin sokağa çıkıyor geziyor kalıyor sonra araba ile gidiyor başka ülkeye. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

21 saat önce, Özer Aksu said:

Size verilecek görevlendirme yazısı olacak bu nedenle gidebilir . Kapıdan kapıya vize muafiyeti var

Ben komşudan geldim deyip girerim o halde :) haftaya başvuruya gideceğim, gelişmeleri yazarım artık burdan. 

testuser tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
1 saat önce, Özer Aksu said:

Sonuç ne oldu ?

Hizmet pasaportu talep formuna görevlendirildiğim ülke kısmına hem Macaristan hem de Slovakya yazdım. Emniyette Macaristan'a göre (tam da istediğim gibi) 6 ay geçerli pasaport verdiler. Bu arada her ülke için geçerlilik süresi farklı oluyor hizmet pasaportunun. Sorunsuz Budapeşte'ye girdik, kimse sizin burada ne işiniz var demedi (Belçika'nın aksine). Arabayla da hiç kontrolsüz Slovakya'ya geçip 3 gün orada geçirip, son gün yine Budapeşte'ye geri gelip ülkeye döndük :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, testuser said:

Hizmet pasaportu talep formuna görevlendirildiğim ülke kısmına hem Macaristan hem de Slovakya yazdım. Emniyette Macaristan'a göre (tam da istediğim gibi) 6 ay geçerli pasaport verdiler. Bu arada her ülke için geçerlilik süresi farklı oluyor hizmet pasaportunun. Sorunsuz Budapeşte'ye girdik, kimse sizin burada ne işiniz var demedi (Belçika'nın aksine). Arabayla da hiç kontrolsüz Slovakya'ya geçip 3 gün orada geçirip, son gün yine Budapeşte'ye geri gelip ülkeye döndük :) 

seyahatinizde sorun çıkmadığına sevindim.belçika yı yazmışınız aynen dediğiniz gibi 2013 yılında hususi(yeşil) pasaport ile belçikaya gittim.gidiş bileti almıştım.dönüş için gün belli olmadığından (sıkılırsam erken dönerim diye)dönüş biletim almadım.girişte ilk önce dönüş bileti yok diye almadılar sonra dil bilen birinden yardım istedim.anlattım almanya veya fransa dan dönebilirim diye bilet almadım diye anlamıyorlar.vize yok isteyemezsin diyorum.evet vize istemiyoruz ama illede dönüş olacak.en sonunda kamu çalışanı olduğumu (Allahtan)izin dilekçesini bir nüshası almıştım.onu gösterdim.22/1-12/2 arası izinlidir onu çevirttiler.birşey tutturamadılar kredi kartı istediler verdim  nakit para istediler hepsini okeylettim.en sonunda kamu görev ünvanımı sordular onuda çevirttiler ve giriş izni verdiler.o pasaportumun günü bitti alı günü yenisini aldım.kısmetse bayram sonu yine düşünüyorum.ama mutlaka eski pasaportuda götüreceğim.olur ya 22/1 de giriş yapmışınız  çıkışınız yok derlerse almanya dan çıkış yaptığımı görürler.Belçika diğer ülkelere göre daha katı.

Alparslan Özaslan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.